moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej miejsc dla przyszłych oficerów

O 450 wzrosła liczba miejsc na studiach wojskowych w akademiach w Warszawie, Dęblinie, Gdyni i Wrocławiu. Oznacza to, że już 1 października kształcenie rozpocznie 1830 kandydatów na żołnierzy zawodowych. Zmiany związane są z m.in. ze zwiększaniem liczebności Wojska Polskiego. Rekrutacja, poza „Szkołą Orląt”, gdzie nabór się już zakończył, trwa do 1 lipca.

Coroczny limit miejsc na wojskowych studiach określa minister obrony narodowej. Zgodnie z przygotowanymi w ubiegłym roku przepisami, cztery wojskowe akademie: Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Marynarki Wojennej w Gdyni, Techniczna w Warszawie oraz Lotnicza w Dęblinie na rok akademicki 2022/23 miały przyjąć 1350 kandydatów. W marcu tego roku limit został zwiększony o 30 miejsc. Te dodatkowe pojawiły się wyłącznie na kierunku lotnictwo i kosmonautyka w WAT i LAW.

W ostatnich dniach weszły z kolei w życie przepisy zwiększające liczbę miejsc na studiach o kolejne 450. Więcej indeksów wręczą wszystkie cztery akademie. W sumie na I rok studiów wojskowych przyjmą one 1830 osób. Zmiany są wynikiem wejścia w życie ustawy o obronie Ojczyzny i planów zwiększenia liczebności armii.

REKLAMA

Więcej kandydatów na dowódców

Najwięcej, bo 200 miejsc, przybyło we wrocławskiej Akademii Wojsk Lądowych. Pierwotnie uczelnia miała przyjąć 388 kandydatów, teraz studia będzie mogło tu rozpocząć aż 588 osób. Na kierunku dowodzenia, zamiast 286 osób, będzie mogło studiować aż 426. Więcej przyjęć będzie też na inżynierii bezpieczeństwa (limit wzrósł z 57 do 87) oraz logistyce (25–50). W AWL-u rozpocznie też kształcenie 20 przyszłych wojskowych informatyków. – Obecnie wnioski złożyło 1013 kandydatów, najwięcej na kierunki logistyka i dowodzenie – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL.

W Wojskowej Akademii Technicznej pula miejsc wzrosła o 180. Kandydaci będą więc walczyć o 876 indeksów (wcześniej było 696). Większe limity przyjęć dotyczą w sumie siedmiu z jedenastu kierunków. To np. elektronika i telekomunikacja (jest 239, było 189), informatyka (99–77), lotnictwo i kosmonautyka (90–60), mechanika i budowa maszyn (47–37) oraz mechatronika (109–79). – Więcej miejsc będzie też na kierunkach cieszących się jak dotąd największym zainteresowaniem kandydatów. To kryptologia i cyberbezpieczeństwo, gdzie zamiast 117 osób przyjmiemy 137 oraz logistyka, na której zwiększyliśmy liczbę miejsc z 61 do 81 – mówi Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT. Bez zmian pozostają limity przyjęć na budownictwo (19), chemię (11), geodezję i kartografię (26) oraz inżynierię bezpieczeństwa (20).

Indeks AWM otrzyma w sumie 170 osób (wcześniej 140). Informatykę będzie mogło studiować 25 osób (wg wcześniejszych planów 20), logistykę – 30 (20), mechanikę i budowę maszyn – 18 (15), mechatronikę – 17 (15), a nawigację – 50 (40). Ochotnicy mogą też ubiegać się o miejsca na kierunku systemy informacyjne w bezpieczeństwie – tu limit pozostał bez zmian i wynosi 30 miejsc. – Zainteresowanie poszczególnymi kierunkami przez lata właściwie się nie zmienia. Najwięcej, bo ponad 100 chętnych mamy na nawigację, która obok mechaniki i budowy maszyn jest kierunkiem morskim, co oznacza, że absolwenci trafią do służby na okrętach. Dużym zainteresowaniem cieszy się też logistyka, na którą w tym roku rekrutujemy po raz pierwszy. Obecnie mamy prawie trzech kandydatów na jedno miejsce – mówi Jerzy Janik, kierownik Działu Planowania i Organizacji Kształcenia AMW.

O 40 kandydatów na żołnierzy więcej przyjmie też LAW. Limit w „Szkole Orląt” został zwiększony na wszystkich trzech kierunkach. Na ochotników czeka więc 111 miejsc na lotnictwie i kosmonautyce (wcześniej 91), 54 na nawigacji (44) oraz 31 na logistyce (21). Dęblińska uczelnia jest jedyną, w której nabór już się zakończył. – Wnioski złożyło w sumie 615 osób. Teraz przechodzą one badania w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej albo są w trakcie szkolenia selekcyjnego do służby w powietrzu. Wzrost liczby miejsc ze 156 do 196 to dla nich z pewnością dobra informacja, bo oznacza większe szanse na dostanie się na studia – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, rzecznik prasowy LAW.

Ponad miesiąc na złożenie wniosku

W pozostałych trzech uczelniach kandydaci mają jeszcze ponad miesiąc na złożenie wniosku. Pierwotny termin – 31 maja, został decyzją MON-u wydłużony do 1 lipca. – W ostatnich latach obserwujemy, że maturzyści decyzję o wyborze uczelni i kierunków studiów coraz częściej podejmują po zdaniu matury. W tym roku potencjalni kandydaci mają też sporo pytań dotyczących nowych przepisów Ustawy o obronie ojczyzny. Zanim zdecydują się na studia wojskowe, chcą wiedzieć dokładnie, jak będzie wyglądała ich służba – przyznaje Ewa Jankiewicz.

W odróżnieniu od dęblińskiej akademii, kandydaci do AWL, WAT i AMW będą przechodzić tzw. odwróconą procedurę naboru. Oznacza to, że już w lipcu czekają ich egzaminy wstępne, w tym: analiza świadectwa dojrzałości, test z języka angielskiego (w przypadku, gdy kandydat nie zdawał go na maturze), test sprawności fizycznej oraz rozmowa kwalifikacyjna. Dopiero po zaliczeniu tych etapów, wstępnie zakwalifikowane osoby będą kierowane na badania mające zdecydować o ich zdolności fizycznej i psychicznej do służby zawodowej.

Ci, którzy zostaną przyjęci na studia, rozpoczną kształcenie na nowych zasadach, określonych w Ustawie o obronie ojczyzny. Na pierwszym roku studiów przejdą dobrowolną zasadniczą służbę wojskową. Na początek czeka ich 28-dniowe szkolenie podstawowe, a po złożeniu przysięgi – szkolenie specjalistyczne. W tym czasie będą otrzymywać wynagrodzenie na poziomie szeregowego zawodowego – czyli 4560 zł brutto. Od drugiego roku studiów, po złożeniu wniosku o powołanie do służby zawodowej, zyskają status żołnierzy zawodowych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Interwencyjne granatniki
 
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Powrót do korzeni
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
„Rekin” grasuje na Bałtyku
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Collective Defense is Priority
Nowy znak specjalny komandosów
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Włoskie Typhoony w akcji
Raptory już w Polsce
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Rekordowa przysięga na WAT
Od Chersonia po Krym
System zwalczania BSL
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Zostań stypendystą MON-u
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Zostań podoficerem WP!
Przygotowani na kryzys
Jastrzębie nad Słowacją
Ile Polska straciła podczas II wojny
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoscy lotnicy w Malborku
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Czerwona agresja
Dublet pięciobojowych sztafet
NATO stawia na drony
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Początek oficerskiej drogi
Półmaratończycy na medal
Ukraińska kontrofensywa
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Brunatny najazd
Wojska OT mają pięć lat!
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siła WOT
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
„Rekin” dobił do brzegu
Premier w Żelaznej Dywizji
Putin sięga po rezerwy
Gaudeamus igitur!
Desant pod Arnhem
Patriotyzm to nie frazes
Jak się testuje F-35
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Śladem profesjonalistów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Alianci z AK

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO