moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Trzeba pamiętać o księciu Poniatowskim

Szabla i pistolet księcia Józefa Poniatowskiego to tylko niektóre eksponaty, jakie można oglądać na wystawie w Muzeum Wojska Polskiego. – Książe to ważna postać w historii naszego oręża. Wybitny organizator i polityk – zaznaczył prezydent Bronisław Komorowski, otwierając w wystawę. Towarzyszył mu szef MON Tomasz Siemoniak.

 

Ekspozycja została zorganizowana w 250. rocznicę urodzin i 200. rocznicę śmierci księcia Poniatowskiego, naczelnego wodza wojsk Księstwa Warszawskiego. Prezydent podkreślił, że książe Poniatowski jest w Polsce symbolem honoru, lojalności, odwagi i poczucia odpowiedzialności, ale także fantazji kawaleryjskiej oraz radości życia.

– Był jednym z najwybitniejszych polskich dowódców, przez wielu typowanym na kolejnego króla Polski – przypominał dyrektor muzeum prof. Zbigniew Wawer, oprowadzając gości po wystawie. Składają się na nią obrazy ukazujące moment śmierć księcia w nurtach Elstery w czasie bitwy pod Lipskiem.

Wśród nich najcenniejszy jest monumentalny obraz Artura Nikutowskiego „Ostatnie godziny bitwy pod Lipskiem” wypożyczony z berlińskiego Muzeum Historii Niemiec. W MWP obejrzymy też mundury oficerów armii Księstwa Warszawskiego, paradną broń z tamtego okresu i przede wszystkim pamiątki po księciu Józefie: szablę, pistolet i kapciuch na tytoń. Wystawa będzie otwarta do 19 grudnia.

Prezydent i ambasador Francji w Polsce Pierre Buhler złożyli dziś wieńce po pomnikiem księcia Poniatowskiego przed Pałacem Prezydenckim. – Książe łączy polskie i francuskie tradycje wojskowe – podkreślał Bronisław Komorowski. Natomiast ambasador przypomniał, że Poniatowski, jako jedyny cudzoziemski generał otrzymał tytuł marszałka Cesarstwa Francuskiego, a jego imię wyryte jest na Łuku Triumfalnym w Paryżu.

Z okazji rocznicy śmierci księcia na fasadzie prezydenckiego pałacu można oglądać upamiętniającą go iluminację, a w Pałacu pod Blachą u podnóża Zamku Królewskiego otwarto zrekonstruowany apartament Poniatowskiego. 

Również posłowie chcą uhonorować wielkiego dowódcę. – Sejm oddaje hołd pamięci księcia Józefa Poniatowskiego, wybitnego polskiego żołnierza i dowódcy, bohatera walk o niepodległość Rzeczypospolitej – czytamy w poselskim projekcie uchwały upamiętniającej 200. rocznicę jego śmierci.

***

Książę Józef Poniatowski, bratanek ostatniego króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i pułkownik armii austriackiego, w 1789 roku, na wezwanie polskiego Sejmu Wielkiego rozpoczął służbę w wojsku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Działał na rzecz uchwalenia Konstytucji 3 Maja i walczył w jej obronie w 1792 roku w wojnie z Rosją. Dwa lata później brał udział w powstaniu kościuszkowskim. W 1806 roku włączył się w organizację Księstwa Warszawskiego zostając głównodowodzącym jego wojsk i ministrem wojny. Walczył też w największej bitwie kampanii Napoleona zwanej „Bitwą Narodów” stoczonej pod Lipskiem 16-19 października 1813 roku z siłami koalicji Austrii, Prus, Rosji i Szwecji. Książe dowodził tam VIII polskim korpusem. 16 października został mianowany przez Napoleona marszałkiem Francji. Trzy dni później osłaniając odwrót armii ciężko ranny Poniatowski próbował przeprawić się przez Elsterę i zginął w nurcie rzeki. W 1817 roku został pochowany w katedrze na Wawelu.

AD

autor zdjęć: chor. Artur Zakrzewski/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Marzenia częściowo spełnione
Szerszeń z Sochaczewa
Przełomowe porozumienie
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Piksele prawdy w morzu fałszu
Piętnasty polski F-35 w powietrzu
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Gen wojownika
Vespa Battle Challenge
Ostatni lot „Pałera”
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Polski projekt, światowe znaczenie
Dronowy kierunek przyszłości
MON i MSZ o szczycie NATO
Podium dla kajakarza, pięcioboistki i sztangisty
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Saperzy w akcji pod wodą
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
PIRX-1 na orbicie
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Powiększone mosty Daglezja-S trafią do saperów
Morska bryza w dwóch odsłonach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Sportowa rewolucja na AWL-u
NATO zwiększy produkcję broni
Mundur i bokserskie rękawice
Wielki sukces podchorążych z AMW
Połączeni na Bałtyku
Integracja F-35 rozpoczęta
USA znów uderzyły w Iran
Zbrodnicza farsa
Ostatnia niedziela…
Paliwowy krwiobieg NATO
PKW Irak zostaje w Jordanii
Pieta Michniowska
Lądowanie na fińskiej drodze, czyli Bieliki i F-16 na Ramstein Flag’26
Śmierć w sercu Azji
Kolejny incydent z udziałem rosyjskich myśliwców
Cyfrowa niedyskrecja
Wsparcie ma znaczenie
„Bezpieczny zachód” przedłużony
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Prezydent RP o szczycie NATO
Odznaka sprawności fizycznej po nowemu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Nowa koalicja dronowa
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Borsuki i roje dronów
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Wojna hybrydowa trwa
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Wzorowa żołnierska postawa terytorialsa
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Polski Gnom
Żywią i bronią
W drodze po oficerskie gwiazdki
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
„Selekcja”, czyli prawda o człowieku
Polski bezzałogowiec zaprezentowany w Ankarze
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO