moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Drony nie tylko dla OT

DragonFly dla pododdziałów obrony terytorialnej, Innolot dla służb mundurowych i wreszcie Orlik, czyli zwiadowca dla wojsk operacyjnych. Inżynierowie z Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy pracują nad trzema dużymi projektami badawczo-rozwojowymi bezzałogowców. Wkrótce ruszy produkcja DragonFly.

Gdy jesienią ubiegłego roku kierownictwo Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiło, że to w bydgoskich Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy powstanie holdingowe Centrum Kompetencyjne Bezzałogowych Statków Powietrznych, nie brakowało głosów sceptycznych co do tego pomysłu. Zakłady te bowiem do tej pory specjalizowały się w remontach, serwisie i modernizacji samolotów, a nie w projektach badawczo-rozwojowych związanych z dronami. Tymczasem wszystko wskazuje na to, że już niedługo w Bydgoszczy ruszy seryjna produkcja DragonFly, czyli niewielkiego, uzbrojonego w głowicę bojową drona-kamikadze atakującego cel z góry.

– Rozpoczęcie produkcji może nastąpić za trzy, cztery miesiące – zapewnia Zbigniew Matuszczak, dyrektor badań i rozwoju Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2. Wszystko zależy jednak od tego, kiedy zakończą się prace badawcze nad konstrukcją. Obecnie inżynierowie z bydgoskiego WZL nr 2 oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia pracują nad ostatnimi szczegółami dotyczącymi DragonFly, tak aby mógł on z powodzeniem przejść czekające go próby zakładowe oraz wojskowe.

Bydgoskie zakłady zainwestowały już ogromne środki, by przygotować się do produkcji dronów. Dzięki temu w marcu zostanie oddana do użytku kompozytownia, w której z tworzyw sztucznych będą wytwarzane elementy bezzałogowców, m.in. kadłub i skrzydła. – Koszt tej inwestycji to kilkanaście milionów złotych – mówi Dyrektor Zbigniew Matuszczak. Dodaje, że na potrzeby projektów związanych z bezzałogowcami WZL nr 2 kupiły również przemysłowe drukarki 3D.

Ale w bydgoskich zakładach będą produkowane nie tylko DragonFly. Specjaliści z tej firmy pracują także nad dwoma innymi konstrukcjami – Innolotem oraz Orlikiem. – Innolot to projekt niewielkiego bezzałogowca, a właściwie całej rodziny siedmiu, może nawet ośmiu dronów specjalnych przeznaczonych do zbierania danych przez służby mundurowe: policję, straż pożarną i straż graniczną – wyjaśnia Matuszczak. Konsorcjum WZL nr 2 i bydgoskiej firmy Softblue (producent sensorów i czujników) uzyskało na prace związane z tym typem drona dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w wysokości 21 mln zł.

Innoloty mają ważyć nie więcej niż 25 kg i dysponować zasięgiem około 15–20 km. To, co ma być w nich najbardziej innowacyjnego, to fakt, że będą przystosowane do działania w mieście, nawet w warunkach wysokiej zabudowy. Oznacza to m.in. konieczność wyposażenia ich w zaawansowane systemy łączności i nawigacji. – Systemy te opracują spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej – deklaruje Matuszczak.

Ostatnim projektem, nad którymi pracują inżynierowie z bydgoskich WZL nr 2, jest Orlik, czyli przeznaczony dla wojsk operacyjnych bez załogowy statek powietrzny średniej klasy (ważący około 100 kg i o zasięgu 150 km).

Według zapowiedzi ministra obrony Antoniego Macierewicza polskie drony są przeznaczone głownie dla oddziałów obrony terytorialnej, ale część z nich trafi także do innych rodzajów wojsk.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: arch. WZL 2

dodaj komentarz

komentarze


Nowy inspektor marynarki wojennej
Srebrny medal st. szer. Mateusza Polaczyka
NATO utworzy nową strukturę dowodzenia
Wojskowi judocy na tatami
15–30 czerwca 1918 – Błękitna Armia pod polskimi sztandarami
Święto Dowództwa Generalnego
Ławka, która łączy tradycję z nowoczesnością
Wykaż się lotniczą wiedzą zdając do Szkoły Orląt
Wielka parada na jubileusz marynarki wojennej
Akademia Wojsk Lądowych otwiera drzwi
Naukowcy przypomnieli dorobek Wyższej Szkoły Wojennej
Porady z paragrafem
IPN odnalazł szczątki kolejnego niezłomnego
Kotwica Polski Walczącej dla WOT
Kierunek – wschodnia flanka
Scenariusze dla Tygrysów
Amerykańskie inwestycje w obronność krajów bałtyckich
Egzamin „Kormorana” na Świnie
Eurosatory – królestwo militarnych pojazdów
Z ziemi widzą więcej niż piloci
„Saber Strike ’18” – decydujące starcie
Polskie skrzydła w Afryce
Francja inwestuje w obronność
Szachiści najlepsi w mistrzostwach NATO
Legenda polskiej partyzantki
Eurosatory 2018: Robotyzacja pola walki
Świnoujście świętowało 100-lecie marynarki
Polityka fałszywego uśmiechu
Terytorialsi na kursie dla ratowników wodnych
Eurosatory – osobiste wymogi
Eurosatory 2018 zakończone
Myśliwce F-16 dla Chorwacji
Sąd zdecyduje o losach pomnika katyńskiego w Jersey City
Na jakich zasadach powrót do armii?
Przyjaciele nie tylko w służbie
Więcej pieniędzy dla cywilów w wojsku
GROM, jak rodziła się legenda
Załoga Bergepanzera w akcji
Puma i Kuguar na Mazurach
Dzieci wyśpiewały i wytańczyły Niepodległą
Polski komandos szkolił afgańskich nawigatorów naprowadzania
Koszykarze z Czarnej Dywizji mistrzami Wojska Polskiego
Bliski Wschód – definicja chaosu
Polskie Bryzy nad Afryką
Polscy piloci wracają z Kuwejtu
W Radomiu o przygotowaniach do Air Show
Gen. Sokołowski: Judo świetnie kształtuje charakter
Trening z koktajlami Mołotowa
Sukces Trumpa czy Kima?
Starcie pancernych plutonów
Minister obrony na spotkaniu w Rumunii
Jak polscy partyzanci zdobyli niemiecki garnizon
Co z kierowcami pojazdów uprzywilejowanych?
Pomnik katyński w Jersey City. Prawda historyczna kontra polityczna poprawność
Rusza V Festiwal Orkiestr Wojskowych
LOT Szkoły Orląt

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO