moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weterani mają swoich reprezentantów

Pełnomocnikiem zajmującym się pomocą prawną dla misjonarzy został st. sierż. Jacek Żebryk. Natomiast za sprawy związane ze sportem i rehabilitacją będzie odpowiedzialny st. sierż. Przemysław Wójtowicz. Podoficerowie zostali wybrani przez zarząd stowarzyszenia żołnierzy poszkodowanych na misjach.

– Decyzja nie była przypadkowa. Każdy z nich świetnie orientuje się w dziedzinie, którą będzie się zajmował – mówi mł. chor. sztab. Tomasz Kloc, prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Działaniach poza Granicami Kraju. Sierżanci to weterani misji zagranicznych i członkowie tej organizacji. Pełnomocnikami zostali w listopadzie.

sierż. Jacek Żebryk
Pełnomocnikiem ds. pomocy prawnej został st. sierż. Jacek Żebryk, podoficer który zasłynął sądową walką z internautami obrażającymi dobre imię wojskowych. – Są żołnierze, którzy mają kłopot w napisaniu różnego rodzaju pism, na przykład odwołań od decyzji komisji lekarskich. Zrobię co w mojej mocy, by im pomóc – deklaruje podoficer.

Jeżeli sierż. Żebryk nie będzie w stanie sam rozwiązać problemu, skontaktuje żołnierzy z prawnikami. – Zgłosiło się już do mnie kilku adwokatów i obiecało współpracę – mówi.

Z kolei drugi pełnomocnik – st. sierż. Przemysław Wójtowicz zajmie się sprawami związanymi ze sportem. Od wielu miesięcy intensywnie działa na rzecz rannych w misjach. Sam podczas VII zmiany w Afganistanie odniósł ciężkie obrażenia. – Stworzyłem projekt rehabilitacji przez sport i rekreację. Chcę pokazać rannym i poszkodowanym, że dzięki aktywności fizycznej, nawet po ciężkich przeżyciach, można wrócić do normalnego życia – mówi Wójtowicz.

REKLAMA

Sierżant razem z weteranami innych armii został zaproszony przez koszykarza Marcina Gortata na mecz do Phoenix. Z kolei Wójtowicz zorganizował wizytę słynnego sportowca u polskich żołnierzy w Afganistanie.


W planach nowego pełnomocnika są wycieczki górskie dla żołnierzy, biegi i rajdy rowerowe. Chciałby też, by poszkodowani dostali specjalistyczne rowery. Wójtowicz zapowiada także, że w najbliższym czasie powstanie zespół strzelecki dla weteranów. – Na misjach ucierpieli też strzelcy wyborowi. Teraz będą mogli trenować, by w przyszłości wystartować w krajowych i międzynarodowych zawodach – mówi.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Działaniach Poza Granicami Kraju powstało w 2008 roku. To pomysł żołnierzy i rezerwistów, którzy służąc na misjach zagranicznych zostali ranni i poszkodowani.

MKS

autor zdjęć: Ewa Korsak, Magdalena Miernicka, Arch. prywatne Jacka Żebryka

dodaj komentarz

komentarze

~GJ
1354888860
Paweł uważasz że po ok 1 roku na wojence coś Ci się więcej należy niż to co już dostałeś bo ja myślę że NIE ale jak chcesz to możemy polemizować
60-78-08-E3
~Pawel
1354747080
Mam status weterana, byłem dwa razy w Afganistanie, nie podoba mi sie to, że weteranom prawie nic nie przysługuje, choćby darmowe przejazdy MZK, nie wspominając o zniżkach PKP i PKS, będąc honorowym dawcą krwi, ma się więcej profitów z tego tytułu.
D9-35-68-73
~Artur Artecki
1354561140
Pan Generał Woźniak bardzo to politycznie ujął. Przekażę to bardziej po wojskowemu. Zły to objaw, że osoby niezorientowane w wojskowych zawiłościach przez stosowanie uogólnień krzywdzą wszystkich tych, którzy Polsce służyli nie szczędząc potu i krwi. Jedynym ich pechem było, że nie dostąpili zaszczytu bycia rannym i poszkodowanym. Chociaż Państwo zauważyło, że poszkodowanie morze mieć inną postać. Przykład kolegi z Bieszczad.
52-C0-21-A7
~Stanislaw Woźniak
1354540980
Proszę zapoznać się dokładnie z artykułem i porównać z tytułem, który odnosi się do wszystkich weteranów działań poza granicami państwa. Natomiast z treści jednoznacznie wynika, ze panowie pełnomocnicy bedą zajmować się wyłącznie weteranami poszkodowanymi. Obowiązująca ustawa jasno określa status weterana działań poza granicami państwa i weterana poszkodowanego w działaniach poza granicami państwa. Na pozór to wygląda jak masło maślane ale ustawa szczegółowo określa co której grupie weteranów przysługuje. Pozdrawiam
3A-69-E5-01

Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
 
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Bon turystyczny także w wojsku
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Szarża „Hallerczyka”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Laserowa artyleria US Army
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kierunek: misja
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
F-16 kończą misję w Estonii
Świętuj z żołnierzami
Chemicy do zadań specjalnych
Ukraiński kurs na Zachód
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Sprawdzony sojusznik
Na misjach święta inne niż zwykle
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Super Warrior w GROM-ie
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie porty bardziej otwarte
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Polsko-amerykańska współpraca
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Druga kadencja prezydenta Dudy
Amerykanie znów w Drawsku
Więcej celowników z PCO dla wojska
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Trwała odporność terytorialsów
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Skok na głęboką wodę
Online z mistrzami sportu
Chłopiec, który przyniósł śmierć
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Strzelnice dla terytorialsów
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Zanurkować i wymknąć się śmierci…
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Tak się zostaje prymusem
Wojsko przeciw wirusowi
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Komuniści przeciwko legendzie Generała
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO