Czy 27 grudnia będzie świętem państwowym? Zabiegają o to przedstawiciele wielkopolskich samorządów, muzeów i miłośnicy historii. Święto ma być ustanowione w rocznicę wybuchu zwycięskiego powstania wielkopolskiego w 1918 roku. Pomysł poparł prezydent Andrzej Duda, który zapowiedział, że projekt ustawy w tej sprawie niezwłocznie trafi do Sejmu.
Walki przy moście Chwaliszewskim w Poznaniu na obrazie Leona Prauzińskiego. Źródło: Wikipedia
– Święto narodowe jest należne Wielkopolanom i pamięci bohaterów, którzy podczas powstania odzyskali Wielkopolskę dla naszego kraju – mówił prezydent Andrzej Duda, który 6 września spotkał się w ogrodach Pałacu Prezydenckiego z przedstawicielami samorządów, stowarzyszeń, instytucji i mieszkańców Wielkopolski. Wielkopolanie przekazali prezydentowi apel w sprawie ustanowienia 27 grudnia świętem państwowym. Ma to być forma uczczenia bohaterów zrywu i upamiętnienia rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego w 1918 roku.
Z inicjatywą ustanowienia święta państwowego wyszły poznańskie instytucje: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, miejscowy oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Fundacja Zakłady Kórnickie i Muzeum Narodowe w Poznaniu. – Pamięć o powstaniu wielkopolskim wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii oraz zyskały narodową formę upamiętnienia w postaci święta państwowego – napisali inicjatorzy akcji w apelu. Pomysłodawcy podkreślają, że nowe święto nie ma być dniem wolnym od pracy.
Od czerwca pod apelem podpisało się osiem tysięcy osób m.in. abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski, płk Rafał Miernik, dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Apel poparło również wiele samorządów.
– Trudno wyobrazić sobie odbudowującą się Polskę bez ziem wielkopolskich, a tak byłoby, gdyby nie zryw powstańców i ich bohaterstwo – mówił na spotkaniu z prezydentem Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego. Podkreślił, że powstańcom należy się wieczna pamięć, a jej elementem będzie ustanowienie nowego święta państwowego. Z kolei Przemysław Terlecki, dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, dodał, że takie święto będzie największym prezentem, jaki można złożyć bohaterom.
Prezydent Duda zapewnił, że projekt ustawy w tej sprawie niezwłocznie trafi do parlamentu. Wyraził też nadzieję, że narodowe święto zwycięskiego powstania wielkopolskiego będzie obchodzone już w tym roku. – Zrobię wszystko, co w mojej mocy, by tak właśnie się stało – dodał.
Powstanie wielkopolskie było największym zrywem niepodległościowym zakończonym zwycięstwem. Wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i trwało do połowy lutego 1919 roku. Sukces powstańców przypieczętował traktat wersalski, na mocy którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.
autor zdjęć: Wikipedia
komentarze