moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zostań wojskowym studentem!

Wyniki matury, test z WF-u i rozmowa kwalifikacyjna – to część rekrutacji na studia wojskowe. W trzech Akademiach: Wojsk Lądowych, Technicznej oraz Marynarki Wojennej czas na złożenie wniosku mija 31 maja. W Szkole Orląt – już z końcem marca. Ci, którzy studia rozpoczną po wakacjach, będą uczyć się już na nowych zasadach, które wprowadza ustawa o obronie ojczyzny.

Warunki przyjęć na studia wojskowe co roku określa Ministerstwo Obrony Narodowej. Dokument zawiera harmonogram i zasady rekrutacji, w tym wymagania, etapy egzaminów czy system naliczania punktów. Dotyczy on kandydatów zainteresowanych studiami w czterech wojskowych uczelniach: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu oraz Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie.

W tych trzech pierwszych uczelniach nabór rozpoczął się kilka tygodni temu i potrwa do 31 maja. Na kandydatów I roku w AMW czeka 140 miejsc (obecnie zarejestrowało się 80 kandydatów, w ofercie studiów wojskowych 2022 r. pojawił się nowy kierunek  logistyka), w AWL-u aż 388. – U nas chętni mogą składać wnioski już od 4 lutego. 23 marca mieliśmy zarejestrowanych niemal 600 kandydatów – mówi kpt. Roksana Borowska, oficer prasowy AWL-u.

REKLAMA

Chętnych nie brakuje także na WAT, gdzie wnioski można składać od 1 marca. –Doświadczenia lat ubiegłych pokazują, że najwięcej osób rejestruje się w ostatnich tygodniach rekrutacji. Cały czas prowadzimy akcję informacyjną, nasi podchorążowie spotkają się z młodzieżą np. w szkołach – objaśnia Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT-u. Dodaje, że akademia w roku akademickim 2022/23 planuje przyjąć aż 696 kandydatów. – Będą studiować na ośmiu wydziałach i 11 kierunkach, m.in. budownictwie, chemii, informatyce, geodezji i kartografii, lotnictwie i kosmonautyce oraz kryptologii i cyberbezpieczeństwie – mówi Ewa Jankiewicz.

Wrocław, Gdynia i Warszawa

Osoby zainteresowane studiami w jednej z tych trzech akademii muszą w pierwszej kolejności wypełnić kwestionariusz osobowy dostępny na stronie internetowej danej uczelni (system internetowej rejestracji kandydatów – IRK) oraz złożyć wniosek do rektora wraz załącznikami (m.in. życiorys i odpis skrócony aktu urodzenia). Po zdaniu matury czekają ich egzaminy wstępne. Na początek komisja przeanalizuje wyniki świadectw dojrzałości, głównie z takich przedmiotów, jak: matematyka, fizyka, a także język angielski. Kandydat, który nie planuje zdawać tego języka na maturze, będzie musiał podejść do testu językowego na poziomie B1 z elementami B2. Na każdej uczelni trwa on godzinę i obejmuje 40 pytań z wariantami odpowiedzi.

Potem kolej na test sprawności fizycznej, który we wszystkich akademiach składa się z takich samych ćwiczeń. W wypadku kobiet to: zwis na ugiętych ramionach, bieg zygzakiem, czyli tzw. koperta, oraz bieg na dystansie 800 m. Mężczyźni z kolei będą się musieli podciągnąć na drążku, wziąć udział w biegu wahadłowym 10 × 10 m oraz pobiec na dystansie 1000 m. Do dodatkowych testów wydolności zostaną zobligowani wszyscy ubiegający się o indeks na kierunku mechatroniki w specjalności prac podwodnych w Akademii Marynarki Wojennej. Kandydatów (kobiety i mężczyzn) czeka: podciąganie na drążku, pompki, skłony w przód, pływanie pod wodą na dystansie 20 m, pływanie na 400 m oraz bieg na kilometr.

Ostatnim etapem naboru będzie rozmowa kwalifikacyjna. To wtedy komisja ma ocenić predyspozycje oraz motywację kandydata do pełnienia zawodowej służby wojskowej. Dodatkowe punkty zdobędą absolwenci wojskowych liceów ogólnokształcących: lotniczego oraz informatycznego, certyfikowanych wojskowych klas mundurowych i oddziałów przygotowania wojskowego, a także dzieci żołnierzy poległych w czasie służby w kraju i zagranicą. Podczas rozmowy komisja oceni też osiągnięcia i uprawnienia przydatne wojsku, m.in. wyniki w sporcie, certyfikaty językowe oraz z kursów edukacyjnych. Na dodatkowe punkty będą też mogli liczyć ci, którzy pełnią służbę terytorialną, byli w służbie przygotowawczej lub Narodowych Siłach Rezerwowych albo są członkami organizacji proobronnej.

Kandydaci, którzy pomyślnie przejdą egzaminy i zostaną wstępnie zakwalifikowani, będą skierowani na badania lekarskie oceniające zdolność do pełnienia służby zawodowej.

W Dęblinie najpierw badania

Nieco inna ścieżka naboru czeka kandydatów, którzy chcą studiować w Lotniczej Akademii Wojskowej. Tu termin rejestracji mija 31 marca. Krótszy czas na formalności wynika ze specyfiki uczelni i wysokich wymagań zdrowotnych stawianych kandydatom, np. na kierunek lotnictwa i kosmonautyki. Najpierw muszą oni przejść bowiem specjalistyczne badania przed Wojskową Komisją Lotniczo-Lekarską oraz badania psychologiczne. Po pomyślnych orzeczeniach o: braku przeciwwskazań do pełnienia zawodowej służby oraz zdolności do szkolenia przygotowującego do służby pilota, czeka ich szkolenie preselekcyjne, sprawdzające predyspozycje do służby w powietrzu. Dopiero potem będą mogli przystąpić do egzaminów wstępnych. Te odbywają się na takich samych zasadach jak w pozostałych uczelniach, a jedyna różnica dotyczy rozmowy kwalifikacyjnej, podczas której dodatkowo jest punktowane udokumentowane doświadczenie lotnicze (np. licencje zawodowe pilota samolotowego, śmigłowcowego lub rekreacyjnego, przeszkolenie lotnicze/szybowcowe ), a także ocena uzyskana ze szkolenia sprawdzającego.

– Rekrutację rozpoczęliśmy w lutym, do 23 marca zarejestrowało się 518 osób. 191 kandydatów przeszło już weryfikację i są teraz kierowani na badania lekarskie. Na I rok przyjmiemy w sumie 156 osób – mówi ppłk Jarosław Wojtyś, p.o. rzecznik prasowy LAW-u.

W roku akademickim 2022/23 na I rok studiów wojskowych cztery uczelnie przyjmą w sumie 1380 kandydatów na żołnierzy. Już we wrześniu przejdą oni szkolenie podstawowe i złożą przysięgę wojskową.

Pięcioletnie studia – zgodnie z podpisaną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą o obronie ojczyzny – rozpoczną na nowych zasadach. Na I roku wojskowi studenci będą żołnierzami dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, a od II roku zyskają status żołnierzy zawodowych i przewidziane dla nich wynagrodzenie.

Aby zostać wojskowym studentem, trzeba m.in.: zdać maturę, mieć ukończone 18 lat, polskie obywatelstwo, nie być karanym.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Air Show – znamy pierwszych uczestników pokazów
 
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Upadek mitu mocarstwa
Nowy budynek dla podchorążych
Nowi dowódcy w Wojsku Polskim
Premierzy Morawiecki i Błaszczak z wizytą w desancie
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Zostań szeregowym zawodowym!
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Borsuk pod lupą 15 Brygady
Rekordowy budżet obronny
Polski duch w Londynie
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Zacieśnianie współpracy z Wielką Brytanią
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Nowe okręty dla MW RP
Borsuk już na poligonie
Nasz szczęśliwy okręt
Polski holding i światowy koncern z pancernym projektem
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Polska zmiana w zespole NATO
Narada byłych szefów BBN-u
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Rywalizacja specjalistów od cyberbezpieczeństwa
Sukcesy strzelców i zapaśników na mistrzostwach świata
Uczniowie o Katyniu
Dzień wart stu lat
Ukraina otrzyma Patrioty?
WOT ramię w ramię z medykami
NATO pozostaje w gotowości
Włoskie Air Policing w Polsce
BohaterON-y rozdane
Ryzykowna gra ajatollahów
Ogień z Abramsów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladem profesjonalistów
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Nowi generałowie w WP
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Czekamy na FA-50
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Muzeum polskiego superbohatera
Polska firma z amerykańską technologią
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Dodatek za ochronę granicy
Włoskie Typhoony w akcji
Nowsze Herculesy dla SZ RP
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Gen. Piotrowski: Wojsko jest utrzymywane w stanie podwyższonej gotowości dla zapewnienia bezpieczeństwa Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO