moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wzmocnione siły na granicy

Już prawie 6 tys. żołnierzy z 16, 18 i 12 dywizji pełni służbę na granicy polsko-białoruskiej. Żołnierze udzielają wsparcia Straży Granicznej, chroniąc granicę kraju i nie dopuszczając do jej nielegalnego przekroczenia – poinformował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. Wojskowi mają do dyspozycji m.in. śmigłowce, samochody terenowe, łodzie i drony.

Żołnierze pomagają w opanowaniu kryzysu uchodźczego na granicy z Białorusią od kilku miesięcy. Te działania mają związek z coraz liczniejszymi próbami nielegalnego przedostania się do Polski. Akcje te są inspirowane przez białoruskie służby. W odpowiedzi w rejon wschodniej granicy Polski, która jest jednocześnie granicą Unii Europejskiej i NATO, zostali skierowani żołnierze. Obecnie funkcjonariuszy Straży Granicznej wspiera – jak napisał we wtorek na Twitterze minister obrony narodowej – prawie 6 tys. wojskowych. Siły te są stopniowo zwiększane.

– Od niedzieli w składzie ugrupowania zadaniowego 16 Dywizji jest dodatkowych 2 tys. żołnierzy 12 Dywizji – mówi mjr Marek Nabzdyjak, oficer prasowy 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. – Żołnierze mają indywidualny sprzęt i wyposażenie oraz dysponują różnego rodzaju pojazdami – dodaje oficer. W rejon granicy zostały skierowane m.in. śmigłowce, łodzie patrolowe, drony i samochody terenowe.

Wśród żołnierzy zabezpieczających granicę polsko-białoruską są piloci śmigłowców W-3 Sokół, Mi-2 i Mi-17. – Zadania związane z powietrznym patrolowaniem terenu wzdłuż granicy wykonują pododdziały i siły wydzielone z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Dotychczas odbyło się kilkanaście takich akcji, planowane są kolejne – zapowiada mjr Nabzdyjak.

Ze Strażą Graniczną współpracują również terytorialsi. Żołnierze WOT-u korzystają m.in. z dronów FlyEye. – Ostatnie efekty działań naszych grup rozpoznania obrazowego to wykrycie grupy migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę i oczekiwali na kuriera. W to miejsce naprowadziliśmy patrol Straży Granicznej – mówi płk Marek Pietrzak, oficer prasowy WOT-u.

Terytorialsi podają, że kilka dni wcześniej w okolicy wsi Kopczany na Podlasiu żołnierze grupy rozpoznania obrazowego WOT-u zauważyli próbę nielegalnego przekroczenia granicy przez kilkudziesięciu migrantów. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze Straży Granicznej. Wojska obrony terytorialnej patrolują również rzekę Bug łodziami z silnikami zaburtowymi. Terytorialsi do najbardziej niedostępnych miejsc docierają konno, a w gotowości do patrolowania są psy z K9 WOT.

Na granicy budowana jest również zapora inżynieryjna. Powstało prawie 130 km płotu, a równolegle rozciągana jest siatka leśna, która ma chronić zwierzęta przed okaleczeniem. Budowane są również posterunki obserwacyjno-ochronne hesco-bastiony, czyli specjalne umocnienia w formie gabionów. – Tymczasowe ogrodzenie, które zaczęliśmy budować w lipcu, ograniczyło próby nielegalnego przekraczania granicy. Gdyby nie płot i świetna współpraca żołnierzy oraz Straży Granicznej, mielibyśmy w Polsce kryzys migracyjny porównywalny z tym z 2015 r. – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak. Szef MON-u zapowiedział, że żołnierze służący na granicy otrzymają specjalny dodatek finansowy.

Na wniosek rządu premiera Mateusza Morawieckiego Polska wyda do końca roku 1,6 mld zł na dodatkową zaporę wraz z monitoringiem.

KE

autor zdjęć: 18 DZ, WOT, 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze

~asd
1634658600
Straż Graniczna kiedyś wchodziła w skład sił zbrojnych , jako Wojska Ochrony pogranicza
CE-DD-F7-13
~Krzysiek
1634642340
Pięknie. Wreszcie nasze służby pokazują że mają jaja i współpracować umieją. Bóg, Honor i Ojczyzna.
E2-99-FA-28

Nie żyje żołnierz PKW Irak
 
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Dwa tygodnie „rozgryzania” Homara-K
Śmierć gorsza niż wszystkie
Święto sportów walki w Warendorfie
Drukowanie dronów
Broń przeciwko wrogim satelitom
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Ratownik w akcji
Pancerny kot w polskim wojsku
11 lipca narodowym dniem pamięci o ofiarach rzezi wołyńskiej
Nawrocki przedstawia kierownictwo BBN-u
„Niegościnni” marynarze na obiektach sportowych w Ustce
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Inwestycja w żołnierzy
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Wyższe stawki dla niezawodowych
Kajakami po medale
Policjanci w koszarach WOT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent na wschodniej granicy
Miliardowe wsparcie dla PGZ
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Świat F-35
Pracowity pobyt w kosmosie
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Wypadek Rosomaka
Czarna Pantera celuje
Bezpieczniejsza Europa
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Strategia odstraszania. Czy zadziała?
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Pułk Reprezentacyjny rekrutuje. Kto może dołączyć?
Flyer, zdobywca przestworzy
Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o obronie ojczyzny. Teraz czas na Senat
Armia pomoże służbom na zachodniej granicy
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
Planowano zamach na Zełenskiego
Cybermiasteczko na Festiwalu Open’er
Podejrzane manewry na Bałtyku
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
Ewakuacja Polaków z Izraela
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
BWP-1 – historia na dekady
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Nowe zasady fotografowania obiektów wojskowych
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
Podróż w ciemność
The Power of Infrastructure
Strażnicy polskiego nieba
„Różycki” zwodowany
Dzieci wojny
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Kolejne czołgi K2 dla naszej armii
Pierwsze oficerskie gwiazdki

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO