moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejni żołnierze szykują się do Mali

Za trzy tygodnie do Mali wyleci druga zmiana polskiego kontyngentu wojskowego. 20 żołnierzy będzie uczyć Malijczyków m.in. walki, wykrywania min pułapek i organizowania zaopatrzenia. Ich służba w Afryce potrwa do grudnia. Wtedy Polacy mają zakończyć swój udział w misji szkoleniowej UE.


W połowie września do kraju wrócą żołnierze pierwszej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Mali. Na misji zastąpi ich zespół pod dowództwem ppłk. Mieczysława Spychalskiego, zastępcy komendanta 15 Wojskowego Oddziału Gospodarczego w Szczecinie. Do Mali wyjedzie dziewięciu logistyków, głównie z 1 i 10 brygady logistycznej, czterech saperów z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia oraz czterech specjalistów z dziedziny transportu i przeładunków lotniczych 10 Opolskiej Brygady Logistycznej oraz oficer kontrwywiadu wojskowego. W polskiej ekipie znajdzie się również tłumacz Yaya Samake – Malijczyk mieszkający od wielu lat w naszym kraju, który pomagał także żołnierzom pierwszej zmiany

Żołnierze przechodzą właśnie ostatni sprawdzian przed misją w 1 Pomorskiej Brygadzie Logistycznej w Bydgoszczy. – Ćwiczenia zakończymy w ostatnich dniach sierpnia. Żołnierze przejdą jeszcze ostatnie szczepienia ochronne. Trwa też ostatnie kompletowanie pomocy szkoleniowych, które zabierzemy ze sobą – mówi ppłk Spychalski.

Ppłk Mieczysław Spychalski, dowódca drugiej zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Mali

W Mali ich zadaniem będzie szkolenie miejscowych żołnierzy. Mają nauczyć ich zasad musztry, poruszania się na polu walki, strzelania, ewakuacji rannych, organizowania drogowych punktów kontrolnych, przeszukiwania osób i pojazdów.

Logistycy będą szkolić Malijczyków, jak prowadzić terenowe samochody w trudnych warunkach i jak sprawdzać ich stan techniczny. Miejscowi dowódcy batalionów będą się uczyć od Polaków organizowania magazynów z bronią czy żywnością oraz prowadzenia dokumentacji.

W Mali Polacy znajdą się w grupie około 500 żołnierzy z 21 krajów (16 z Unii Europejskiej). Poza Francją swoich żołnierzy na misję wysłali Niemcy, Czechy, Hiszpania, Wielka Brytania. Ich zadaniem jest przeszkolenie w ciągu 15 miesięcy kilku batalionów miejscowej armii. Pierwsza, również 20-osobowa zmiana polskiego kontyngentu jest w Mali od połowy lutego. Według planów afrykańska misja Polaków ma trwać do końca roku. Nie jest jednak wykluczone, że zostanie przedłużona.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: PKW Mali, 1 Brygada Logistyczna z Bydgoszczy

dodaj komentarz

komentarze

~ski
1377356340
Jacy specjaliści od transportu jadą z 10 Brygady Logistycznej. Proszę pokażcie mi ich!!!!! Dlaczego znowu zapominacie o chłopakach z Wrocławia??? To są specjaliści od transportu, oni znają się na prawdziwiej pracy związanej z organizacją transportu lotniczego i dlatego cały czas wspomagają żołnierzy z 10 BLog. Dlatego tez cały czas w etacie misji malijskiej znajdują się żołnierze z wrocławskiego KOL-u. Trzymajcie się chłopy!!! Wracajcie cali i zdrów.
9B-00-FA-6C

Groźny incydent w Libanie
Ślady, których nie widać
Lotnisko w zanadrzu
Polski wkład w operację „Overlord”
Polsko-kanadyjska współpraca
Florecista i kajakarka na pucharowym podium
Bałtyk, wspólna sprawa
Oswoić „latający komputer”
Kontrakty z SAFE: pojazdy, drony, satelity
Pływacy „Czarnej Dywizji” znów najlepsi
Wsparcie ma znaczenie
F-35 zmienia wszystko
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Czerwieńsze będą…
Nominacje na nowe stanowiska dowódcze
Saperzy przeprawili się, drony zapewniły wsparcie
Koszykarskie widowisko
Dowódca eskadry F-35 o sile Husarzy
Generał z cienia
Zagraniczni kadeci na szkoleniu w Karkonoszach
Latający dron – broń na okręty podwodne
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Hegseth odznaczył polskiego generała
Śmierć w sercu Azji
Wielka gra na ukraińskim froncie
Śledztwo w sprawie „snajperskiego safari”
Wojsko wykonało misję. Chora studentka jest już w kraju
Przemysł dla bezpieczeństwa morskiego
Polska SAFE, czyli inwestycje w bezpieczeństwo
Studia z obrony granic
Husarze dla mieszkańców Polski
Siły powietrzne na pomoc Polce w potrzebie
Natowskie manewry na Bałtyku
NATO wzmacnia wschodnią flankę
Sojusz kontra drony
Rekordowy XII Ćwierćmaraton Komandosa
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Sołtysi uczą się działań antykryzysowych
Rosomaki zamówione. To ostatnie krajowe umowy z SAFE
F-35 – nowa jakość, która ciągle się rozwija
Żołnierze na podium imprez w strzelectwie i kajakarstwie
K9, ognia!
DIANA szansą dla polskich innowacji
Biało-czerwona na Monte Cassino
Sierż. Mateusz Sitek. Chłopak, który marzył o wojsku
U pancerniaków „Wakacje z wojskiem” już się rozpoczęły
Kosiniak-Kamysz u marynarzy z 8 Flotylli
Co dalej z orderem Zełenskiego?
Równanie z „Iksem”
Rosyjski dron uderzył w Rumunii
Traktat o partnerstwie z Wielką Brytanią
Szef MON-u: Gloryfikacja UPA nie do przyjęcia
Europejski myśliwiec przyszłości w rozsypce
NATO rozkłada lotniczy parasol
Nie tylko USA, również Kanada. Współpraca transatlantycka Polski
Bez zmian w emeryturach
Polskie szkolenie na AH-64 trwa
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marokańczyk podejrzany o zabójstwo sierż. Sitka
„LibertyCity 2026”, czyli gotowi do walki
Terytorialsi i gwardziści z USA odpierają atak
Marsz prawdę ci powie
Kraków zaprosił weteranów
Nowa baza US Army w Polsce?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO