moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zakończenie lądowej części „Steadfast Jazz”

Na poligonie drawskim dobiegła końca lądowa część międzynarodowego ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” (SFJZ 13). Przez prawie dwa tygodnie pod egidą 12 Brygady Zmechanizowanej ćwiczyli żołnierze armii Stanów Zjednoczonych, Ukrainy, Estonii, Rumunii i Łotwy oraz Francji.
 
Ostatnim akcentem międzynarodowego ćwiczenia pod kryptonimem „Steadfast Jazz 2013” była ceremonia zakończenia, która odbyła się 8 listopada na poligonie koło Drawska Pomorskiego. W uroczystości uczestniczyli żołnierze wielonarodowego batalionowego zgrupowania taktycznego pod dowództwem podpułkownika Pawła Skuzy oraz żołnierze ćwiczącego batalionu francuskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od złożenia przez generał brygady Andrzeja Tuza meldunku dowódcy Wojsk Lądowych generałowi broni Zbigniewowi Głowience. Po przeglądzie pododdziałów i podniesieniu na maszt flagi NATO głos zabrali dowódcy, którzy podsumowali lądową część ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” odbywającego się na poligonie drawskim. Jako pierwszy wystąpił generał broni Zbigniew Głowienka, który podziękował wszystkim za udział w ćwiczeniu „Steadfast Jazz 2013” i stwierdził wykonanie zadań na bardzo wysokim poziomie.

Następnie głos zabrał generał brygady Indrek Sirel, który w imieniu kierownika ćwiczenia podziękował za wzorowe działanie. Dowódca „błękitnej brygady” powiedział: Wielonarodowy batalion pod polskim dowództwem zdał swój najważniejszy egzamin i jest w stanie wykonać postawione przed nim zadania. Generał Tuz przekazał także słowa podziękowania za wspólne szkolenie, które pozwoliło zdobyć wszystkim uczestnikom nowe doświadczenia.

Kolejnym elementem uroczystości było przekazanie dowodzenia. Po raz ostatni na komendę podpułkownika Pawła Skuzy z szyku wystąpili dowódcy wszystkich podległych mu pododdziałów. Nastąpiło podpisanie stosownych dokumentów stwierdzających powrót każdego pododdziału pod narodowe dowództwo i tym samym formalnie zakończono działanie wielonarodowego batalionowego zgrupowania taktycznego. Dowódca Wojsk Lądowych generał broni Zbigniew Głowienka w uznaniu wysokiego poziomu wyszkolenia wyróżnił dowódców ćwiczących pododdziałów. Każdy z nich otrzymał również z rąk generała brygady Andrzeja Tuza pamiątkowy ryngraf oraz certyfikat udziału w ćwiczeniu.

Defilada międzynarodowych pododdziałów oraz sprzętu bojowego uczestniczącego w manewrach zakończyła największe ćwiczenie NATO na poligonie drawskim.

*****
Głównym celem części Land Livex ćwiczenia „Steadfast Jazz 2013” było doskonalenie zdolności dowództwa, sztabu i pododdziałów WbZT do funkcjonowania w międzynarodowej strukturze. Sprawdzane było przygotowanie, m.in. do osiągnięcia gotowości do podjęcia działań po otrzymaniu zadania. Doskonalono również procedury po zdarzeniu IED, a także MEDEVAC i CASEVAC oraz CAS i CALL FOR FIRE. Główna część Land Livex (47 listopada) realizowana była w 3 etapach: wejścia w rejon odpowiedzialności, obrony oraz natarcia. W zaplanowanej na 7 listopada części taktyczno-ogniowej pododdziały Wielonarodowego Batalionowego Zgrupowania Taktycznego wykonały ćwiczenia w kierowaniu ogniem w obronie oraz w natarciu.

Źródło: kpt. Janusz Błaszczak

PZ

autor zdjęć: kpt. Janusz Błaszczak

dodaj komentarz

komentarze


Biało-czerwona na Monte Cassino
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Początek wielkiej historii
Bez zmian w emeryturach
Wyścig Stalina
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Wraki w sonarze
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Ready for Every Scenario
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Ostatni most
Szkarłatne obroże dla najlepszych czworonogów
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Wodny chrzest Borsuków
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Borsuki zdały wodny egzamin
JW Agat: idziemy po młodych!
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Czerwieńsze będą…
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Uczczono ofiary zamachu majowego
Huta Częstochowa bliżej wojska
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Polsko-estońska współpraca
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Desant na Odrze
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Symbol skupiający wiele znaczeń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO i USA o Iranie
Jak wojsko chroni lotniska?
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Generał z cienia
Hornet czyli „polski Shahed”
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Wypadek w PKW UNIFIL
Strzelnice w Świętoszowie na nowo
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Logistycy pod lupą
Syndrom Karbali
F-35 Husarz lada moment w Polsce! Latający multitool
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Wojsko zaprasza rodziny
Od cyberkursu po mundurówkę
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Wojsko szuka specjalistów. Sprawdź, czy masz kwalifikacje
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Szef MON-u o obecności wojsk USA: reorganizacja, nie redukcja
Wojskowe drony nad Polską nie są rosyjskie
Adaptacja i realizm
Bieg ku pamięci bohaterów
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Przyszłość „Łucznika”
Armia testuje roboty do transportu
Groźny incydent w Libanie
Skrzydlaci komandosi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO