moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje spis powstańców wielkopolskich

Nawet 90 tys. nazwisk może zawierać spis uczestników powstania wielkopolskiego. Tworzy go Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”. Projekt ma związek z przypadającą w grudniu setną rocznicą zwycięskiego zrywu. Spis trafi do Internetu w lutym 2019 roku, sto lat po zawarciu rozejmu w Trewirze, który zakończył walki Wielkopolan.

– Chcemy, aby powstanie wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy w naszej historii, trwał w pamięci Polaków – mówi Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” z Mnichowa koło Gniezna. Jak dodaje, jednym z celów Towarzystwa jest upowszechnianie wiedzy historycznej. – Zamieszczaliśmy już na naszej stronie fotografie mogił powstańczych, publikowaliśmy informacje o walkach w Wielkopolsce, a w 2014 roku uruchomiliśmy stronę internetową z listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym – wymienia prezes.

Pełna lista powstańców

REKLAMA

Teraz członkowie Towarzystwa postanowili upamiętnić 100-lecie wybuchu powstania, tworząc pełną lista uczestników tego zrywu. Spisy powstańców powstawały już w dwudziestoleciu międzywojennym, ale zawierały tylko część nazwisk, najczęściej personalia osób walczących z bronią w ręku. Wśród nich byli dwaj naczelni dowódcy powstania: gen. bryg. Stanisław Taczak i gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. Upamiętniono także ppłk. Stanisława Łapińskiego, szefa Sztabu Komendy Głównej Wojsk Powstańczych, gen. dyw. Kazimierza Grudzielskiego, dowódcę odcinka północno-wschodniego powstania, czy Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca, który został zabity w dniu wybuchu zrywu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

– Tworzymy pierwsze kompletne zestawienie – podkreśla Jędraszewski. – Na naszej liście znajdą się wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa, m.in. lekarze, sanitariuszki, księża, załogi kuchni polowych czy osoby, które wsparły zryw finansowo. Twórcy listy szacują, że będzie ona zawierać 80–90 tys. osób.

Prace nad projektem rozpoczęły się wiosną 2017 roku. Uczestniczy w nim kilkudziesięciu wolontariuszy, członków i sympatyków „Gniazda”. Spis powstaje na podstawie ponad sześciuset materiałów źródłowych: dokumentów z archiwów państwowych i kościelnych oraz z muzeów; publikacji i opracowań analogowych i internetowych; spisów z tablic pamiątkowych czy pomników. Wymaga to przeprowadzenia kwerendy w archiwach, opracowania znalezionych materiałów, zindeksowania ich. Każdy wpis będzie zawierał podstawowe informacje o uczestniku powstania: imię i nazwisko, ewentualny stopień wojskowy i informacje o jednostce, w której służył, status społeczny, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, datę zgonu oraz miejsce pochówku.

Po zakończeniu prac spis zostanie umieszczony w Internecie i będzie ogólnodostępny. Jak zapewnia Jędraszewski, listę będzie można cały czas uzupełniać, wprowadzać korekty czy dodawać zdjęcia. Uroczysta jej premiera jest planowana na 16 lutego 2019 roku, czyli w setną rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który zakończył powstańcze walki.

Zwycięski zryw

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do połowy stycznia Polakom udało się odbić z rąk Niemców miasto oraz wyzwolić większą część Wielkopolski. Działania wojenne zakończył rozejm w Trewirze podpisany między Niemcami i państwami ententy.

Przynależność ziem odzyskanych podczas zrywu (prawie całej Wielkopolski) potwierdził traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. „Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym”, głosi uchwała Senatu z grudnia 2017 roku ustanawiająca rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Jak zostać żołnierzem? Dowiesz się w górach
Cel – bezpieczna Europa
Technologiczne inwestycje HSW
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
Curse of the Black Gold
Pielęgniarka spod Monte Cassino
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Album na urodziny „Łuka”
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Widzimy się na macie
Morze niezgody
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Żołnierze zdominowali mistrzostwa Polski w biatlonie
Zostań żołnierzem Żelaznej Dywizji
Pilot z precyzją chirurga
Militaria z morskiego dna
Polsko-niemieckie strzelanie w Jägerbrück
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
Proobronna „Anakonda”
Testament geopolityczny prezydenta
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Klątwa czarnego złota
Centrum w zawieszeniu
Polscy generałowie w strukturach NATO
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
ORP „Drużno” po nowemu
Lotnisko Chopina zyska tereny od wojska
Antoś, symbol Lwowa
Jakie zmiany w programie „Legii Akademickiej”?
Bal na rzecz weteranów
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Playing the World
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
„Sophia” do końca marca
W Brukseli o bezpieczeństwie
13 Desperadoes
Powrót lekkich czołgów w US Army
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Śmigłowiec marynarki szukał rozbitka
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
See You On The Mat
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Znana wysokość podwyżek dla żołnierzy
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
„Snipy” to oczy...
Węzły dla wojska
Wspólny konkurs resortów obrony i edukacji
Więcej pieniędzy dla kombatantów
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
II edycja „Legii Akademickiej” dla studentów
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Zrobiłem to, co do mnie należało
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
Czarter samolotów dla VIP-ów
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Trwa żałoba narodowa
Polskie święta na misjach
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Poszukiwana Harpia
Granice są po to, by je przekraczać
Lekcja zimowego przetrwania
Cybernetyczna foka lustruje dno
Panie bez taryfy ulgowej

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO