moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Sztandar dla Dowództwa Generalnego

To symbol odwagi, męstwa i honoru. Tymi cechami wyróżniają się żołnierze Wojska Polskiego – mówił wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wręczania sztandaru dla Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Z rąk prezydenta Andrzeja Dudy, zwierzchnika sił zbrojnych, sztandar odebrał gen. Jarosław Mika, który stoi na czele DGRSZ.

Uroczystość nadania sztandaru odbyła się we wtorek na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. – To niezwykle ważny moment, kiedy sztandar zostaje poświęcony i przekazany na ręce dowódcy, a więc przekazany żołnierzom – mówił prezydent Andrzej Duda wręczając sztandar gen. Jarosławowi Mice, który stoi na czele Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. – Sztandar jest nadawany tym, którzy się sprawdzili, tak jak sprawdziło się Dowództwo Generalne – zaznaczył zwierzchnik sił zbrojnych.

Prezydent przypomniał, że DGRSZ rozpoczęło działalność w 2014 roku. – Dziękuję za ten czas. Niech podkreśleniem doskonałej, wzorowej realizacji zadań będzie dzisiejsza uroczystość i fakt, że ten niezwykle ważny dla każdego żołnierza znak, jakim jest sztandar, jest także symbolem wielkości – podkreślił zwierzchnik sił zbrojnych. Otrzymanie sztandaru – jak zauważył prezydent Duda – wiąże się z koniecznością sprostania kolejnym wyzwaniom. Wśród nich są zadania wynikające z ustawy o obronie ojczyzny, związane z wdrożeniem nowego sprzętu wojskowego do poszczególnych jednostek, zwiększeniem liczby żołnierzy, a także tworzeniem nowych formacji. – Życzę wszelkiego powodzenia w realizacji zadań, abyście wykonywali je wzorowo i aby te wszystkie zamierzenia, które przyświecają nowym, tworzonym rozwiązaniom zostały spełnione – mówił prezydent do wojskowych.

REKLAMA

Do żołnierzy zwrócił się także Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej. – Sztandar jest symbolem odwagi, męstwa i honoru. To cechy, którymi wyróżniają się żołnierze Wojska Polskiego – zaznaczył. Przekonywał, że polska armia musi być silna, bo „to kluczowy element bezpieczeństwa naszej ojczyzny”. Właśnie dlatego – jak przypomniał wicepremier – powstają nowe jednostki, a istniejące są rozwijane, trafia do nich także nowoczesny sprzęt. Każdego roku zwiększa się liczba żołnierzy, a wnioski o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło już 16 tysięcy osób. – To ludzie, którzy poważnie traktują swoje obowiązki wobec ojczyzny, a w służbie wojskowej znajdują szansę własnego rozwoju – wyjaśnił.

Szef MON-u przypomniał także, że żołnierze 18 Dywizji Zmechanizowanejuczą się obsługi czołgów Abrams (pierwsze egzemplarze mają trafić do Polski w przyszłym roku). – Mam nadzieję, że do tej dywizji trafią także śmigłowce uderzeniowe Apache, które fantastycznie współpracują z Abramsami. Siła tej dywizji będzie stanowić zaporę nie do przerwania – podkreślił. Zaznaczył, jednak, że DGRSZ odpowiada nie tylko za funkcjonowanie wojsk lądowych, lecz także specjalnych, sił powietrznych i marynarki wojennej. Szef MON-u podziękował żołnierzom Wojska Polskiego. – Wasza codzienna służba jest gwarancją bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił.

Matką chrzestną sztandaru DGRSZ została Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta, a ojcem chrzestnym – prof. Andrzej Maczek, syn gen. Stanisława Maczka. Pierwsza dama zaznaczyła, że „otrzymanie sztandaru jest nobilitacją i najwyższym wyróżnieniem w Wojsku Polskim, potwierdza też profesjonalizm dowództwa i jego żołnierzy w wypełnianiu żołnierskich powinności wobec ojczyzny i narodu”. – Jestem przekonana, że ten sztandar będzie dla państwa dodatkową motywacją w realizacji codziennych zadań, zwłaszcza teraz, gdy za naszą wschodnią granicą toczy się brutalna wojna wywołana agresją Rosji na Ukrainę – powiedziała. – To również działania podejmowane przez DGRSZ, podległe mu jednostki i sojuszników przyczyniają się do tego, że czujemy się bezpiecznie – zaznaczyła.

Pierwsza dama zwróciła uwagę, że w szeregach jednostek podległych DGRSZ służą nie tylko mężczyźni, lecz także kobiety. Jest ich niemal dziesięć tysięcy. Podziękowała także gen. Mice za to, że żołnierze wspierali działania na rzecz Ukrainy. – Nie mam wątpliwości, że to zaangażowanie wypływało nie tylko z poczucia obowiązku, lecz również i potrzeby serca – powiedziała. – Życzę wszystkim państwu niesłabnącej satysfakcji z pełnionej służby i wszelkiej pomyślności, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym – powiedziała.

Wręczony dziś sztandar został ufundowany przez wojewodę mazowieckiego.

Sztandar, będący symbolem jednostki wojskowej, jest używany podczas uroczystości patriotycznych i wojskowych. W czasie wojny towarzyszy żołnierzom na froncie. A ich obowiązkiem jest go strzec. W przeszłości jego utrata wiązała się z rozformowaniem jednostki, dlatego w czasie wojen żołnierze ukrywali go, tak aby nie dostał się w ręce przeciwnika. Obecnie sztandary jednostek, które zostały rozformowane, trafiają do Muzeum Wojska Polskiego.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON, Grzegorz Jakubowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Buzdygany dla ambasadorów Wojska Polskiego
 
Rysy na potędze
Śladem profesjonalistów
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Człowiek wielu pasji
Kolejni operatorzy Warmate
Najważniejsze ogniwa nowego polskiego OPL-u
Od Chersonia po Krym
Putin sięga po rezerwy
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Dodatek za służbę w jednostce bojowej
Integracja Wisły
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Brunatny najazd
Konsekwentna pasjonatka
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Ukraińska kontrofensywa
Wojska OT mają pięć lat!
Święto logistyków
Interwencyjne granatniki
Premier w Żelaznej Dywizji
Żołnierze zdominowali mistrzostwa kraju w strzelectwie
Czerwona agresja
Collective Defense is Priority
Włoskie Typhoony w akcji
Dublet pięciobojowych sztafet
Lider nauczy dowódców kreatywności
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Podniebny trening transportowców
Charyzmatyczny lider
Świadczenie mieszkaniowe w górę
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Polska zmiana w zespole NATO
Jak się testuje F-35
Dowódca z intuicją
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Buzdygany 2021 – poczet laureatów
WSF: Dzięki wojnie na Ukrainie jesteśmy bardziej zjednoczeni
Raper w mundurze
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Społeczne zaplecze sił zbrojnych
„Trenuj z wojskiem”, by czuć się bezpiecznie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zostań stypendystą MON-u
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
„Rekin” dobił do brzegu
Alianci z AK
Jastrzębie nad Słowacją

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO