moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstaje spis powstańców wielkopolskich

Nawet 90 tys. nazwisk może zawierać spis uczestników powstania wielkopolskiego. Tworzy go Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”. Projekt ma związek z przypadającą w grudniu setną rocznicą zwycięskiego zrywu. Spis trafi do Internetu w lutym 2019 roku, sto lat po zawarciu rozejmu w Trewirze, który zakończył walki Wielkopolan.

– Chcemy, aby powstanie wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy w naszej historii, trwał w pamięci Polaków – mówi Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” z Mnichowa koło Gniezna. Jak dodaje, jednym z celów Towarzystwa jest upowszechnianie wiedzy historycznej. – Zamieszczaliśmy już na naszej stronie fotografie mogił powstańczych, publikowaliśmy informacje o walkach w Wielkopolsce, a w 2014 roku uruchomiliśmy stronę internetową z listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym – wymienia prezes.

Pełna lista powstańców

REKLAMA

Teraz członkowie Towarzystwa postanowili upamiętnić 100-lecie wybuchu powstania, tworząc pełną lista uczestników tego zrywu. Spisy powstańców powstawały już w dwudziestoleciu międzywojennym, ale zawierały tylko część nazwisk, najczęściej personalia osób walczących z bronią w ręku. Wśród nich byli dwaj naczelni dowódcy powstania: gen. bryg. Stanisław Taczak i gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. Upamiętniono także ppłk. Stanisława Łapińskiego, szefa Sztabu Komendy Głównej Wojsk Powstańczych, gen. dyw. Kazimierza Grudzielskiego, dowódcę odcinka północno-wschodniego powstania, czy Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca, który został zabity w dniu wybuchu zrywu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

– Tworzymy pierwsze kompletne zestawienie – podkreśla Jędraszewski. – Na naszej liście znajdą się wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa, m.in. lekarze, sanitariuszki, księża, załogi kuchni polowych czy osoby, które wsparły zryw finansowo. Twórcy listy szacują, że będzie ona zawierać 80–90 tys. osób.

Prace nad projektem rozpoczęły się wiosną 2017 roku. Uczestniczy w nim kilkudziesięciu wolontariuszy, członków i sympatyków „Gniazda”. Spis powstaje na podstawie ponad sześciuset materiałów źródłowych: dokumentów z archiwów państwowych i kościelnych oraz z muzeów; publikacji i opracowań analogowych i internetowych; spisów z tablic pamiątkowych czy pomników. Wymaga to przeprowadzenia kwerendy w archiwach, opracowania znalezionych materiałów, zindeksowania ich. Każdy wpis będzie zawierał podstawowe informacje o uczestniku powstania: imię i nazwisko, ewentualny stopień wojskowy i informacje o jednostce, w której służył, status społeczny, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, datę zgonu oraz miejsce pochówku.

Po zakończeniu prac spis zostanie umieszczony w Internecie i będzie ogólnodostępny. Jak zapewnia Jędraszewski, listę będzie można cały czas uzupełniać, wprowadzać korekty czy dodawać zdjęcia. Uroczysta jej premiera jest planowana na 16 lutego 2019 roku, czyli w setną rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który zakończył powstańcze walki.

Zwycięski zryw

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do połowy stycznia Polakom udało się odbić z rąk Niemców miasto oraz wyzwolić większą część Wielkopolski. Działania wojenne zakończył rozejm w Trewirze podpisany między Niemcami i państwami ententy.

Przynależność ziem odzyskanych podczas zrywu (prawie całej Wielkopolski) potwierdził traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. „Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym”, głosi uchwała Senatu z grudnia 2017 roku ustanawiająca rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Testament geopolityczny prezydenta
„Niepodległą mamy we krwi”: czas na nagrody
Czas na „Anakondę”
Powrót Komendanta
Gorzki finisz wielkiej wojny
12 Dywizja ruszyła z odsieczą
Rząd za kluczowymi zmianami
Selekcja JWK: siła jest w grupie
Invictus Games Sydney 2018 zakończone!
Bądźmy razem dla niepodległej Polski
„Drogi do niepodległości” – specjalny serwis na 100-lecie odzyskania niepodległości
Nowi generałowie w Wojsku Polskim
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
„Anakonda” na Bałtyku
Posłowie z komisji obrony o planowaniu w armii
Wszystkie wyskoki „Mikiego”
Wyślij paczkę do PKW
Polska Casa nad Irakiem
Reduta historii
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Zabytkowe kartusze powróciły na swoje miejsce
Polska świętuje na piknikach „Służymy Niepodległej”
Selekcja JWK, czyli oddzielanie mężczyzn od chłopców
Szczecińska dywizja na morzu
„Tyś nas zbudził do oręża”…
Amerykanie będą mieli wojska kosmiczne
Kto zbiera burzę
Mistrz sztangi
Wolna Polska na gruzach starego świata
Pierwszy kontrakt Huty
Nasza Niepodległa – serwis na rocznicę odzyskania niepodległości
100 lat Polsko!
Z armii Berlinga do korpusu Andersa
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Zmiany w ustawie o weteranach
Kaper ’18, czyli jak ocalić zakładników
Bezpieczny powrót myśliwców
Komandosi oddają krew w akcji „Polski Zbrojnej” i Legionu
Polsko-amerykańskie negocjacje
Kawalerzyści na górskich trasach
Tak działa magia Invictusa
Wybitni Polacy odznaczeni Orderem Orła Białego
Cel – Fort Trump
Rakiety Homara
Generalskie gwiazdki na 11 listopada
Żołnierz zwyciężył w tegorocznym Biegu Niepodległości
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia
Polscy weterani razem z Kanadyjczykami w rugby
Pododdziały 12 Dywizji w drodze na wschodnią flankę
„Wostok”, czyli pokaz sztuczek wojennych
Amerykańskie dowództwo przyszłości
Bądź dzielny i prawy
Nothing Can Stop Our Tanks
Przełajowcy z 12 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi
Oddawali krew dla Niepodległej
Wyjątkowe Święto Niepodległości
Our efforts passed muster
Chętni na dostawę Mustanga
Zostań krwiodawcą w stulecie niepodległości
Sto lat niepodległości
The United States of America Have It Their Way
Radary dla programu „Wisła”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO