moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji

Przemieszczali się w różnych szykach i odpowiadali na ostrzał przeciwnika. Prowadzili ogień w wielu postawach strzeleckich oraz w ruchu. Żołnierze libańskiej armii ćwiczyli pod okiem instruktorów z Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Polacy na misji szkolą Libańczyków, monitorują zawieszenie broni na granicy z Izraelem i pomagają ludności cywilnej.

Trening, który odbył się w połowie października, przeprowadzono w bazie 5 Brygady Piechoty libańskich sił zbrojnych. To pierwsze takie szkolenie zorganizowane przez żołnierzy z IV zmiany PKW UNIFIL (United Nations Interim Force in Lebanon – Tymczasowe Siły Zbrojne ONZ w Libanie). – Realizowaliśmy zajęcia taktyczne i posługiwanie się bronią długą. Na terenie strzelnicy prowadziliśmy także szkolenie ogniowe – mówi dowódca kompanii manewrowej IV zmiany PKW Liban, którego danych ze względu na specyfikę służby wojsko nie ujawnia.

 

REKLAMA

Taktyka nie tylko po libańsku

Zajęcia rozpoczęły się od części taktycznej, w trakcie której ćwiczono sposoby przemieszczania się w terenie, reagowania na kontakt ogniowy, a także komunikacji w sekcjach i drużynach. – Dzieliliśmy się doświadczeniem, które każdy z nas zdobywał na poligonach, pasach ćwiczeń w Polsce, a także na misjach poza granicami kraju – dodaje oficer z PKW.

Podczas zajęć na strzelnicy ćwiczono umiejętność wyrabiania nawyku bezpiecznego i sprawnego posługiwania się bronią. Libańscy żołnierze trenowali więc przyjmowanie postaw strzeleckich oraz prowadzenie celnego ognia w miejscu
i w ruchu. W czasie szkolenia używali amerykańskich karabinków M16, które libańska armia ma na wyposażeniu.

Żeby przełamać barierę językową, Polacy nauczyli się nie tylko witać po arabsku, lecz także wydawać krótkie komendy wojskowe, np.: zmiana magazynka, kolano, naprzód czy zacięcie. W gronie instruktorów był również podoficer z armii węgierskiej, z której kilkunastu żołnierzy pełni służbę w strukturach irlandzko-polskiego batalionu. Kolejne treningi z armią libańską zostały zaplanowane na najbliższe miesiące.

Pomoc od Polaków

Od drugiej połowy września żołnierze IV zmiany PKW UNIFIL monitorują zawieszenie broni na granicy z Izraelem, szkolą libańską armię oraz wspierają lokalną ludność cywilną. Główną siłą kontyngentu są żołnierze z 12 Szczecińskiej Brygady Zmechanizowanej. – Jeszcze podczas poprzedniej misji ONZ w Libanie, Polacy pozostawili po sobie dobrą opinię u Libańczyków. Oznaki tej sympatii widzimy na każdym kroku. W czasie spotkań mieszkańcy są dla nas bardzo serdeczni, gdy poruszamy się po miejscowościach czy patrolujemy rejon, reagują na nas z życzliwością – mówi mjr Monika Matuszczak, rzecznik prasowy IV zmiany PKW UNIFIL.

Za utrzymanie dobrych relacji z lokalną ludnością odpowiada m.in. zespół CIMIC (współpracy cywilno-wojskowej). Tworzący go żołnierze z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych nie tylko zbierają najświeższe informacje o nastrojach panujących w okolicznych miejscowościach, lecz także niosą realną pomoc. – Nasza zmiana trwa dopiero kilka tygodni, ale w tym czasie wspólnie z polskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, ambasadą w Bejrucie oraz Caritasem Ordynariatu Polowego WP udało nam się doprowadzić do końca projekt odbudowy dachu lokalnej szkoły katolickiej. Była to duża inwestycja, więc tym bardziej mamy satysfakcję, że została sfinalizowana – mówi mjr Matuszczak. Dodaje, że zespół CIMIC przekazuje także lokalnym ośrodkom użyteczności publicznej między innymi ubrania, artykuły szkolne, higieniczne oraz środki ochrony osobistej niezbędne podczas pandemii, która w Libanie przybiera na sile. Obecnie w kraju stwierdza się dziennie kilkaset przypadków zakażeń. – Zakładamy, że to dane niedoszacowane, dlatego podchodzimy do zagrożenia poważnie. Mimo tego, bieżąca sytuacja pozwala nam na realizowanie zadań mandatowych – podkreśla mjr Monika Matuszczak.

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej pełnią misję ONZ w Libanie od listopada 2019 roku. Czwarta zmiana PKW UNIFIL potrwa sześć miesięcy. Do wyjazdu powoli przygotowują się kolejni żołnierze także z „Błękitnej Brygady”.

Michał Zieliński

autor zdjęć: PKW Liban

dodaj komentarz

komentarze


UE o wspólnym bezpieczeństwie
 
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Amerykanie polegli nad Polską
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Course on Diplomacy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Nocne ataki na granicę udaremnione
Podhalańczyk z pucharem „Polski Zbrojnej”
Na straży polskich rubieży
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Gdy mąż i tata na misji
Afganistan. Czas wracać do domu
Orlik po raz dziesiąty
W jedynym słusznym kierunku
Tor pod osłoną
Polskie wyrzutnie Wisły
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Kraj okupowany, ale nie zwyciężony!
Dodatek specjalny za ochronę granicy
„Tumak ’21” na finiszu
SOMA dla specjalsów
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Chargé d’affaires Białorusi wezwany do MSZ ws. incydentu na granicy
Wiedza, dzięki której możesz uratować życie
Niepowtarzalność 1918
Sojusznicze wsparcie
Cougary dla Wojska Polskiego
Bryza na południowej flance
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Test odporności
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
„Solidarna Belona”: czysty tor do Szczecina
Zespół NATO na bojowo
Będzie ustawa o obronie
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Mielec wraca do odrzutowców
„Kuźnia karabinów” w Orzyszu
Oczy na wschodnią flankę
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
F-16 lecą na Litwę
Reforma administracji wojskowej
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Żołnierz ranny na granicy
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Przygotowania do budowy ogrodzenia na granicy
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
Pamiętać o tych, którzy nie wrócili z misji
NATO wspiera Polskę walczącą z kryzysem migracyjnym
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Hybrydowa agresja ze Wschodu
W Sejmie o sytuacji na granicy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
W BBN o sytuacji na granicy
Niemiec z Goździkiem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO