moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaką klasę wybrać – informator dla ósmoklasistów

Już za niecały miesiąc tegoroczni ósmoklasiści staną przed decyzją o wyborze szkoły średniej. Z bogatą ofertą kształcenia wychodzą placówki współpracujące z Ministerstwem Obrony Narodowej. Absolwenci szkół podstawowych mają do wyboru naukę m.in. w klasach wojskowych i cybernetycznych, a także liceach profilowanych: lotniczym lub informatycznym.

24 maja kilkaset tysięcy uczniów ostatnich roczników szkół podstawowych przystąpi do egzaminów ósmoklasisty. Tuż po nich młodzi ludzie będą musieli podjąć decyzję o dalszej edukacji i wyborze szkoły średniej.

 

REKLAMA

Klasy wojskowe

Z bogatej oferty liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych o najróżniejszych profilach nauczania absolwenci mogą wybrać edukację w klasie wojskowej. Choć proponuje ją wiele szkół średnich, warto postawić na taką, którą rekomenduje MON i w której realizowany jest program nauczania w ramach oddziałów przygotowania wojskowego (to następca resortowego projektu „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”). Młodzież, na wzór aktualnego szkolenia wojskowego, uczy się m.in. podstaw żołnierskiego rzemiosła i bierze udział w ćwiczeniach poligonowych, obozach kondycyjno-sprawnościowych czy szkoleniu strzeleckim.

Tegoroczni absolwenci mogą wybierać spośród 200 takich ofert. Tak jak w wypadku innych szkół, nabór będzie prowadzony na podstawie skali punktowej – liczyć się będą wyniki egzaminu ósmoklasisty, wybrane oceny oraz wyróżnienie na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, a także inne osiągnięcia, np. naukowe czy sportowe. Dodatkowym elementem rekrutacji do klas wojskowych będą rozmowy kwalifikacyjne oraz testy sprawnościowe.

Do nauki w swoich progach zachęcają przedstawiciele Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących im. Józefa Piłsudskiego w Żywcu-Moszczanicy. Klasy wojskowe działają tu od 2004 roku, a obecnie w placówce uczy się 200 uczniów w mundurach. – W tym roku prowadzimy nabór do trzech klas wojskowych, w tym do jednego OPW. Choć dopiero czekamy na wnioski, już teraz zainteresowanie jest bardzo duże. Odbieramy mnóstwo telefonów, e-maili, a nasze stoisko było jednym z najbardziej obleganych podczas targów pracy i edukacji w Żywcu – mówi ppor. Paweł Żygliński, koordynator klas wojskowych. Ci, którzy chcą bliżej poznać ofertę szkoły, mogą wziąć udział w zaplanowanych na 27 maja dniach otwartych. – To będzie doskonała okazja, by u źródła dowiedzieć się, jak wygląda nauka, jakie uprawnienia i certyfikaty można u nas zdobyć. A także przekonać się, że edukacja w takiej klasie to nie zwykłe lekcje w szkolnej ławce, ale również rozwój fizyczny, masa pozytywnych przeżyć i doświadczeń oraz mocne więzy przyjaźni – mówi ppor. Żyglinski.

Do zostania uczniem klasy wojskowej zachęca też Ireneusz Wieczorek, wicedyrektor Zespołu Szkół Akademickich im. Obrońców Wisły 1920 roku we Włocławku. Szkoła prowadzi klasy wojskowe we współpracy z MON-em (w programie OPW placówka uczestniczy od pierwszej edycji w 2020 roku, w tym roku także otworzy taki oddział), ale nie tylko. – Obecnie prowadzimy sześć klas wojskowych w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym oraz 16 w jedynym w Polsce Akademickim Technikum Wojskowym. Spośród 703 naszych uczniów, 435 to kadeci. I to oni są naszą najlepszą wizytówką, zachęcając do nauki kolejnych kandydatów – mówi Wieczorek. Placówka planuje dni otwarte na 10 maja.

Dla umysłów ścisłych

Uczniowie, którzy lubią przedmioty ścisłe, a ich pasją jest informatyka, mogą podjąć naukę w klasie o profilu cyberbezpieczeństwo i nowoczesne technologie informatyczne w ramach projektu „CYBER.MIL z klasą” pod patronatem MON-u. To elitarny program, którego głównym celem jest edukacja przyszłych cywilnych ekspertów bezpieczeństwa cybernetycznego, a także specjalistów-żołnierzy wojsk obrony cyberprzestrzeni. Klasy takie prowadzi jedynie 16 szkół w całej Polsce, wybranych przez MON na podstawie wyników matur czy współpracy z uczelniami wyższymi. Poprzeczka dla kandydatów jest ustawiona naprawdę wysoko: muszą mieć doskonałe wyniki zarówno z matematyki, jak i informatyki, lecz także fizyki oraz języka angielskiego. Ci, którzy się dostaną, w ciągu czterech lat nauki będą zdobywać wiedzę m.in. z podstaw kryptografii, algorytmiki i cyberbezpieczeństwa. Licealistów czekają też zajęcia praktyczne i wizyty w jednostkach wojskowych, instytutach naukowych oraz firmach z branży cyberbezpieczeństwa. Do klas takich młodzież może aplikować m.in. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, III Liceum Ogólnokształcącym im. Orła Białego w Jaworznie oraz I Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Świdniku.

Ofertę dla pasjonatów informatyki ma także Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne im. Polskich Kryptologów w Warszawie. – Adresujemy ją do utalentowanych młodych osób, które chciałyby w przyszłości podjąć studia głównie w Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego, ale też innych akademiach wojskowych – mówi Ewa Kacprzyk, dyrektor placówki. W roku szkolnym 2022/2023 WOLI prowadzi nabór do trzech klas o profilu matematyczno-informatycznym (50 miejsc) oraz jednej klasy o profilu matematyczno-fizycznym (16 miejsc).

Kandydaci do liceum muszą wykazać się doskonałym zdrowiem (wymagane orzeczenie lekarskie), przejść rozmowę kwalifikacyjną, a także zdać egzamin z WF-u. Obejmuje on podciąganie na drążku (dziewczęta – zwis na drążku na ugiętych rękach), bieg na 50 m oraz bieg na 1000 m (dziewczęta na 800 m). – Z racji tego, że przygotowujemy młodzież do wstąpienia w szeregi armii, sprawność fizyczna ma dla nas kluczowe znaczenie. Uczniowie mają zwiększoną liczbę zajęć sportowych, szkoleń na poligonach, do tego codzienny rozruch fizyczny i basen – mówi dyrektor warszawskiej placówki.

Dla kandydatów do klas o profilu matematyczno-informatycznym obowiązkowy jest także sprawdzian predyspozycji informatycznych. Jak zaznacza jednak Ewa Kacprzyk, jego celem nie jest weryfikacja wiedzy kandydata. – Zdajemy sobie sprawę, że poziom nauczania informatyki w szkołach podstawowych jest zróżnicowany. Dlatego robiąc taki test, chcemy przede wszystkim sprawdzić umiejętności analityczne kandydata, logiczne myślenie, umiejętności wyciągania właściwych wniosków – wyjaśnia dyrektor.

Zostać pilotem

Z propozycją dla nastolatków chcących zostać w przyszłości pilotami wojskowymi wychodzi z kolei Liceum Lotnicze w Dęblinie. W roku szkolnym 2022/2023 do pierwszej klasy szkoła przyjmie 54 kandydatów, w tym pięć dziewcząt. Dzięki nauce w placówce młodzież będzie mogła przygotować się na studia w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. I z tego względu, już na etapie aplikowania do liceum, kandydaci muszą spełnić określone wymagania zdrowotne. Jednym z najważniejszych elementów rekrutacji są zatem badania lotniczo-lekarskie, prowadzone w Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej w Warszawie. Trwają do trzech dni i są wykonywane na koszt kandydata (ich cena to 2035,00 zł). Oprócz badań laboratoryjnych obejmują także m.in. echo serca, RTG klatki piersiowej, badanie całego kręgosłupa i głowy z oceną zatok metodą rezonansu magnetycznego (MRI) oraz wizytę u laryngologa, okulisty czy neurologa. Dobre wyniki są przepustką do udziału w kolejnych etapach rekrutacji. Kandydaci np. z zaburzeniami rytmu lub wadą serca, zezem czy niezdolnością rozróżniania barw nie mają niestety szans na edukację w Dęblinie.

Wykaz klas wojskowych oraz cybernetycznych, działających pod egidą MON-u, można znaleźć na specjalnej interaktywnej mapie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: 16 bsap

dodaj komentarz

komentarze


Gotowi na pojedynek!
 
Aktualizacja Pustelnika
Porozumienie WOT i PKP
Tureckie „nie” w sprawie rozszerzenia NATO
„Black Swan”, czyli specjalsi z Gliwic na Węgrzech
Ochotnicy do wojska
Passex z sojusznikami
Minister o zmianach w wojsku
Polscy żołnierze na podium
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Więcej pieniędzy na zapomogi
Przewrót majowy
Haniebny wyrok, niezasłużona śmierć
Ćwiczenia „Renegade/Sarex ’22” – czas na wnioski
„Zdrowy pilot” – nowy projekt dla żołnierzy
Kolejne zakupy dla Wojska Polskiego?
Przeprawa przez Wisłę
Polsko-francuska współpraca na poligonie
Wielki dzień dla polskiego wojska
Jakie zasady stypendiów dla studentów?
Raport podkomisji smoleńskiej
„Defender” otworzył ogień
Defence24 Day o bezpieczeństwie
Resortowe kolonie i obozy
„Defender” desantował się w Orzyszu
Polacy na Monte Cassino
Kolejne baterie „Wisły”
Rakietowa rewolucja
Zapaśnicy i chodziarz z ośmioma medalami
Bitwa o Kamień Stołpecki
Powstaje Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych
Dobrowolna służba wojskowa – poznaj zasady!
Lotnicza strona „Defendera”
Szwecja dołącza do Finlandii w drodze do NATO
Ukraina: garnizon Mariupol wykonał swoje zadanie
Ukraina potrzebuje silniejszego wsparcia
Ukraina wyklucza ustępstwa
Niezapomniany wódz spod Monte Cassino
Sukcesy żołnierzy w Limie i Seulu
Pierwsi mistrzowie Wojska Polskiego w wieloboju żołnierskim
Medale za walkę z COVID-19
Ottokar przyspiesza
Coraz więcej Rosomaków w armii
Śladami żołnierzy 2 Korpusu Polskiego
PKW Orlik wrócił do domu
Konkurs Rejewskiego po raz czwarty
Amerykańskie F-15 w Polsce
Symboliczne lwowskie pojednanie
Droga ku liczniejszej armii
#GranicaDezinformacji
Sukces eksportowy PGZ, czyli Groty w Afryce
Uratować życie na polu walki
Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie
Pomysłów nie brakuje
Kolejne szkoły stawiają na OPW
F-15 w Łasku
Nowe plany modernizacji i miliardy na obronność
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Więcej sprzętu z USA dla polskiego wojska
Spotkaj się ze specjalsami

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów SiÅ‚ Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO