moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rosomaki będą groźniejsze

System, którego bronią jest armata ATK Mk44S Bushmaster kalibru 30 mm, dwa pociski przeciwpancerne Spike-LR oraz karabin 7,62 mm, ma być uzbrojeniem części transporterów Rosomak. Negocjacje dotyczące zakupu nowych, bezzałogowych wież ZSSW-30 wojsko rozpoczęło z konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. i WB Electronics S.A. w grudniu minionego roku.

Wojsko Polskie ma ponad 800 kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w różnych wersjach. To dziś podstawowy transporter sił lądowych.

Nowa broń dla KTO

REKLAMA

Rosomaki uzbrojone są w jeden system wieżowy – załogową konstrukcję Hitfist 30P, której orężem są armata ATK Bushmaster kalibru 30 mm i karabin maszynowy kalibru 7,62 mm. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie zostanie podpisany kontrakt na zakup nowej, bezzałogowej wieży dla Rosomaków o kryptonimie ZSSW-30. Poza armatą i karabinem zdalnie sterowana wieża będzie wyposażona również w pociski przeciwpancerne.

Nad systemem ZSSW-30 od lat pracuje na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej (w ramach projektu badawczo-rozwojowego) konsorcjum Huty Stalowa Wola S.A. oraz firmy WB Electronics. W połowie grudnia 2021 roku, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej, płk Artur Kuptel, szef Inspektoratu Uzbrojenia (obecnie Agencja Uzbrojenia), poinformował, że zakończono wszystkie wojskowe testy i badania wieży ZSSW-30. A konsorcjum dostało już zaproszenie do negocjacji kontraktu na zakup pierwszej partii uzbrojenia.

Na razie nie wiadomo, ile wież ZSSW-30 zamierza zamówić armia, płk Kuptel nie podał też harmonogramu dostaw ani szacunkowej wartości kontraktu.

Prawie dziesięć lat pracy

Pierwsze pomysły, aby wojska lądowe wyposażyć w transportery Rosomak uzbrojone w wieże bezzałogowe, które poza armatą i karabinem maszynowym dysponowałyby także przeciwpancernymi pociskami kierowanymi, pojawiły się już w 2009 roku. Na konkretne plany przekuto je w MON-ie na przełomie 2011 i 2012 roku.

W konsekwencji w 2013 roku ministerstwo i konsorcjum utworzone przez firmy Huta Stalowa Wola S.A. i WB Electronics podpisały umowę na opracowanie – w ramach projektu badawczo-rozwojowego – prototypu bezzałogowej wieży ZSSW-30 (wraz z dokumentacją niezbędną do uruchomienia produkcji seryjnej).

Zgodnie z wymaganiami MON-u system ZSSW-30 miał być uzbrojony w armatę ATK Bushmaster Mk44S kalibru 30 mm (umożliwiającą używanie amunicji programowalnej), karabin maszynowy 7,62 mm oraz wyrzutnię ppk Spike-LR.

Pierwszy prototyp ZSSW-30 został zaprezentowany publicznie już w 2014 roku, podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Rok później, również podczas MSPO w Kielcach, konsorcjum zaprezentowało kolejną wersję ZSSW-30, która w latach 2015 i 2016 została poddana cyklowi badań zakładowych. Po nich inżynierowie wprowadzili w konstrukcji wiele poprawek i na ich bazie zbudowano kolejną wersję ZSSW-30, którą producent poddał testom i badaniom. Potrwały one do jesieni 2019 roku, po czym na początku 2020 roku rozpoczęły się „kwalifikacyjne badania państwowe”. Zakończono je z powodzeniem w październiku 2021 roku, tym samym pod koniec roku można było przystąpić do negocjacji kontraktu na ich produkcję seryjną dla Wojska Polskiego.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: HSW

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1641996720
A na wieży będą zamontowane granaty dymne starego typu pomimo tego, że nasz przemysł może dostarczyć nowocześniejsze. Gratulacje dla geniuszy z MONu.
15-47-A5-17

„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
 
Patriotyzm to nie frazes
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Zostań podoficerem WP!
Premier w Żelaznej Dywizji
Śladem profesjonalistów
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Interwencyjne granatniki
NATO stawia na drony
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Powrót do korzeni
Alianci z AK
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Przygotowani na kryzys
Brunatny najazd
Nowy znak specjalny komandosów
System zwalczania BSL
Ile Polska straciła podczas II wojny
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Raptory już w Polsce
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Siła WOT
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Zostań stypendystą MON-u
Gaudeamus igitur!
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Czerwona agresja
„Rekin” dobił do brzegu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Putin sięga po rezerwy
Desant pod Arnhem
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Jastrzębie nad Słowacją
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Półmaratończycy na medal
Wojska OT mają pięć lat!
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Dublet pięciobojowych sztafet
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Włoscy lotnicy w Malborku
Początek oficerskiej drogi
Od Chersonia po Krym
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
Włoskie Typhoony w akcji
Jak się testuje F-35
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Rekordowa przysięga na WAT
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Collective Defense is Priority
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Ukraińska kontrofensywa
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO