moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Centrum zadba o weteranów

Weterani będą mieli swoje miejsce spotkań w Warszawie. Już za dwa lata powstanie Centrum Żołnierza-Weterana Misji Zagranicznych, w którym wojskowi otrzymają porady prawne, być może będą też mogli zatrzymać się, gdy przyjadą na rehabilitację. – Ważne, aby czuli się w nim gospodarzami – mówi minister Tomasz Siemoniak portalowi polska-zbrojna.pl.


Prace organizacyjne już ruszyły, bo Centrum ma rozpocząć działalność w 2014 roku. Z inicjatywą jego powołania wyszedł szef MON. Siedziba Centrum będzie w budynku Wojskowej Komendy Uzupełnień Warszawa-Mokotów.

– To weterani i ich rodziny zdecydują, jaką placówką będzie Centrum, to oni mają być jego gospodarzami – podkreśla minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Prezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju Tomasz Kloc chwali pomysł. – Placówka może być miejscem spotkań weteranów z różnych organizacji – dodaje.

Inicjatywa powołania Centrum wpisuje się w system opieki nad weteranami, którego budowę szef resortu obrony zapowiedział w ubiegłym roku. Jego prawne ramy określa ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, która weszła w życie w marcu 2012 r. Nowe prawo zapewnia poszkodowanym weteranom misji zagranicznych pomoc w leczeniu i rehabilitacji, a także w zdobyciu nowych kwalifikacji.

– W Centrum weterani uzyskają nie tylko potrzebne informacje i porady prawne, ale będą też mogli poskarżyć, gdy będą mieli kłopoty z uzyskaniem pomocy w administracji – wyjaśnia wiceminister Czesław Mroczek, który odpowiada w resorcie za sprawy socjalne. Oprócz dostarczania weteranom informacji, Centrum ma spełniać także funkcję promocyjną i edukacyjną. – Chcemy pokazywać cywilom, czym jest żołnierska służba, szczególnie poza granicami kraju. Stworzymy tam na przykład salę tradycji, będzie można w niej zobaczyć chociażby pamiątki żołnierzy z misji – dodaje wiceminister Mroczek.

Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju ma nadzieję, że w tak dużym budynku uda się wygospodarować miejsce także na pokoje gościnne. Korzystaliby z nich weterani poszkodowani, którzy przyjeżdżają do Warszawy na konsultacje lekarskie.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: archiwum PZ

dodaj komentarz

komentarze

~zyga
1359059640
Jestem weteranem ,brałem udział w wielu misjach pokojowych -stabilizacyjnych doznałem uszczerbek na zdrowiu zkrencając nogę lewej stopy z uszkodzeneim torebki otrzymałem 4% odszkodowania z ubezpieczenia .Nieleczę ponieważ niewiem gdzie ,POPROSTU pozostałem bez skierowania na leczenie i nie mogę otrzymać Statusu Weterana poszkodowanego
9E-96-1C-96
~GJ
1355319600
And65 masz rację że to jakaś paranoja a dodam jeszcze że i Zomo-wcy niedługo zostaną weteranami
A9-E4-E7-B8
~weteran
1355319180
Do ~Vic - proszę zerknąć tutaj: http://stowarzyszenierannych.pl/wspieramy-weteranow.html Odrobina chęci i zaszczepienia pomysłu w lokalnym środowisku i mamy uhonorowanie jak się patrzy. A to dopiero początki. Może się dołączysz? Nie siedź, działaj!
84-A3-D0-1A
~lofo
1355305800
trzymajcie się. Pozdrowienia dla sierżanta Przemysława
F9-72-C0-03
~And65
1355304660
Kiedyś WETERAN to był stary,wysłużony żołnierz,który zestarzał się w służbie dla kraju,lub walczył w jego obronie.Pierwszymi weteranami zostali byli powstańcy styczniowi. Dzisiaj wystarczy udział w jednej misji pokojowej lub okupacyjnej [ dla niepoznaki nazwanej stabilizacyjną ] aby zostać weteranem.Ciekawe kiedy ZBOWID zostanie reaktywowany ? Ten komentarz nie jest przeciwko ludziom którzy ponieśli śmierć lub odnieśli rany w tych misjach. Należy im się szacunek bo w większości jechali na rozkaz. Ale nie nadużywajmy słowa WETERAN
C9-95-4F-A3
~Vic
1355295240
A co z weteranami którzy NIE zostali poszkodowani ? Czy tych też się jakoś uhonoruje .. poza małą plastikową legitymacją ?
8A-7B-96-DC

„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
 
Rivalry on Closed Sea
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Śladami Pierwszej Pancernej
Rozdarty subkontynent
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Amerykańska przyszłość WZL
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Cienka niebieska linia
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Jedna misja, jeden zespół
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Kolejne NUR-y do modernizacji
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Desant z transportowca-giganta
Wielofunkcyjny scyzoryk
Przysięga śląskich terytorialsów
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Piknik ze smakiem
A Torn Subcontinent
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Morska Bryza w pobliżu Krymu
A Wave of Alliances
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Śląskie obchody wojskowego święta
Irańskie szachy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zielonka dla Patriotów
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Czarny odchodzi do cywila
Najpierw „Sonda”, później promocja
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
High Confidence Operations
F-35 wylądowały w Powidzu
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Warszawa walczy, wracamy
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rozpoczynamy nową erę
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wozy amunicyjne do Raków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Sprawdzają Brutusa
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
„Pułaski” wrócił do kraju
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Przez krew zdobyty Śląsk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO