moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Raki dla 12 Brygady

Żołnierze z 12 Brygady Zmechanizowanej otrzymali nowy sprzęt. Osiem samobieżnych moździerzy Rak, a także cztery artyleryjskie wozy dowodzenia trafiły do 2 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej. To już trzeci kompanijny moduł ogniowy w jednostce stacjonującej na Pomorzu Zachodnim. – Ten sprzęt sprawił, że pododdział wkroczył w XXI wiek – mówi kpt. Błażej Łukaszewski z 12 BZ.

Samobieżny moździerz 120 mm Rak został zbudowany na podwoziu KTO Rosomak i jest przeznaczony do bezpośredniego wsparcia ogniowego na szczeblu batalionu. Może razić np. punkty obronne czy fortyfikacje, stanowiska dowodzenia i obserwacyjne, ale również pojazdy oddalone nawet o 12 km. W ciągu minuty Rak może wystrzelić nawet 10 pocisków. Osiem moździerzy, a także cztery artyleryjskie wozy dowodzenia, czyli kompanijny moduł ogniowy, otrzymała niedawno 12 Brygada Zmechanizowana, a konkretniej 2 Batalion Piechoty Zmotoryzowanej. W pododdziale sprzęt zastąpił moździerze M-98, których do tej pory używali żołnierze.

 

REKLAMA

– Nowy sprzęt sprawił, że pododdział wkroczył w XXI wiek. Poprawiła się nie tylko jego manewrowość, precyzja rażenia i szybkość, lecz także zwiększył się komfort pracy samych żołnierzy – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej. Oczywiście zanim żołnierze przesiedli się na Raki, każdy z nich musiał przejść specjalistyczne szkolenie, które zorganizowano na poligonie w Nowej Dębie. Pierwsze ćwiczenia z nową bronią odbędą się we wrześniu. „Ryś ’21” zostanie przeprowadzony na poligonie w Drawsku Pomorskim.

Raki, które wzmocniły 2 Batalion, to nie pierwsze egzemplarze tych nowoczesnych moździerzy, które trafiły do pododdziałów 12 Brygady Zmechanizowanej. Wcześniej, bo w 2017 roku, otrzymali je także żołnierze z 1 Batalionu, a w 2019 roku – 3 Batalionu.

– To już dziewiąty z kolei kompanijny moduł ogniowy Rak wyprodukowany w Hucie Stalowa Wola i dostarczony zgodnie z harmonogramem umowy. Jeszcze w tym roku dostarczymy dziesiąty – mówi Bartłomiej Zając, prezes HSW. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, otrzymają go podhalańczycy. To będą już kolejne Raki również dla 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W moździerze z HSW zostały wyposażone także 15 oraz 17 Brygada Zmechanizowana. W sumie w Wojsku Polskim służą 74 Raki.

Dostawy Raków odbywają się na podstawie umów, które w 2016 i 2019 roku Inspektorat Uzbrojenia zawarł z Hutą Stalowa Wola. Kolejny kontrakt został zawarty rok temu. Na jego mocy w latach 2022–2024 do jednostek ma trafić pięć kompanijnych modułów ogniowych, czyli 40 egzemplarzy Raków, a także 20 artyleryjskich wozów dowodzenia. Z kolei w maju tego roku Inspektorat i HSW zawarły umowę dotyczącą dostarczenia wojsku 21 artyleryjskich wozów amunicyjnych oraz siedmiu artyleryjskich wozów remontu uzbrojenia. Sprzęt ma trafić do jednostek, które wcześniej zostały wyposażone w Raki. Dostawy zaplanowano na lata 2022–2024.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Marcin Górka, st. chor. sztab. Artur Walento

dodaj komentarz

komentarze

~ja
1628005560
Archaiczne obrotnice na wozach dowodzenia w XXI wieku? Tu potrzeba ZSMU 12,7MM + granatnik 40mm. Czas by dotarło do decydentów, że życie żołnierza jest najcenniejsze i takie i podobne ZSMU jest już w wielu krajach montowane na szeroką skalę.
FD-7F-0A-38

SOMA dla specjalsów
 
W Łodzi szkolą medyków zgodnie z wytycznymi NATO
Słowo jak odcisk palca
Gdy mąż i tata na misji
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
W BBN o sytuacji na granicy
Niewybuch w gdyńskim porcie, nurkowie minerzy w akcji
Niemiec z Goździkiem
Pomoc socjalna dla żołnierzy
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
W jedynym słusznym kierunku
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Marynarze spoczęli w Kwaterze Pamięci
Nocne ataki na granicę udaremnione
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Hybrydowa agresja ze Wschodu
Orlik po raz dziesiąty
Bitwa pod Oliwą i morskie plany marszałka Piłsudskiego
Reforma administracji wojskowej
Polskie wyrzutnie Wisły
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Podchorążowie na posterunku
F-16 lecą na Litwę
Na straży polskich rubieży
Mecz z mistrzem!
Course on Diplomacy
Wciąż napięta sytuacja na granicy
„Tumak ’21” na finiszu
Niepowtarzalność 1918
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nastał dzień krwi i chwały…
Logistycy wspierają żołnierzy na wschodzie Polski
Mielec wraca do odrzutowców
Śladem „białych kurierów”
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Afganistan. Czas wracać do domu
Sojusznicze wsparcie
Cougary dla Wojska Polskiego
Żołnierz ranny na granicy
Kolejne sankcje wobec Mińska?
W Łazienkach Królewskich o obronie Tobruku
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
Oczy na wschodnią flankę
Bryza na południowej flance
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Zespół NATO na bojowo
Nowy stopień w siłach zbrojnych
Dodatek specjalny za ochronę granicy
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Wojskowa politechnika świętuje
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO