moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Moc artylerii

3 tys. żołnierzy z 19 armii i 80 różnego rodzaju systemów artyleryjskich. Cel: sprawdzić współdziałanie pododdziałów z różnych państw NATO i krajów partnerskich Sojuszu. W niemieckim Grafenwoehr trwają ćwiczenia „Dynamic Front ’22”, którymi kieruje dopiero co odtworzone 56 Dowództwo Artylerii US Army. W manewrach biorą również udział Polacy.

– „Dynamic Front” to najważniejsze ćwiczenia artyleryjskie w NATO. Od pierwszej odsłony w 2015 roku stopniowo je rozwijamy – podkreśla gen. dyw. Stephen Maranian, który stoi na czele 56 Dowództwa Artylerii US Army. – Myślę, że manewry nadal będą poszerzać naszą zdolność do prowadzenia operacji wielodomenowych. Działamy jak jeden zespół, wspólnie z naszymi sojusznikami i partnerami – dodaje. W tegorocznej edycji bierze udział 3 tys. żołnierzy. 1800 z nich wystawiła US Army. Pozostali pochodzą z 18 innych państw: zarówno członków NATO, jaki i krajów współpracujących z Sojuszem. Na poligonie w niemieckim Grafenwoehr pojawili się chociażby wojskowi z Gruzji czy Kosowa. To już tradycja, by szkolić się z partnerami spoza NATO. Wystarczy wspomnieć, że w ubiegłym roku do „Dynamic Front” dołączyły pododdziały z Ukrainy. Żołnierze 26 Berdyczowskiej Brygady Artylerii wyposażeni w holowane haubice Hiacynt-B otworzyli ogień na poligonie w Toruniu.

 

REKLAMA

Tym razem w pole wyjechało 80 różnego typu systemów artyleryjskich. Wśród nich znalazły się też cztery Kraby z 5 Pułku Artylerii w Sulechowie. – Na czas ćwiczeń zostaliśmy przydzieleni do 4 Batalionu 319 Pułku Artylerii Polowej z USA, który dysponuje haubicami M777 – wyjaśnia por. Artur Ksel z 5 Pułku. Zgodnie ze scenariuszem głównym zadaniem Polaków jest udzielanie wsparcia operującym w polu jednostkom. Załogi Krabów działają m.in. na podstawie procedur Call for fire i Counter battery fire. Pierwsza polega na ostrzelaniu pozycji przeciwnika na wezwanie własnych pododdziałów, druga na zadaniu ciosu prowadzącej ostrzał nieprzyjacielskiej artylerii. – Na razie wykonujemy symulowane uderzenia i zgrywamy pododdziały. Niebawem czekają nas jednak zadania ogniowe – mówi por. Ksel. Załogi Krabów mają razić cele znajdujące się stosunkowo blisko, bo w odległości 6 km. Możliwości haubicy są dużo większe. Potrafi ona prowadzić skuteczny ogień na dystansie 40 km. Na poligonie w Ustce polscy artylerzyści wykonywali już strzelania do celów oddalonych o ponad 30 km. Ale i tak, jak podkreślają sami żołnierze, manewry w Grafenwoehr to cenny sprawdzian. – Przede wszystkim mamy okazję działać w międzynarodowym środowisku, zacieśniać więzy z oddziałami innych państw NATO, słowem: budować interoperacyjność, która przecież stanowi fundament Sojuszu – podkreśla por. Ksel.

Tegoroczna edycja „Dynamic Front” jest wyjątkowa, choćby dlatego że po raz pierwszy w historii poczynaniami żołnierzy kieruje 56 Dowództwo Artylerii z USA. Zostało ono odtworzone w listopadzie ubiegłego roku. Stacjonuje w Niemczech i podlega dowództwu US Army w Europie i Afryce. Jedno z przypisanych mu zadań polega na kierowaniu amerykańskimi pododdziałami, które dysponują wyrzutniami MLRS i HIMARS.

56 Dowództwo odgrywało jedną z kluczowych ról w czasach zimnej wojny. Podlegały mu wówczas wojska wyposażone w pociski Pershing z ładunkami nuklearnymi. Reaktywacja dowództwa ma zwiększyć zdolność amerykańskich wojsk w Europie do prowadzenia operacji wielodomenowych. Pod tym terminem kryją się operacje rozmieszczone w różnych środowiskach – na lądzie, morzu, w powietrzu, cyberprzestrzeni i kosmosie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 5 pa, Markus Rauchenberger / US ARmy

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1658924280
Artyleria to 25 % rozpoznanie, 25 % system kierowania ogniem, 25 % amunicja, 10% logistka . Działo na gąsienicach to końcówka. Ważna. p.s. Ostatnio zastanawiałem się , czy w Krabie jest wysoko wydajna klimatyzacja.......
C0-8E-8A-A5

Polskie szpadzistki trzecie na świecie
 
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Rozkaz ludobójstwa
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
1 Kadrowa idzie w bój
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Dwa złota w jeden dzień
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Katorżnik nie odpuszcza
Raptory lecą do Polski
AFN uderzył w Kołobrzegu
O pomocy dla Ukrainy
Zwiad ze spadochronem
Pożegnanie z Iskrą
Kolektywna obrona to priorytet
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
NATO zmienia priorytety
Akademia Abrams ruszyła!
Raptory już w Polsce
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Wizyta w PKW Łotwa
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Kask weterana może być twój!
Nowy dowódca 18 Dywizji
Ostatni rozdział generała
Desant do Jeziora Żywieckiego
Wymiana ciosów w Ukrainie
Operacja „Śluza”
Przemysł idzie w OPL
Żołnierze świętowali
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Awanse w święto wojska
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
O jeden most za daleko?
Powrót do korzeni
„Biorą inni, bierzmy i my”
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Młot na bolszewików
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Polacy świętują z żołnierzami
Włoscy lotnicy w Malborku
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Wszystkiego najlepszego!
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Trzeci turnus na szkoleniu
Śladem profesjonalistów
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
CASA na pomoc rannym w wypadku
Szkolenie na klifie
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO