moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy ruszają na Łotwę

Żołnierze z 9 Brygady Kawalerii Pancernej i 1 Brygady Logistycznej ruszają na misję. Kolejne sześć miesięcy spędzą na Łotwie, gdzie wspólnie z sojusznikami będą dbać o bezpieczeństwo regionu. – Wiem, że sprostacie temu wyzwaniu i będziecie godnie reprezentować brygadę i całe polskie siły zbrojne – powiedział dziś płk Grzegorz Barabieda, dowódca pancerniaków.

Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy już wkrótce wyjadą na Łotwę, odbyło się w Braniewie. To właśnie tam stacjonuje 9 Brygada Kawalerii Pancernej, która wyśle na misję najliczniejszą grupę wojskowych.

REKLAMA

– Aktualna sytuacja geopolityczna we wschodniej części Europy, będąca skutkiem wrogich działań ze strony Rosji, spowodowała, że zadaniem Sojuszu Północnoatlantyckiego jest zapewnienie bezpieczeństwa państwom nadbałtyckim. To zadanie jest realizowane między innymi przez polskich żołnierzy – mówił podczas uroczystości płk Grzegorz Barabieda, dowódca 9 Brygady. Przypomniał, że to już dziewiąty raz, kiedy polscy żołnierze jadą na Łotwę, a piąty, kiedy główną siłę kontyngentu stanowią czołgiści z Braniewa. – Wraz z sojusznikami prowadzimy działania odstraszające i obronne. Realizujemy je z pełnym zaangażowaniem i odpowiedzialnością – zaznaczył. Dowódca zapewnił, że tak samo będzie i tym razem.

Podczas uroczystości głos zabrał także mjr Michał Czarny, który stoi na czele IX zmiany PKW Łotwa. – Melduję, że polski kontyngent wojskowy jest gotowy do przejęcia odpowiedzialności na terenie Republiki Łotewskiej – zapewnił major. – Żołnierze, życzę wam i sobie wytrwałości oraz wielu sukcesów podczas misji! – powiedział.

Na Łotwie działania pancerniaków będą zabezpieczać żołnierze z 1 Brygady Logistycznej. Podczas misji wszyscy będą stacjonowali w Adazi, gdzie mieści się baza Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Oprócz przedstawicieli Wojska Polskiego tworzą ją także żołnierze z Albanii, Czech, Czarnogóry, Hiszpanii, Słowacji, Słowenii i Włoch, a na ich czele stoją Kanadyjczycy. Wspólna misja sojuszników potrwa pół roku.

Żołnierze, którzy tworzą IX zmianę Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie, swoją gotowość do zadań musieli potwierdzić podczas certyfikacji. Każdy z nich przeszedł również obowiązkowe szczepienie przeciwko COVID-19, a także został poddany testowi na obecność koronawirusa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wojskowi rozpoczną swoją misję w niedzielę. Wówczas przejmą zadania od stacjonujących obecnie na Łotwie zawiszaków z 15 Brygady Zmechanizowanej.

Decyzja o rozlokowaniu międzynarodowych batalionowych grup bojowych na wschodniej i południowej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego zapadła podczas szczytu NATO, który w 2016 roku odbył się w Warszawie. Polska nie tylko gości, lecz również wydziela siły wchodzące w skład międzynarodowych grup batalionowych. Zgodnie z postanowieniami Sojuszu w Bemowie Piskim stacjonują Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni i Chorwaci, natomiast Wojsko Polskie oprócz Łotwy zostało skierowane także do Rumunii. Podobne międzynarodowe batalionowe grupy bojowe zostały ulokowane na Litwie i w Estonii.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 9BBKpanc

dodaj komentarz

komentarze


Interwencyjne granatniki
 
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lata temu
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Alianci z AK
Premier w Żelaznej Dywizji
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
Polska ma prawo do wojennych odszkodowań
Rosja zagarnia ukraińskie ziemie
Polska zmiana w zespole NATO
Latająca Forteca w Zalewie Szczecińskim
Od Chersonia po Krym
Patriotyzm to nie frazes
Brunatny najazd
„Ryś ‘22” z amerykańskim wsparciem
Ukraińska kontrofensywa
Czerwona agresja
Wojska OT mają pięć lat!
Siła WOT
Ile Polska straciła podczas II wojny
MSPO. Rakietowe aspiracje WITU
Desant pod Arnhem
Jak się testuje F-35
SCAR, czyli zdalne sterowanie dronami
„Rekin” dobił do brzegu
Prawie 290 mln dolarów z USA na polskie bezpieczeństwo
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Włoskie Typhoony w akcji
Przygotowani na kryzys
Polska wzmacnia Baltic Air Policing
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
NATO stawia na drony
Collective Defense is Priority
Zostań stypendystą MON-u
„Nowoczesne wojsko – bezpieczne państwo”
Jastrzębie nad Słowacją
Zostań podoficerem WP!
Gaudeamus igitur!
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac
Rekordowa przysięga na WAT
„Rekin” grasuje na Bałtyku
Włoscy lotnicy w Malborku
Nowy znak specjalny komandosów
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Dwa złota, trzy srebra i dwa brązy biatlonistów
Świadczenie mieszkaniowe w górę
Putin sięga po rezerwy
Dublet pięciobojowych sztafet
Półmaratończycy na medal
Śladem profesjonalistów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO