moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów

Już za niecały miesiąc tegoroczni ósmoklasiści staną przed decyzją o wyborze szkoły średniej. Z bogatą ofertą kształcenia wychodzą placówki współpracujące z Ministerstwem Obrony Narodowej. Absolwenci szkół podstawowych mają do wyboru naukę m.in. w klasach wojskowych i cybernetycznych, a także liceach profilowanych: lotniczym lub informatycznym.

24 maja kilkaset tysięcy uczniów ostatnich roczników szkół podstawowych przystąpi do egzaminów ósmoklasisty. Tuż po nich młodzi ludzie będą musieli podjąć decyzję o dalszej edukacji i wyborze szkoły średniej.

 

REKLAMA

Klasy wojskowe

Z bogatej oferty liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych o najróżniejszych profilach nauczania absolwenci mogą wybrać edukację w klasie wojskowej. Choć proponuje ją wiele szkół średnich, warto postawić na taką, którą rekomenduje MON i w której realizowany jest program nauczania w ramach oddziałów przygotowania wojskowego (to następca resortowego projektu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”). Młodzież, na wzór aktualnego szkolenia wojskowego, uczy się m.in. podstaw żołnierskiego rzemiosła i bierze udział w ćwiczeniach poligonowych, obozach kondycyjno-sprawnościowych czy szkoleniu strzeleckim.

Tegoroczni absolwenci mogą wybierać spośród 200 takich ofert. Tak jak w wypadku innych szkół, nabór będzie prowadzony na podstawie skali punktowej – liczyć się będą wyniki egzaminu ósmoklasisty, wybrane oceny oraz wyróżnienie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, a także inne osiągnięcia, np. naukowe czy sportowe. Dodatkowym elementem rekrutacji do klas wojskowych będą rozmowy kwalifikacyjne oraz testy sprawnościowe.

Do nauki w swoich progach zachęcają przedstawiciele Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu-Moszczanicy. Klasy wojskowe działają tu od 2004 roku, a obecnie w placówce uczy się 200 uczniów w mundurach. – W tym roku prowadzimy nabór do trzech klas wojskowych, w tym do jednego OPW. Choć dopiero czekamy na wnioski, już teraz zainteresowanie jest bardzo duże. Odbieramy mnóstwo telefonów, e-maili, a nasze stoisko było jednym z najbardziej obleganych podczas targów pracy i edukacji w Żywcu – mówi ppor. Paweł Żygliński, koordynator klas wojskowych. Ci, którzy chcą bliżej poznać ofertę szkoły, mogą wziąć udział w zaplanowanych na 27 maja dniach otwartych. – To będzie doskonała okazja, by u źródła dowiedzieć się, jak wygląda nauka, jakie uprawnienia i certyfikaty można u nas zdobyć. A także przekonać się, że edukacja w takiej klasie to nie zwykłe lekcje w szkolnej ławce, ale również rozwój fizyczny, masa pozytywnych przeżyć i doświadczeń oraz mocne więzy przyjaźni – mówi ppor. Żyglinski.

Do zostania uczniem klasy wojskowej zachęca też Ireneusz Wieczorek, wicedyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku. Szkoła prowadzi klasy wojskowe we współpracy z MON-em (w programie OPW placówka uczestniczy od pierwszej edycji w 2020 roku, w tym roku także otworzy taki oddział), ale nie tylko. – Obecnie prowadzimy sześć klas wojskowych w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym oraz 16 w jedynym w Polsce Akademickim Technikum Wojskowym. Spośród 703 naszych uczniów, 435 to kadeci. I to oni są naszą najlepszą wizytówką, zachęcając do nauki kolejnych kandydatów – mówi Wieczorek. Placówka planuje dni otwarte na 10 maja.

Dla umysłów ścisłych

Uczniowie, którzy lubią przedmioty ścisłe, a ich pasją jest informatyka, mogą podjąć naukę w klasie o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne w ramach projektu „CYBER.MIL z klasą” pod patronatem MON-u. To elitarny program, którego głównym celem jest edukacja przyszłych cywilnych ekspertów bezpieczeństwa cybernetycznego, a także specjalistów-żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni. Klasy takie prowadzi jedynie 16 szkół w całej Polsce, wybranych przez MON na podstawie wyników matur czy współpracy z uczelniami wyższymi. Poprzeczka dla kandydatów jest ustawiona naprawdę wysoko: muszą mieć doskonałe wyniki zarówno z matematyki, jak i informatyki, lecz także fizyki oraz języka angielskiego. Ci, którzy się dostaną, w ciągu czterech lat nauki będą zdobywać wiedzę m.in. z podstaw kryptografii, algorytmiki i cyberbezpieczeństwa. Licealistów czekają też zajęcia praktyczne i wizyty w jednostkach wojskowych, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa. Do klas takich młodzież może aplikować m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, III Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Jaworznie oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku.

Ofertę dla pasjonatów informatyki ma także Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów w Warszawie. – Adresujemy ją do utalentowanych młodych osób, które chciałyby w przyszłości podjąć studia głównie w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, ale też innych akademiach wojskowych – mówi Ewa Kacprzyk, dyrektor placówki. W roku szkolnym 2022/2023 WOLI prowadzi nabór do trzech klas o profilu matematyczno-informatycznym (50 miejsc) oraz jednej klasy o profilu matematyczno-fizycznym (16 miejsc).

Kandydaci do liceum muszą wykazać się doskonałym zdrowiem (wymagane orzeczenie lekarskie), przejść rozmowę kwalifikacyjną, a także zdać egzamin z WF-u. Obejmuje on podciąganie na drążku (dziewczęta – zwis na drążku na ugiętych rękach), bieg na 50 m oraz bieg na 1000 m (dziewczęta na 800 m). – Z racji tego, że przygotowujemy młodzież do wstąpienia w szeregi armii, sprawność fizyczna ma dla nas kluczowe znaczenie. Uczniowie mają zwiększoną liczbę zajęć sportowych, szkoleń na poligonach, do tego codzienny rozruch fizyczny i basen – mówi dyrektor warszawskiej placówki.

Dla kandydatów do klas o profilu matematyczno-informatycznym obowiązkowy jest także sprawdzian predyspozycji informatycznych. Jak zaznacza jednak Ewa Kacprzyk, jego celem nie jest weryfikacja wiedzy kandydata. – Zdajemy sobie sprawę, że poziom nauczania informatyki w szkołach podstawowych jest zróżnicowany. Dlatego robiąc taki test, chcemy przede wszystkim sprawdzić umiejętności analityczne kandydata, logiczne myślenie, umiejętności wyciągania właściwych wniosków – wyjaśnia dyrektor.

Zostać pilotem

Z propozycją dla nastolatków chcących zostać w przyszłości pilotami wojskowymi wychodzi z kolei Liceum Lotnicze w Dęblinie. W roku szkolnym 2022/2023 do pierwszej klasy szkoła przyjmie 54 kandydatów, w tym pięć dziewcząt. Dzięki nauce w placówce młodzież będzie mogła przygotować się na studia w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. I z tego względu, już na etapie aplikowania do liceum, kandydaci muszą spełnić określone wymagania zdrowotne. Jednym z najważniejszych elementów rekrutacji są zatem badania lotniczo-lekarskie, prowadzone w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Trwają do trzech dni i są wykonywane na koszt kandydata (ich cena to 2035,00 zł). Oprócz badań laboratoryjnych obejmują także m.in. echo serca, RTG klatki piersiowej, badanie całego kręgosłupa i głowy z oceną zatok metodą rezonansu magnetycznego (MRI) oraz wizytę u laryngologa, okulisty czy neurologa. Dobre wyniki są przepustką do udziału w kolejnych etapach rekrutacji. Kandydaci np. z zaburzeniami rytmu lub wadą serca, zezem czy niezdolnością rozróżniania barw nie mają niestety szans na edukację w Dęblinie.

Wykaz klas wojskowych oraz cybernetycznych, działających pod egidą MON-u, można znaleźć na specjalnej interaktywnej mapie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 bsap

dodaj komentarz

komentarze


Narada byłych szefów BBN-u
 
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Śladem profesjonalistów
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
W Sejmie o Patriotach
Muzeum polskiego superbohatera
Wojska rakietowe i artylerii świętują
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu
F-15 przyleciały do Łasku
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
How Much Does Independence Weigh?
„Drogi do niepodległości” – serwis specjalny na rocznicę odzyskania niepodległości
Rekordowy budżet obronny
„Kościuszko” obrał kierunek: misja
Borsuk już na poligonie
Czekamy na FA-50
Polsko-koreańska debata
„Gamer” w akcji. Laserowy trening logistyków
Ukraina otrzyma Patrioty?
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Artyleria na Marsie
Ogień z Abramsów
Włoskie Air Policing w Polsce
Spadochroniarze gotowi do unijnego dyżuru
Na granicy z obwodem kaliningradzkim wojsko działa prewencyjnie
Borsuk pod lupą 15 Brygady
„Albatros” pisze swoją historię
Nowe okręty dla MW RP
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Noc, która przeszła do narodowej legendy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
„Albatros” wzmacnia Polskę na Bałtyku
Pioruny dla Norwegii
Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
NATO pozostaje w gotowości
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Bezpieczeństwo flanki wschodniej
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
Międzynarodowa debata o bezpieczeństwie
Zostań szeregowym zawodowym!
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Kolejne Rosomaki WEM
Nowy wymiar sił powietrznych
Polska zmiana w zespole NATO
Upadek mitu mocarstwa
Dodatek za ochronę granicy
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Pioruny w linii
BohaterON-y rozdane
Nasz szczęśliwy okręt
Ryzykowna gra ajatollahów
Polski duch w Londynie
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO