moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy

Bezpieczeństwo to największe wyzwanie przed nami w kontekście ataków hybrydowych i tego, co się dzieje na Białorusi – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który rozmawiał dziś z szefami litewskiego, łotewskiego i estońskiego MON-u. Na spotkaniu w Rydze omawiano m.in. kwestie współpracy, a także rosyjsko-białoruskich manewrów „Zapad”.

Mariusz Błaszczak spotkał się z ministrami obrony: Litwy – Arvydasem Anušauskasem, Łotwy – Artisem Pabriksem – oraz Kalle Laanetem z Estonii. W spotkaniu uczestniczyli też szefowie resortu spraw zagranicznych. Tematem rozmów były przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa państw bałtyckich. Politycy dyskutowali m.in. o współpracy w regionie w kontekście rosyjsko-białoruskich ćwiczeń „Zapad ’21”, hybrydowych zagrożeniach ze strony Białorusi oraz budowaniu odporności na te zagrożenia.

– Zderzamy się z wieloma zagrożeniami, szczególnie związanymi z agresywną polityką rosyjską – podkreślał szef polskiego MON-u. Mariusz Błaszczak przypomniał o ataku na Gruzję w 2008 roku oraz na Ukrainę sześć lat później i podkreślił, że odpowiedzią NATO na zajęcie Krymu i wojnę w Donbasie było utworzenie batalionowych grup bojowych. Państwem ramowym grupy, która stacjonuje w Polsce, są Stany Zjednoczone, na Litwie – grupą dowodzą Niemcy, na Łotwie – Kanadyjczycy, a w Estonii – Brytyjczycy. – Kluczem do naszego bezpieczeństwa jest interoperacyjność i solidarność – zaznaczał minister Błaszczak. Podkreślał, że sojusznicy systematycznie wspólnie się szkolą. – Konsekwentnie współpracujemy ze sobą. To szczególnie ważne w kontekście ćwiczeń „Zapad ’21”, na które dodatkowo nakłada się próba wywołania kryzysu migracyjnego przez Białoruś. Podzielamy opinię odnośnie do zagrożeń i szukamy najlepszych rozwiązań, by Europa była bezpieczna – mówił szef MON-u.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak przypomniał, że – podobnie jak na Litwie i Łotwie – także w Polsce w przygranicznych miejscowościach na wschodzie został wprowadzony stan wyjątkowy. – Dotknęły nas te same zagrożenia, więc odpowiadamy na nie takimi rozwiązaniami, które są uniwersalne i najlepsze do ochrony bezpieczeństwa obywateli. Stan wyjątkowy ogranicza zagrożenia związane z atakami hybrydowymi, dezinformacją, ma także zminimalizować ryzyko prowokacji i nie dopuścić do kryzysu migracyjnego – wyjaśniał.

Podczas wizyty na Łotwie ministrowie obrony odwiedzili bazę wojskową w Adazi, gdzie, w ramach wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej, stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa dowodzona przez Kanadyjczyków. Mariusz Błaszczak spotkał się ze służącymi w niej polskimi żołnierzami. Obecna IX zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie liczy 200 żołnierzy i pracowników. Żołnierze wyposażeni są m.in. w czołgi PT-91 Twardy.

Szefowie resortów obrony obserwowali również międzynarodowe ćwiczenia pk. „Silver Arrow”, których celem jest przygotowanie sojuszniczych wojsk do prowadzenia działań obronnych. W manewrach bierze udział m.in. 150 żołnierzy z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. – Ćwiczenia odgrywają kluczową rolę, jeśli chodzi o współpracę wojskową. Tu, na Łotwie, żołnierze pod dowództwem Kanadyjczyków podnoszą swoje umiejętności, pokazując, że państwa wschodniej flanki NATO są solidarne i działają razem – dodawał minister Błaszczak.

Podczas spotkania na poligonie szef polskiego MON-u podkreślał, że warunkiem koniecznym do rozwoju państw jest inwestowanie w obronność. – Gospodarka może się rozwijać tylko wtedy, gdy jest zapewnione bezpieczeństwo. W ubiegłym roku Polska przeznaczyła 2,37% PKB na obronność. Tworzymy nowe ustawy, które stanowią podstawę do tego, by nakłady na obronność były wyższe – mówił Mariusz Błaszczak.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Czołgi do ataku!
 
Ogień nad Bałtykiem
Sportsmenki z CWZS z brązowymi medalami
Wyścig zbrojeń nie ustaje
NATO na tropie dezinformacji
Black Hawki w GROM-ie
Techniki linowe dla wybranych
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
MSPO 2021 - serwis specjalny
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Afganistan. Czas wracać do domu
Baczyński – poeta walki
W Tokio zgasł olimpijski znicz
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
W walce na dwa fronty – bez szans
Course on Diplomacy
Wybierz się na wojskowe studia
Przez sport do wojska!
Pomnik prawdy o Katyniu
Święto wojsk lądowych
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze wrócili do Polski
Prestiżowe stanowisko w NATO dla polskiego oficera
Szczyt NATO już w poniedziałek
Bogate tradycje pancernego Sulejówka
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Misja, w której stawką było życie
Defendery w komplecie
Wojskowi mistrzowie szosy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Tajfuny dla polskich okrętów
Skała hartuje kawalerię
Śladami walk 2 Korpusu
Skok na głęboką wodę
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Srebrna strzała na wschodniej flance
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Srebro dla wytrwałych
23 medale żołnierzy na torze
Jaki będzie nowy rok akademicki?
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
St. sierż. Pelo znów zwycięzcą Połówki Komandosa
Kolejny rocznik AWL-u złożył przysięgę
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Jest tylko wspólna wola: bronić się!
Oczy specjalsów
Zmodernizowany BWP – propozycja z Poznania
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Symulator skoków ze spadochronem
Emerytura wypłacana w … karmie
Współpraca i wspólna pamięć
Konkurs o Katyniu
Ziemia z misji na pamiątkę
Żołnierze bez testów z WF-u
Trwa operacja „Silne wsparcie”
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO