moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej Polski w Eurokorpusie

Zaangażowanie polskich sił zbrojnych w Eurokorpusie zostanie prawdopodobnie utrzymane. Taką informacje przekazało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. List w sprawie wstrzymania redukcji udziału Sił Zbrojnych RP w Eurokorpusie oraz rozważenia zmiany statusu Polski w tej strukturze wystosował do swoich odpowiedników w Niemczech, Francji, Belgii, Hiszpanii i Luksemburgu minister Mariusz Błaszczak.

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jednym z państw stowarzyszonych tej struktury jest Polska. W 2008 roku nasz kraj wyraził chęć zmiany statusu na państwo ramowe. Negocjacje w tej sprawie odbyły się w listopadzie 2011 roku. Postanowiono wtedy, że Polska zostanie państwem ramowym Eurokorpusu 1 stycznia 2016 roku, później termin ten odroczono o rok. Ostatecznie jednak w marcu 2017 roku Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego, pozostając państwem stowarzyszonym. Zapadła też wtedy, uzgodniona z partnerami, decyzja o stopniowej redukcji liczby polskich żołnierzy służących w tej strukturze. Wiązała się ona z sukcesywnym ograniczaniem w planach tego dowództwa zaangażowania w misje w ramach NATO oraz zwiększeniem obciążeń sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, związanych z m.in. wzmacnianiem wschodniej flanki NATO.

Teraz sytuacja się zmieniła, bo Eurokorpus zyskuje coraz większe znaczenie w łańcuchu dowodzenia NATO. Nadal ma on pozostawać istotną strukturą dowodzenia w ramach europejskiej obronności, ale ma również pełnić większą rolę w dowodzeniu operacjami o dużej skali.

Dlatego, jak poinformowało Centrum Operacyjne MON, polski resort obrony rozważa zmianę decyzji sprzed dwóch lat. O gotowości do wstrzymania planowanego, sukcesywnego zmniejszenia udziału Sił Zbrojnych RP w Eurokorpusie zapewnił w liście do ministrów obrony państw ramowych Eurokorpusu minister Mariusz Błaszczak. Dokument, w którym szef resortu obrony deklaruje także rozważenie zmiany statusu Polski w tej strukturze – z państwa stowarzyszonego na ramowe, trafił do jego odpowiedników we Francji, w Niemczech, Belgii, Hiszpanii i Luksemburgu.

Jaka będzie ostateczna decyzja, jeszcze nie wiadomo. – Ewentualne wstrzymanie sukcesywnego ograniczania udziału SZ RP w Eurokorpusie i przyjęcie przez Polskę roli jednego z państw ramowych tego dowództwa wymaga dalszych konsultacji z zainteresowanymi stronami – poinformowało Centrum Operacyjne MON.

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu, powołane w 1992 roku przez Francję i Niemcy. Faktyczną działalność struktura rozpoczęła w 1993 roku. Do głównych zadań Eurokorpusu należy planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju na rzecz organizacji międzynarodowych. Pierwszą operację bojową Eurokorpus realizował w 1998 roku w ramach sojuszniczej misji SFOR w Bośni i Hercegowinie. Następnie w 2000 roku przejął dowództwo nad siłami pokojowymi KFOR w Kosowie, a od sierpnia 2004 do lutego 2005 prowadził misję stabilizacyjną ISAF w Afganistanie. W 2002 roku Eurokorpus został poddany certyfikacji NATO, uzyskując status Sił Wysokiej Gotowości (High Readiness Force) i Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force). W maju 2006 struktura osiągnęła pełną zdolność operacyjną.

Państwami ramowymi EC są Francja, Niemcy, Belgia (od 1993 roku), Hiszpania (1994) i Luksemburg (1996). I to one w głównej mierze decydują o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji. Państwami stowarzyszonymi – o ograniczonych obowiązkach i prawach – są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.

Paulina Glińska

autor zdjęć: HQ Eurocorps

dodaj komentarz

komentarze


Działalność firm na rzecz obronności
 
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Gotowi na F-35?
Rivalry on Closed Sea
Kierunek: Afganistan
„Operacja Wuhan” na ostatniej prostej
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Stawiamy na rozwój
Nowe nakolanniki
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Kolejne drony dla WOT-u
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Rywalizacja na zamkniętym morzu
„Wojskowe wyzwanie” u pancerniaków
Moja „bazówka”
The Chariots of Jihad
Polska historia w Norwegii
Brytyjska „pamiątka”
Wielki Mecz: pomoc dla dzieci, szacunek dla żołnierzy
Bomby dla Jastrzębi produkowane w Polsce
Raki dla zawiszaków
„Dragon’19” od kuchni
Zdobądź stopień naukowy doktora na WAT
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Rozdarty subkontynent
Żołnierze WOT wesprą harcerzy
Zgarnęli złoto w Dolinie Krzemowej!
Pierwsze kroki w „Legii Akademickiej”
Sojusze na fali
Ankona – samodzielna polska operacja
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
NATO silniejsze z rezerwistami
ORP „Mewa” – historia bliska końca
Rozpoczynamy nową erę
Polscy żołnierze wracają do Libanu
Płk Krasnodębski – pierwszy dowódca Dywizjonu 303
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Polsko-francuska szkoła uczuć
Misja specjalna „Projektu Wojownik”
Obława pełna białych plam
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
F-35 wylądowały w Powidzu
Polskie szpadzistki mistrzyniami Europy
Zjawimy się tam, gdzie trzeba
Wkręceni w skoki
Formowanie 19 Brygady
„Pułaski” wrócił do kraju
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Pięcioro żołnierzy medalistami II Europejskich Igrzysk
Sport nie dzieli, sport łączy
Zmiany w przepisach mundurowych
Defilada na Śląsku pod hasłem „Wierni Polsce”
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Obrady Rady Unii Europejskiej
Nowi szturmani w JW Agat
Tak umierał Wołyń
Kolejna szabla AFN zdobyta
Desant na czeskich spadochronach
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Weterani zapraszają kolegów z USA i Mołdawii
Od konfliktu do zgody
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO