moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ćwiartka Cyfrowej Brygady

Transporter opancerzony Rosomak, samobieżny moździerz Rak, armatohaubica Dana – to tylko część wojskowych pojazdów, które przejechały dziś ulicami Międzyrzecza. Defilada uświetniła obchody ćwierćwiecza 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – jednej z najważniejszych i najbardziej znanych jednostek Wojska Polskiego.

Wiosną 2004 roku Irak stanął w ogniu. Rękawicę sojuszniczym wojskom rzuciła tzw. Milicja Mahdiego. O jej determinacji mieli się też przekonać polscy żołnierze. 4 kwietnia w nocy rebelianci podeszli pod ratusz w Karbali, który wcześniej obsadziły pododdziały z Bułgarii i Polski. Wkrótce rozpoczął się pierwszy szturm. – Atakowali nas godzinami, falami, jak Turcy Kamieniec Podolski – wspominał po latach płk Grzegorz Kaliciak, który dowodził polską kompanią. Walki trwały przez kolejne kilkadziesiąt godzin. Od kul obrońców zginęło około 80 rebeliantów. Wreszcie napastnicy wycofali się. Bitwa o ratusz w Karbali to największe starcie z udziałem polskiej armii od czasów zakończenia II wojny światowej. A zarazem jedna z najchlubniejszych kart w historii 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, która dziś świętowała 25-lecie istnienia.

Specjalne życzenia dowódcy 17 WBZ płk. dypl. Dariusza Kosowskiego z okazji 25-lecia brygady. Film: 17 WBZ

REKLAMA

Ćwierć wieku temu jednostka przejęła dziedzictwo m.in. 3 Dywizji Strzelców Wielkopolskich i 17 Dywizji Piechoty. Jej patronem został przywódca powstania wielkopolskiego gen. Józef Dowbor-Muśnicki. – Przez kolejne 25 lat żołnierze brygady byli zawsze tam, gdzie wymagał tego interes naszego państwa – podkreśla płk Dariusz Kosowski, dowódca 17 WBZ. Tworzyli polskie grupy bojowe podczas misji w Iraku, a potem w Afganistanie. Służyli w Czadzie, Bośni i Hercegowinie, a teraz tworzą kolejne zmiany polskiego kontyngentu w Rumunii. – Można powiedzieć, że zbudowali rzetelną markę, która w oczach przełożonych jest gwarantem dobrze wykonanego zadania – dodaje dowódca. Żołnierze 17 WBZ wielokrotnie przecierali szlaki swoim kolegom z innych jednostek. To właśnie oni stali się pierwszymi w Wojsku Polskim użytkownikami kołowych transporterów opancerzonych Rosomak, a ostatnio też samobieżnych moździerzy Rak. Ze względu na szerokie wykorzystywanie systemów informatycznych jednostka dorobiła się też miana Cyfrowej Brygady.

Dziś wyposażeniu 17 WBZ mogli się przyjrzeć z bliska mieszkańcy Międzyrzecza. Tam właśnie na co dzień stacjonuje jej dowództwo. Z okazji święta jednostki na ulicach miasta została zorganizowana defilada. Oprócz Raków i Rosomaków przed widzami przejechały m.in. armatohaubica Dana, potężny Hardun, który służy do ewakuacji wozów bojowych uszkodzonych na polu walki, czy samobieżny zestaw przeciwlotniczy Hibneryt. Potem jeszcze pojazdy te zostały zaprezentowane podczas wystawy statycznej na międzyrzeckim rynku. Same obchody rozpoczęły się już w czwartkowy wieczór. Wówczas to odbył się uroczysty capstrzyk przed pomnikiem żołnierzy poległych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju. Wojskowi z 17 WBZ uczcili w ten sposób m.in. trzech swoich kolegów z jednostki, którzy nie wrócili z misji w Afganistanie. Główne uroczystości rozpoczęły się w piątkowe południe w kościele pw. św. Wojciecha oraz na międzyrzeckim rynku. W programie znalazły się uroczysta msza, okolicznościowe przemówienia, występy artystyczne oraz wręczanie wyróżnień.

– Nasza brygada jest jedną z największych jednostek w Polsce. Wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i stacjonuje w trzech garnizonach – w Międzyrzeczu, Wędrzynie oraz Krośnie Odrzańskim – przypomina ppor. Anna Dominiak, rzecznik 17 WBZ.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. szer. Kamil Śpiączka

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
 
Raptory już w Polsce
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Śladem profesjonalistów
WAT z myślą o przyszłości
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Alianci z AK
Putin sięga po rezerwy
„Rekin” dobił do brzegu
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Od Chersonia po Krym
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
Premier w Żelaznej Dywizji
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Patriotyzm to nie frazes
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Ile Polska straciła podczas II wojny
Jastrzębie nad Słowacją
GROM Challenge po raz dziesiąty
Półmaratończycy na medal
Zostań stypendystą MON-u
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lat temu
Drony w WOT
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Czerwona agresja
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Ukraińska kontrofensywa
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Collective Defense is Priority
Raptory lecą do Polski
Włoscy lotnicy w Malborku
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Przygotowani na kryzys
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Desant czeka na nowych żołnierzy
Brunatny najazd
NATO stawia na drony
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Medalowy weekend w Monachium
Konsekwencje wojny
Dublet pięciobojowych sztafet
Powrót do korzeni
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Sportowe zmagania weteranów
Desant pod Arnhem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
System zwalczania BSL

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO