moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojsko pomaga bezdomnym zwierzakom

Żołnierze WOT i podchorążowie, którzy od tygodni pomagają walczyć z epidemią, zorganizowali zbiórkę karmy dla bezdomnych zwierząt. Trzy tony darów trafiły do schroniska w Zachodniopomorskiem oraz do osób starszych, które w czasie izolacji nie są w stanie zadbać o swoich czworonożnych podopiecznych.

Żołnierze z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej i podchorążowie z Akademii Wojsk Lądowych od kilku tygodni pomagają walczyć z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Wspierają personel i pacjentów szpitali, transportują środki ochrony indywidulanej, honorowo oddają krew. Żołnierze zauważyli, że w czasie epidemii szczególnego wsparcia potrzebują także zwierzęta. Dlatego postanowili zorganizować zbiórkę karmy, która pomoże im przetrwać ten trudny czas. – Jestem dumny, że w szeregach naszej brygady służą ludzie tak wrażliwi na cierpienie innych – mówi płk Grzegorz Kaliciak, dowódca 14 BOT.

Część karmy żołnierze i podchorążowie kupili za swoje pieniądze. Do inicjatywy namówili też znajomych i rodziny. Udało im się także zainteresować akcją kilku sponsorów. Dzięki temu zebrali prawie trzy tony pożywienia dla zwierząt.

Część karmy trafiła już do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Kiczarowie (woj. zachodnipomorskie), które prowadzi własne schronisko. Organizacja wspiera także osoby, których nie stać na opiekę nas swoimi zwierzętami. – Nasi wolontariusze dostarczają karmę dla psów i kotów do gospodarstw na wsiach czy do bezdomnych, którzy mieszkają na przykład na działkach. Te osoby nawet przed pandemią nie miały środków, aby odpowiednio wyżywić zwierzęta, a teraz wiele z nich po prostu boi się opuszczać domy, aby nie narazić się na zakażenie koronawirusem – mówi Aleksandra Fila, prezes TOZ w Kiczarowie. – Dzięki wsparciu od żołnierzy będziemy mogli dostarczyć karmę dla ich zwierząt. I to na pewno lepszą, niż tę, którą dostają na co dzień – dodaje.

Nie była to pierwsza w czasie epidemii akcja zachodniopomorskich terytorialsów na rzecz zwierząt. Żołnierze do tej pory dwa razy zorganizowali transport siana i paszy dla koni, którymi opiekuje się Fundacja „Centaurus”, będąca w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Żołnierze wojsk obrony terytorialnej z całego kraju od początku marca angażują się w działania powstrzymujące rozwój epidemii. Wspierają placówki ochrony zdrowia, domy opieki społecznej, pomagają kombatantom, uruchomili infolinię dla osób potrzebujących porady psychologa. Terytorialsi swoje działania, w których biorą udział także podchorążowie z wojskowych uczelni, nazwali operacją „Odporna wiosna”. Do tej pory zostało w nią zaangażowanych pięć tysięcy osób.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. pchor. Adrian Jastrowicz

dodaj komentarz

komentarze


Finlandia dla Sojuszu
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kosiniak-Kamysz: SAFE to szansa dla Polski
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Kierunek Rumunia
Skromny początek wielkiej wojny
„Chińczykiem” do jednostki nie wjedziesz
Polski Piorun trafi do Bundeswehry?
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Komponent Obrony Pogranicza wzmocni Tarczę Wschód
Chciałem być na pierwszej linii
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Torami po horyzont
Fenomen podziemnej armii
Dolina Dronowa – polskie centrum technologii bezzałogowych
Laboratorium obrony państwa
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Polska poza konwencją ottawską
Walka o pierwszą dziesiątkę
Życie pod ostrzałem
Oko na Bałtyk
„Jaskółka” na Bałtyku
Rada Pokoju rozpoczęła działalność
Polskie wojsko stawia na polskie bezzałogowce
PGZ szykuje Baobaba na eksport
Oczy armii, czyli batalion, jakiego jeszcze nie było
Przełom w sprawie Huty Pieniackiej
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Wojsko zyska na inwestycjach w infrastrukturę w Małopolsce
Desant w Putlos
Oficer od drona
Sprintem do bobsleja
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Together on the Front Line and Beyond
Partnerstwo dla artylerii
Wojsko wskazało priorytety
Biegały i strzelały – walczyły do końca
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Cztery lata wojny w Ukrainie
Spluwaczki w nowej odsłonie
Arktyczny „Szlachetny obrońca”
Outside the Box
Focus of Every Move
W Karkonoszach szkolili się z technik górskich
Kiedy marzenia stają się rzeczywistością
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Wyprawa w przyszłość, czyli studenci z AWL-u w Korei
Litwa drugim największym użytkownikiem JLTV na świecie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Wojskowi nurkowie trenowali pod lodem
Selonia, czyli łotewski poligon
Koniec olimpijskich zmagań
Debiut skialpinizmu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Modernizacja indywidualnego wyposażenia żołnierzy trwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO