moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje spis powstańców wielkopolskich

Nawet 90 tys. nazwisk może zawierać spis uczestników powstania wielkopolskiego. Tworzy go Wielkopolskie Towarzystwo Genealogiczne „Gniazdo”. Projekt ma związek z przypadającą w grudniu setną rocznicą zwycięskiego zrywu. Spis trafi do Internetu w lutym 2019 roku, sto lat po zawarciu rozejmu w Trewirze, który zakończył walki Wielkopolan.

– Chcemy, aby powstanie wielkopolskie, największy zwycięski zryw niepodległościowy w naszej historii, trwał w pamięci Polaków – mówi Wojciech Jędraszewski, prezes Wielkopolskiego Towarzystwa Genealogicznego „Gniazdo” z Mnichowa koło Gniezna. Jak dodaje, jednym z celów Towarzystwa jest upowszechnianie wiedzy historycznej. – Zamieszczaliśmy już na naszej stronie fotografie mogił powstańczych, publikowaliśmy informacje o walkach w Wielkopolsce, a w 2014 roku uruchomiliśmy stronę internetową z listą odznaczonych Wielkopolskim Krzyżem Powstańczym – wymienia prezes.

Pełna lista powstańców

Teraz członkowie Towarzystwa postanowili upamiętnić 100-lecie wybuchu powstania, tworząc pełną lista uczestników tego zrywu. Spisy powstańców powstawały już w dwudziestoleciu międzywojennym, ale zawierały tylko część nazwisk, najczęściej personalia osób walczących z bronią w ręku. Wśród nich byli dwaj naczelni dowódcy powstania: gen. bryg. Stanisław Taczak i gen. broni Józef Dowbor-Muśnicki. Upamiętniono także ppłk. Stanisława Łapińskiego, szefa Sztabu Komendy Głównej Wojsk Powstańczych, gen. dyw. Kazimierza Grudzielskiego, dowódcę odcinka północno-wschodniego powstania, czy Franciszka Ratajczaka, pierwszego poległego powstańca, który został zabity w dniu wybuchu zrywu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

– Tworzymy pierwsze kompletne zestawienie – podkreśla Jędraszewski. – Na naszej liście znajdą się wszyscy, którzy przyczynili się do zwycięstwa, m.in. lekarze, sanitariuszki, księża, załogi kuchni polowych czy osoby, które wsparły zryw finansowo. Twórcy listy szacują, że będzie ona zawierać 80–90 tys. osób.

Prace nad projektem rozpoczęły się wiosną 2017 roku. Uczestniczy w nim kilkudziesięciu wolontariuszy, członków i sympatyków „Gniazda”. Spis powstaje na podstawie ponad sześciuset materiałów źródłowych: dokumentów z archiwów państwowych i kościelnych oraz z muzeów; publikacji i opracowań analogowych i internetowych; spisów z tablic pamiątkowych czy pomników. Wymaga to przeprowadzenia kwerendy w archiwach, opracowania znalezionych materiałów, zindeksowania ich. Każdy wpis będzie zawierał podstawowe informacje o uczestniku powstania: imię i nazwisko, ewentualny stopień wojskowy i informacje o jednostce, w której służył, status społeczny, datę i miejsce urodzenia, imiona rodziców, datę zgonu oraz miejsce pochówku.

Po zakończeniu prac spis zostanie umieszczony w Internecie i będzie ogólnodostępny. Jak zapewnia Jędraszewski, listę będzie można cały czas uzupełniać, wprowadzać korekty czy dodawać zdjęcia. Uroczysta jej premiera jest planowana na 16 lutego 2019 roku, czyli w setną rocznicę zawarcia rozejmu w Trewirze, który zakończył powstańcze walki.

Zwycięski zryw

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Do połowy stycznia Polakom udało się odbić z rąk Niemców miasto oraz wyzwolić większą część Wielkopolski. Działania wojenne zakończył rozejm w Trewirze podpisany między Niemcami i państwami ententy.

Przynależność ziem odzyskanych podczas zrywu (prawie całej Wielkopolski) potwierdził traktat wersalski z 28 czerwca 1919 roku. „Powstanie Wielkopolskie jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym”, głosi uchwała Senatu z grudnia 2017 roku ustanawiająca rok 2018 Rokiem Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: NAC

dodaj komentarz

komentarze


Umowa offsetowa na śmigłowce ZOP/CSAR
Irackie zapiski gen. Bieńka
Życzenia od zwierzchnika sił zbrojnych i szefa MON
Jakie egzaminy dla kandydatów na podchorążych
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Bliski Wschód. Region bez klucza
Żołnierze WOT-u na litewskich zawodach
Panie bez taryfy ulgowej
Defilada 3 maja. Kogo zobaczymy na Wisłostradzie?
Selekcja do Agatu. Zobacz sam!
Minister Błaszczak w Drawsku Pomorskim
Żołnierze z medalami w biegach przełajowych
Region Without a Key
Kampania wyborcza poza armią
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Kontrola zbrojeń w polskich jednostkach
Kurier podziemnego państwa
Prezydent Duda z wizytą na Bałkanach
Premier złożył żołnierzom życzenia świąteczne
Bohater Yoga
„Sophia” z nową zmianą
Błękitna Armia przybywa do Polski
Polscy biatloniści wygrali wojskowe zawody
Zwiadowcy wkroczyli do miast
Czołgi błota się nie boją
„Bukowo” u brzegów Łotwy
Leopardy w pułapce
„Marsz ’19”. Systemy rakietowe wyjechały na ulice
Leopards in a Trap
Tarcza przeciwko agresji
Sukcesy biegających żołnierzy
Podpułkownik „Sokole Oko”
Wojna w świętym mieście, epilog
Ducha nie wolno tracić
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Komandosi uczcili we Włoszech swoich poprzedników
Wilno w polskich rękach
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Tryumf w cieniu Jałty
Szef NATO w Warszawie
Do Dęblina przylecą nowe Bieliki
Cel – bezpieczna Europa
Natowscy żołnierze w Dolinie Rospudy
Remont „Piasta” na finiszu
Alarm dla Jastrzębi
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Zajrzyj do poniemieckich bunkrów
Załoga „Kaszuba” zdała test z obsługi nowej armaty
Defilada 3 maja: formacje mundurowe
Jaki sprzęt zobaczymy na defiladzie?
Okręty zespołu NATO ćwiczą z polską marynarką
Żołnierskie podium mistrzostw Polski w maratonie
Wsparcie Państwa Podziemnego dla zrywu w getcie
Wodowanie „Artemisa”
Bieliki wystartowały. Za sterami podchorążowie

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO