moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Podchorążowie na szkoleniu spadochronowym

W dniach 05–11.10.2020 r. podchorążowie Sekcji Szkoleń Wojsk Aeromobilnych Akademii Wojsk Lądowych we współpracy ze strefą spadochronową „Silesia” w Gliwicach pomyślnie zrealizowali kolejne szkolenie spadochronowe, którego celem było przygotowanie do uczestnictwa w kursie Instruktora Spadochronowego Sił Zbrojnych RP.

Program zgrupowania składał się z dwóch przedsięwzięć szkoleniowych – kursu bezpiecznego oddzielania się od formacji spadochronowej oraz szkolenia doskonalącego metodą AFF w celu wykonywania skoków na wolny system otwarcia.

Pierwsze szkolenie przewidziane było dla doświadczonych skoczków którzy wraz z instruktorem oddzielali się od statku powietrznego w pozycji „track”, a następnie musieli kontrolować kierunek, wysokość oraz prędkości spadania. Natomiast istotą drugiego było doskonalenie indywidualnych umiejętności, poprzez wykonanie określonej ilości skoków pod kontrolą instruktorów jak i samodzielnie. Skoki z instruktorami były nagrywane, a następnie omawiane, zwracano uwagę na technikę zarówno oddzielania się od pokładu statku powietrznego, sylwetkę podczas opadania oraz na poprawną i bezpieczną technikę lądowania na spadochronach szybujących.

 

Kulminacyjnym punktem szkolenia było wykonanie skoków z flagami Akademii Wojsk Lądowych oraz Sekcji Szkoleń Wojsk Aeromobilnych. W celu bezpiecznego zrealizowania tego przedsięwzięcia flaga musiała być w właściwy sposób sklarowana, tak aby można było się z nią w sposób bezpieczny oddzielić się od statku powietrznego oraz w odpowiednim momencie ją rozwinąć. Wysokość każdego skoku wynosiła 4000 metrów, podchorążowie mieli za zadanie spotkać się w powietrzu w trakcie swobodnego spadania i rozwinąć flagę, czynności te nagrywał instruktor spadochronowy.

 

Podczas zgrupowania podchorążowie wykonali ponad 200 skoków z wysokości 4000 metrów, z 55 sekundowym czasem swobodnego spadania z prędkością ponad 200 km/h. Zdobyte podczas szkolenia doświadczenie stanowią kolejny etap poszerzania i pogłębiania umiejętności spadochronowych. W perspektywie Sekcja Szkoleń Wojsk Aeromobilnych ma zamiar realizować cyklicznie szkolenia tego typu dla członków najbardziej zaangażowanych
w jej działalność.

Tekst: Sekcja Szkoleń Wojsk Aeromobilnych AWL

red. PZ

autor zdjęć: Tomasz Wojciechowski, Kamil Jarosz (Strefa Silesia Gliwice)

dodaj komentarz

komentarze


Fińska misja Jastrzębi i Bielików
Litwini z polskimi Gromami
SGWP: jest plan zakupu kolejnych F-35
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Biało-czerwona na Monte Cassino
ASzWoj – uczelnia wielu pokoleń
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Kraków zaprosił weteranów
Równanie z „Iksem”
Studia z obrony granic
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Wielka gra na ukraińskim froncie
NATO rozkłada lotniczy parasol
Merops nad Ustką
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Wojskowy ratunek dla cywilnego szpitala
Generał z cienia
Szef MON-u o wzmożonych działaniach dezinformacyjnych
Sojusz kontra drony
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Nowy Grot zatwierdzony
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Koszykarskie widowisko
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Zmienił się dowódca, misja DORSZ pozostaje ta sama
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Husarze dla mieszkańców Polski
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Wyjątkowy przelot polskich F-35
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Czerwieńsze będą…
Pierwszy raz! Polskie Apache’e otwierają ogień
Za sterami Husarza
MON o priorytetach rozbudowy Wojska Polskiego
F-35 zmienia wszystko
Natowskie manewry na Bałtyku
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Bez zmian w emeryturach
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Śmierć w sercu Azji
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Groźny incydent w Libanie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Marsz prawdę ci powie
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Polsko-tureckie rozmowy o przemyśle zbrojeniowym
Polski wkład w operację „Overlord”
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Strzeleckie pożegnanie z Goździkami
Drugi dom efów
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Wsparcie ma znaczenie
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
DIANA szansą dla polskich innowacji
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO