moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina kupuje polskie Kraby

To rekordowy kontrakt eksportowy w historii polskiego przemysłu obronnego. Huta Stalowa Wola sprzeda Ukrainie systemy artyleryjskie warte 2,7 mld zł. O podpisaniu umowy na dostawę armatohaubic Krab poinformował we wtorek premier Mateusz Morawiecki, który wraz z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem odwiedził należącą do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółkę.

Huta Stalowa Wola to największy w kraju i liczący się w Europie producent systemów artyleryjskich: armatohaubic Krab kalibru155 mm oraz moździerzy Rak kalibru120 mm. Polska firma ma w przyszłości produkować również nowe bojowe wozy piechoty Borsuk. Wizyta w HSW Mateusza Morawieckiego, szefa rządu, Jacka Sasina, wicepremiera i ministra aktywów państwowych, oraz Mariusza Błaszczaka, szefa MON-u, dotyczyła planów modernizacyjnych polskiej armii oraz możliwości udziału polskiego przemysłu obronnego w programach zbrojeniowych.

– Chcemy mieć tak silną armię, aby nigdy nie musiała być użyta, aby pełniła funkcję odstraszającą – mówił podczas konferencji prasowej premier Morawiecki. Dodał, że polskie wojsko będzie silne między innymi dzięki zakupom nowoczesnego uzbrojenia u sojuszników, lecz także za sprawą polskiej myśli technologicznej. – Huta Stalowa Wola to jedna z pereł w koronie przemysłu zbrojeniowego – ocenił.

REKLAMA

Szef rządu poinformował, że HSW, wiodąca spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podpisała niedawno największy kontrakt eksportowy w historii polskiego przemysłu zbrojeniowego po 1989 roku. Chodzi o umowę zawartą z armią ukraińską na dostawę armatohaubic Krab. – To jeden z największych kontraktów zbrojeniowych z ostatniego trzydziestolecia – mówił premier. Dodał, że Ukraińcy zapłacą za polską broń o wartości 2,7 mld zł częściowo pieniędzmi otrzymanymi z Unii Europejskiej. – Ta broń jest sprawdzona i już dziś wiemy, że będzie bardzo ważna na polu walki – przekonywał Mateusz Morawiecki.

Minister obrony Mariusz Błaszczak przypomniał, że Polska w ostatnim czasie zdecydowała się na znaczące, wręcz rewolucyjne zwiększenie zdolności wojsk rakietowych i artylerii, między innymi przez zakup wieloprowadnicowych zestawów rakietowych HIMARS. – W wojnie, która toczy się za naszą wschodnią granicą, niezwykle ważną rolę odgrywa artyleria. Dlatego też stawiamy na rozwój artylerii zarówno lufowej, produkowanej właśnie tu, w HSW, jak i artylerii rakietowej – mówił Błaszczak. – Chodzi o to, żeby Polska była bezpieczna, bo tylko bezpieczna Polska może się rozwijać – zaznaczył.

Szef MON-u zapewniał, że wojsko będzie korzystać z potencjału polskiego przemysłu zbrojeniowego. – Będziemy rozwijać ten potencjał – stwierdził Mariusz Błaszczak. Wyjaśnił, że wizyta w HSW S.A. była okazją do sprawdzenia stopnia przygotowań tej spółki do rozpoczęcia produkcji nowego bojowego wozu piechoty Borsuk. Badania kwalifikacyjne wozu zaczną się za miesiąc.

Minister pytany na konferencji prasowej o najbliższe planowane zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego zadeklarował, że MON zamówi między innymi kolejne egzemplarze pocisków przeciwlotniczych Piorun, które są wysoko oceniane przez walczących z rosyjskim agresorem Ukraińców.

Huta Stalowa Wola S.A. to największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów systemów artyleryjskich. HSW ma trzy spółki zależne: HSW – Wodociągi sp. z o.o. (w której ma 100% udziałów); Jelcz sp. z o.o. (także 100% udziałów) oraz Autosan sp. z o.o. (w którym ma 50% udziałów).

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Hańcza po raz pierwszy
 
Prezydent i „niezwyciężeni”
Ślązak lepiej uzbrojony?
Biden: gra na przeczekanie
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
W desancie zostają najlepsi
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
Dobrowolna służba dla absolwentów
Sojusz z inicjatywą
Bramy dla generała
Śladem profesjonalistów
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Unowocześnianie MW RP
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Szczyt nowych wyzwań
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Święto Dowództwa Generalnego
Spektakl Kremla
For Our Freedom and Yours
Na jakich zasadach rekompensaty dla rezerwistów?
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Dwanaście razy złoto
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Pierwsza taka przysięga
WOT organizuje szkolenia w wakacje
Przełomowy szczyt w Madrycie
Virtuti Militari ma 230 lat
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
PKW Orlik wrócił do domu
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Umowa na Perkozy podpisana
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Szczyt NATO w Madrycie
Amerykańskie F-15 w Polsce
Kierunek Liban
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Kierunek Düsseldorf
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Wizyta w PKW Łotwa
Przełomowy szczyt
Światowi liderzy już w Madrycie
Święto Dowództwa Operacyjnego
Zmiany kadrowe w WP
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Piąta kadencja generała Konopki
Szczęśliwa „Błyskawica”
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Motorem jest pamięć o poległych
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO