moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szczyt NATO w Madrycie

Uznanie Rosji za bezpośrednie zagrożenie, zwiększenie sił szybkiego reagowania z 40 do 300 tys. żołnierzy i wzmocnienie wschodniej flanki – to najważniejsze decyzje, jakie mają zapaść podczas szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, który rozpoczyna się dziś w Madrycie. Polskę będą reprezentować prezydent Andrzej Duda i wicepremier Mariusz Błaszczak.

To będzie szczególny szczyt NATO. Do Madrytu przyjadą szefowie państw i rządów 40 krajów, które należą do Paktu lub są jego partnerami, m.in. politycy ze Szwecji i Finlandii – starających się o akcesję, a także po raz pierwszy z Australii, Japonii, Nowej Zelandii i Korei Południowej. W spotkaniu ma także wziąć udział, prawdopodobnie dzięki telepołączeniu, Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

Tematy obrad zapowiedział na konferencji prasowej Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu. Większość z nich będzie dotyczyła wojny, która toczy się w Ukrainie, a także relacji na linii NATO–Rosja. Partnerskie stosunki z Federacją Rosyjską Sojusz usiłował budować przez trzy dekady, współpraca została jednak zawieszona po nielegalnej aneksji Krymu, do której doszło w 2014 roku. Teraz stanowisko NATO ma być bardziej stanowcze. – Oczekuję, że sojusznicy uznają Rosję za najważniejsze i bezpośrednie zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa – powiedział Jens Stoltenberg. Dodał, że jeśli zapadnie taka decyzja, zostanie ona ujęta w nowej Koncepcji Strategicznej NATO, czyli jednym z najważniejszych dokumentów, który określa stanowisko członków Sojuszu wobec zagrożeń. Koncepcja ma również po raz pierwszy uwzględnić „wyzwania, jakie przed naszym bezpieczeństwem, interesami i wartościami stawia Pekin”.

REKLAMA

Jedną z kluczowych kwestii, o której w Madrycie będą decydować politycy, jest zwiększenie zdolności obronnych Sojuszu. Jak zapowiedział Stoltenberg, chodzi m.in. o siły szybkiego reagowania NATO, które pozostają w gotowości, aby odpowiedzieć w razie zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek z sojuszników. Obecnie liczą one 40 tys. żołnierzy, a wszystko wskazuje na to, że ich liczba wkrótce znacznie się zwiększy. – Przekształcimy siły reagowania NATO i zwiększymy liczbę naszych sił wysokiej gotowości do ponad 300 tys. – zapowiedział.

Zmiany mają nastąpić także w wielonarodowych grupach bojowych, które stacjonują na wschodniej flance Sojuszu (m.in. w Polsce). Prawdopodobnie z batalionowych zostaną przekształcone w brygadowe. Szef NATO mówił również o zwiększeniu zdolności Sojuszu do działania w sytuacjach kryzysowych i konfliktowych, a także o konieczności zwiększenia ilości sprzętu i zaopatrzenia wojskowego, poprawieniu planów obronnych i wyznaczeniu pododdziałów, które mogą zostać skierowane do obrony konkretnych sojuszników. Miałyby one ćwiczyć razem z wojskiem danego państwa, dzięki temu poznałyby lepiej teren i zasoby, co pozwoliłoby na szybką reakcję w razie zagrożenia. – To największa poprawa naszych zdolności odstraszania i obrony od czasów zimnej wojny – stwierdził sekretarz generalny Sojuszu.

Jens Stoltenberg zapytany przez jedną z uczestniczek konferencji o to, czy na takie wzmocnienie może liczyć także Polska, stwierdził, że zdaje sobie sprawę, jak ważne jest to dla naszego kraju i że szczegóły zostaną ustalone podczas szczytu. – Polska jest jednym z naszych największych sojuszników – powiedział. – Jestem przekonany, że dostrzeże, iż NATO na różne sposoby zwiększa swoją obecność, aby wzmocnić zdolności odstraszania i obrony również w Polsce – podkreślił.

Do realizacji tych celów potrzebne są odpowiednie środki finansowe. – Dane pokazują, że rok 2022 będzie ósmym z rzędu rokiem wzrostów budżetów obronnych europejskich sojuszników oraz Kanady. Do końca roku zainwestują oni ponad 350 mld dol. – zaznaczył szef NATO. Przypomniał także, że obecnie dziewięciu członków Sojuszu przeznacza na obronność przynajmniej 2 proc. PKB, a dziewiętnastu planuje osiągnąć ten pułap do roku 2024.

W Madrycie sojusznicy mają także zatwierdzić kolejny pakiet wsparcia dla Ukrainy. Ma on uwzględniać narzędzia do bezpiecznej łączności, systemy antydronowe i paliwo, a w dłuższej perspektywie także pomoc w zmianie sprzętu z postsowieckiego do nowoczesnego, jakim obecnie dysponuje NATO. Podczas szczytu zostanie także omówiona kwestia pomocy dla partnerów sojuszu z Gruzji, Bośni i Hercegowiny, Mołdawii, Mauretanii i Tunezji. – Naszym celem jest również osiągnięcie postępu w sprawie wniosków Finlandii i Szwecji o członkostwo w NATO – powiedział Jens Stoltenberg.

Podczas szczytu Polskę będzie reprezentował m.in. prezydent Andrzej Duda i Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony narodowej, którzy wczoraj uczestniczyli w specjalnej naradzie w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. – Prezydent chciał poznać opinie ministrów i wojska na temat kwestii, które jeszcze wymagają pewnych uzgodnień w trakcie samego szczytu – wyjaśnił Paweł Soloch, szef BBN. Zaznaczył, że wśród najważniejszych tematów są tocząca się w Ukrainie wojna i działania, jakie wobec tej sytuacji podejmuje Sojusz, zwiększenie obecności sił NATO na wschodniej flance, a także nowa Koncepcja Strategiczna. – Oczekujemy, że w jednoznaczny sposób określi ona Rosję jako agresora, jako państwo, które zagraża bezpieczeństwu państw Sojuszu – stwierdził Soloch. Dodał, że niezwykle istotne są również kwestie związane z udzielaniem wsparcia dla walczącej Ukrainy, bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, a także przystąpienia do Sojuszu Szwecji i Finlandii, co „leży w interesie nie tylko naszego regionu, lecz i całego kontynentu”.

Pierwsze obrady przywódców odbędą się jutro, ale jeszcze dziś sojusznicy spotkają się na uroczystym obiedzie wydawanym przez Filipa VI, króla Hiszpanii. W planie polskiej delegacji są też spotkania bilateralne. Prezydent Andrzej Duda będzie miał okazję porozmawiać z Jacindą Ardern, premier Nowej Zelandii, a wicepremier Mariusz Błaszczak z Anitą Anand, minister obrony Kanady. Szczyt NATO zakończy się w czwartek, 30 czerwca.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: NATO, Przemysław Keler / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


1 Kadrowa idzie w bój
 
Młot na bolszewików
Rada Bezpieczeństwa Narodowego po szczycie NATO
Dwa złota w jeden dzień
Trzeci turnus na szkoleniu
Jak zostać żołnierzem zawodowym
Żelazna Dywizja z nowym dowódcą
NATO zmienia priorytety
„Biorą inni, bierzmy i my”
Absolwenci klas mundurowych złożyli przysięgę
Rosyjskie rakiety spadły na Odessę
Rozkaz ludobójstwa
Kontraktowi mogą wycofać rezygnację
Nowy dowódca 18 Dywizji
Akademia Abrams ruszyła!
Pożegnanie z Iskrą
Proces krakowski na polityczne zamówienie
Awanse w święto wojska
Wojskowy prawnik pomoże żołnierzom
Wojsko świętuje, przyłącz się!
Raptory już w Polsce
Wymiana ciosów w Ukrainie
Pancerniacy rozpoczynają szkolenie
Wojsko pomoże w ratowaniu Odry
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie szpadzistki trzecie na świecie
O jeden most za daleko?
Sukcesy żołnierzy w kajakarstwie, strzelectwie i biegach
Powrót do korzeni
Polacy świętują z żołnierzami
Katorżnik nie odpuszcza
Operacja „Śluza”
Ostatni rozdział generała
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Przemysł idzie w OPL
Kask weterana może być twój!
Szkolenie na klifie
AFN uderzył w Kołobrzegu
Polskie „tak” dla nowych członków NATO
Desant do Jeziora Żywieckiego
Natowskie ćwiczenia 400 mil od Odessy
Raptory lecą do Polski
Bitwa Warszawska, dzień czwarty: Zwycięska kontrofensywa
Wszystkiego najlepszego!
O pomocy dla Ukrainy
Wspierają rodziny ukraińskich żołnierzy
Żołnierze świętowali
Śladem profesjonalistów
Ppłk Sławomir Kędzierski: najważniejszy jest sukces drużyny
CASA na pomoc rannym w wypadku
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Gwiazdy Diamentowej Ligi w Chorzowie
Kolektywna obrona to priorytet
Armata nowej generacji dla Kormoranów
Włoscy lotnicy w Malborku
Wizyta w PKW Łotwa
Czy po szczycie NATO Polska jest bezpieczniejsza?
Ćwiczenia śmigłowców z Inowrocławia
Zwiad ze spadochronem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO