Można spodziewać się większej obecności NATO w naszej części Europy – powiedział prezydent Andrzej Duda, który wziął udział w jednodniowym szczycie Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przywódcy państw należących do NATO rozmawiali w Brukseli o przyszłości organizacji, bezpieczeństwie na wschodniej flance Sojuszu i relacjach z Rosją.
Na czele polskiej delegacji w Brukseli stał prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. W rozmowach, które odbyły się w Kwaterze Głównej NATO, wziął udział również minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szczyt Sojuszu dotyczył m.in. bezpieczeństwa wschodniej flanki, zagrożeń płynących ze strony Rosji, inwestycji obronnych w Europie i planów reformy funkcjonowania Paktu Północnoatlantyckiego. Sojusznicy rozmawiali także o wyzwaniu, jakim są rozwijające się Chiny, zarówno pod względem militarnym, jak i ekonomicznym.
Po zakończeniu spotkania prezydent Duda mówił, że sojusznicy rozmawiali o sprawach, które dotyczą bezpieczeństwa naszego regionu Europy. – Szczyt był bardzo dobry, przede wszystkim patrząc na to z naszego, polskiego punktu widzenia. Dużo się mówiło o tych sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, a więc o bezpieczeństwie na wschodniej flance, o wadze i powadze artykułu 5 jako, de facto, naczelnego artykułu traktatu północnoatlantyckiego, czyli kolektywnej obrony – podkreślał zwierzchnik sił zbrojnych.
– Można się spodziewać większej obecności NATO w naszej części Europy. Dotyczy to także wzrostu nakładów państw członkowskich na obronność i nowej strategii Sojuszu – mówił prezydent. Poinformował również, że Polska będzie państwem ramowym Eurokorpusu.
Andrzej Duda, który w poniedziałek rozmawiał także z prezydentem USA, zwracał uwagę, że Joe Biden, podobnie jak jego poprzednik Donald Trump, doskonale rozumie, jak ważne są relacje transatlantyckie. – Prezydent USA bardzo wyraźnie podkreślił, że bezpieczeństwo Europy Środkowo-Wschodniej, w tym bezpieczeństwo Polski, leży mu bardzo na sercu – zaznaczał Duda.
Sojusznicy dyskutowali także o inicjatywie „NATO 2030”. To plan zmian, jakie mają zostać wprowadzone, by Sojusz sprostał współczesnym wyzwaniom, a współpraca między członkami Paktu była jeszcze ściślejsza.
Andrzej Duda podkreślił, że agresywna polityka Rosji nadal jest uważana za największe zagrożenie dla bezpieczeństwa państw NATO.
autor zdjęć: Wojciech Król/MON, NATO
komentarze