moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Saperzy szkolą się przed misją

Trzy sekcje rozminowania z 5 Kresowego Batalionu Saperów rozpoczną w czerwcu misję w Afganistanie. Pierwszy sprawdzian przed wyjazdem żołnierze mają już za sobą. Musieli udowodnić, że potrafią wykryć zamaskowany ładunek wybuchowy, znają metody konstruowania i detonowania min pułapek przez terrorystów, a nawet, że – w razie potrzeby – mogą zastąpić obsługę granatnika.

Sprawdzian z wiedzy minerskiej zorganizowano w jednostce w Krośnie Odrzańskim. Saperzy, którzy go zdadzą, zostaną włączeni w skład przygotowujących się do misji plutonów ochrony, jeden z 17 Brygady Zmechanizowanej, dwa – z 34 Brygady Kawalerii Pancernej.   

– Najbardziej skrupulatnie sprawdzaliśmy, czy członkowie sekcji znają zasady Counter-IED, czyli przeciwdziałania atakom z użyciem improwizowanych urządzeń wybuchowych – mówi mjr Krzysztof Wojtas, zastępca dowódcy – szef sztabu 5 Batalionu Saperów. 

Czujne wąsy

Jedno z zadań przygotowanych dla żołnierzy brzmiało: przeprowadzić procedurę 5/25. Chodzi o sprawdzenie miejsca w strefie niebezpiecznej, w którym zatrzyma się wojskowy pojazd. Taką kontrolę saperską wykonuje się według ustalonych zasad, zaczynając od miejsc pod pojazdem z sukcesywnym rozszerzaniem strefy sprawdzania do 5 metrów wokół wozu, następnie 25 metrów dookoła miejsca zatrzymania.

Żołnierze musieli udowodnić, że potrafią wykryć w strefie zdarzenia dobrze zamaskowany ładunek wybuchowy i wdrożyć niezbędną w tej sytuacji procedurę 4C. Polega ona m.in. na rozpoznaniu rodzaju ładunku, poinformowaniu przełożonych o znalezisku i zabezpieczeniu okolicy, aby ewentualna detonacja nie wyrządziła nikomu krzywdy.

To podstawowe zadania saperów na misji. Podczas patrolu to właśnie minerzy pieszo torują drogę kolegom. Dwaj z nich, idąc po obu stronach drogi, wypatrują podejrzanych pakunków, anten radiowych detonatorów, kabli wyprowadzających elementy zapalników poza zasięg zagłuszarek zamontowanych na transporterach. Takie działanie nazywa się w żołnierskim żargonie wystawianiem wąsów. Żołnierze w ten sposób sprawdzają nie tylko trasę, lecz także jej pobocze, mosty i przepusty. Są narażeni na bezpośredni ostrzał i ryzyko, że ulokowany w pobliżu ładunek wybuchowy zostanie zdalnie zdetonowany przez terrorystów.

– Mamy świadomość zagrożenia. Dlatego w składzie mojego zespołu są ludzie doświadczeni, którzy byli uczestnikami wielu misji zagranicznych – mówi st. sierż. Tomasz Tatara, dowódca sekcji rozminowania, która wejdzie w skład plutonu ochrony z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Nie tylko zdolności saperskie

Podczas certyfikacji sprawdzano także wiedzę żołnierzy o nowych metodach budowy ładunków przez afgańskich terrorystów, sposobach ich podkładania i detonowania. Informacje na ten temat saperzy na bieżąco otrzymują od kolegów przebywających na misji.

Żołnierze musieli się wykazać również umiejętnością udzielania pierwszej pomocy, maskowania, nawiązywania łączności, działania w terenie skażonym.

Poza trzema czteroosobowymi zespołami w certyfikacji wzięło udział dodatkowo trzech saperów, którzy w razie potrzeby będą pełnić rolę zmienników. Sekcja st. sierż. Tomasza Tatary z zadaniami poradziła sobie dobrze – żołnierze dostali czwórkę z plusem.

Służba sapera na misji nie kończy się jednak na umiejętnościach minerskich. Podkomendni st. sierż. Tatary przeszli m.in. kurs obsługi granatnika Mk 19, mogą też w razie potrzeby pełnić funkcję tzw. gunera – celowniczego obsługującego wielkokalibrowy karabin maszynowy w wieżyczce transportera.

Saperzy z Krosna Odrzańskiego nadal będą ćwiczyć wojskowe umiejętności, tym razem już szkoląc się przed wyjazdem do Afganistanu w ramach plutonów ochrony.

W czerwcu żołnierze wyjadą do Afganistanu razem z VIII zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowego. NATO-wska misja „Resolute Support” ma charakter doradczo-szkoleniowy.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: szer. Katarzyna Pac-Nowak

dodaj komentarz

komentarze


Kilometry pamięci: motocykliści w hołdzie kolegom
Skrzydlate tygrysy nad Morzem Jońskim
Kosmiczna suwerenność Wojska Polskiego
Specjalsi przeciw flocie cieni
Hornet czyli „polski Shahed”
Terroryści pod Kaliszem, czyli ćwiczenia ratownicze
Śladami „Rudego 102”, czyli jak Żagań stał się planem filmowym?
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
Czerwieńsze będą…
Wodny chrzest Borsuków
Bez schematów
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Pytania o obecność amerykańskich wojsk w Polsce
Od cyberkursu po mundurówkę
Relacje wojskowe Polski i USA – żołnierze, kontrakty, infrastruktura
Przyszłość „Łucznika”
Rzeźnik w rękach GROM-u
Syndrom Karbali
Terytorialsi zapraszają
Nowe stanowiska i nowe dowództwo
Uczczono ofiary zamachu majowego
Celne oko strzelców z „armii mistrzów”
Podsekretarz stanu USA na granicy polsko-białoruskiej
Adaptacja i realizm
Borsuk po słowacku
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Szef MON-u: Nie ma decyzji o redukcji sił USA w Polsce
Wyścig Stalina
Armia testuje roboty do transportu
Ukraina kształtuje przyszłość wojny
Młodzi mechanicy pojazdów specjalnych
Symbol skupiający wiele znaczeń
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Nauki i nauczki z Afganistanu
Medale żołnierzy w pływaniu, biegach i chodzie
Wraki w sonarze
Huta Częstochowa bliżej wojska
Ostatni most
Jest nowy szef BBN
PKP Cargo przewiezie ciężki sprzęt wojskowy
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Początek wielkiej historii
Borsuki zdały wodny egzamin
Bez zmian w emeryturach
Nie tylko wojsko na rzecz obronności
JW Agat: idziemy po młodych!
NATO i USA o Iranie
Biało-czerwona na Monte Cassino
Skrzydlaci komandosi
Wojsko zaprasza rodziny
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Oddawanie krwi to cichy akt odwagi
Silniki do Abramsów pod fachową opieką
Pancerniacy z Wesołej w światowej czołówce
Bieg ku pamięci bohaterów
Wypadek w PKW UNIFIL
Rumuni rozdzielają środki z SAFE
Będą rozmowy w sprawie wojsk US Army w Polsce
Groźny incydent w Libanie
Ready for Every Scenario
Ogień Strykerów. Tak ćwiczy US Army w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO