moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne Raki dla wojska

275 mln złotych zapłaci wojsko za dwa kolejne kompanijne moduły ogniowe 120 mm samobieżnych moździerzy automatycznych Rak. Stosowną umowę w sprawie dostawy do 2021 roku dział wraz z wozami dowodzenia, podpisano dzisiaj w siedzibie Huty Stalowa Wola.

Wojska lądowe otrzymają do 2021 roku dwa kolejne kompanijne moduły ogniowe 120 mm samobieżnych moździerzy automatycznych Rak. Każdy składa się z 8 dział oraz 4 wozów dowodzenia. Poza tym dodatkowe dwa działa otrzyma Centrum Szkolenia Artyleria i Uzbrojenia z Torunia. Stosowną umowę w sprawie zakupu uzbrojenia podpisali dzisiaj gen. bryg. Dariusz Pluta szef Inspektoratu Uzbrojenia MON oraz Bartłomiej Zając, prezes Huty Stalowa Wola (czyli spółki produkującej moździerze Rak).

Kontrakt wart jest 275 mln złotych. – Cieszę się, że Rak to polska konstrukcja i zamówienia na sprzęt i uzbrojenie mogą być kierowane do polskiego przemysłu zbrojeniowego. W tym roku do rodzimej zbrojeniówki zostały skierowane rekordowe zamówienia na ponad 6 mld 800 mln złotych – podkreślał Mariusz Błaszczak, szef resortu obrony. – Polska Grupa Zbrojeniowa to konsorcjum, które przynosi zysk. Huta Stalowa Wola jest jedną z pereł w koronie Grupy PGZ, a sprzęt produkowany w tym zakładzie należy do najlepszych – akcentował minister Mariusz Błaszczak.

Podpisany dzisiaj kontrakt to już druga umowa na dostawę kompanijnych modułów ogniowych 120 mm samobieżnych moździerzy Rak. Pierwszy, o wartości prawie miliarda złotych, zawarto 28 kwietnia 2016 roku. W jego ramach polska armia miała otrzymać 64 moździerze na podwoziu KTO Rosomak i 32 wozy dowodzenia.

Większość z tego sprzętu już dostarczono czterem brygadom naszych wojsk lądowych. Pierwszą jednostką, która otrzymała Raki była 17 Wielkopolska Brygada Zmechanizowana. Działa trafiły do niej w czerwcu 2017 roku. Kolejny moduł ogniowy otrzymały: 12 Brygada Zmechanizowana ze Szczecina (w październiku 2017 roku), 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana (w styczniu 2018 roku) oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich (sierpień 2018 roku).

Pod koniec tego miesiąca wojsku zostanie przekazany ostatni z zamówionych w 2016 roku modułów ogniowych – trafi on do brygady ze Szczecina. A dokąd trafią zakontraktowane dzisiaj Raki? Do niedawno utworzonej czwartej dywizji polskiej armii, czyli 18 Dywizji Zmechanizowanej, a dokładniej do 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

Polski Rak

Samobieżne, automatyczne 120 mm moździerze Rak to w 100 procentach polska myśl inżynieryjna. Broń została wymyślona i zbudowana przez specjalistów z należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej spółki Huty Stalowa Wola. Prace nad działem zdolnym razić cele oddalone nawet o 12 kilometrów, a w ciągu minuty wystrzelić nawet 10 granatów, rozpoczęli oni w 2006 roku. W 2009 roku Departament Polityki Zbrojeniowej MON podpisał z HSW umowę w sprawie zbudowania do 2013 roku kompanijnego modułu ogniowego 120 milimetrowych moździerzy samobieżnych Rak. Moduł miał składać się z dwóch prototypów moździerzy – jednego na podwoziu gąsienicowym, a drugiego na kołowym (od Rosomaka) oraz prototypów wozów: dowodzenia, rozpoznania artyleryjskiego, amunicyjnego oraz zabezpieczenia technicznego. Ponieważ w czasie realizacji kontraktu zmieniły się przepisy regulujące formalności, jakie musi spełnić nowo opracowywany dla wojska sprzęt, kontrakt z 2009 roku aneksowano, zmieniając datę jego realizacji na 2015 roku. Kontrakt na dostawę ośmiu modułów Raków (64 działa plus 32 wozy dowodzenia) podpisano 28 kwietnia 2016 roku.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze

~m
1571122260
Mam pytanie (zaznaczam że jestem laikiem) - 1. ile takich modułów powinno być w brygadzie (ewentualnie w innych jednostkach)? 2. Ile mamy brygad (ewentualnie w innych jednostek)?
B2-2F-9A-05

Sprawdzony sojusznik
 
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Szarża „Hallerczyka”
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Chemicy do zadań specjalnych
Więcej celowników z PCO dla wojska
Dla odważnych i walecznych
Amerykanie znów w Drawsku
Świętuj z żołnierzami
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Super Warrior w GROM-ie
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Polsko-amerykańska współpraca
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Wojsko przeciw wirusowi
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Amerykanie odmładzają F-16
Na misjach święta inne niż zwykle
Laserowa artyleria US Army
Bon turystyczny także w wojsku
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Strzelnice dla terytorialsów
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Tak się zostaje prymusem
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Kierunek: misja
Ukraiński kurs na Zachód
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
F-16 kończą misję w Estonii
Polskie porty bardziej otwarte
Biblią w bolszewików
Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Trwała odporność terytorialsów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO