moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Więcej Polski w Eurokorpusie

Zaangażowanie polskich sił zbrojnych w Eurokorpusie zostanie prawdopodobnie utrzymane. Taką informacje przekazało w komunikacie Ministerstwo Obrony Narodowej. List w sprawie wstrzymania redukcji udziału Sił Zbrojnych RP w Eurokorpusie oraz rozważenia zmiany statusu Polski w tej strukturze wystosował do swoich odpowiedników w Niemczech, Francji, Belgii, Hiszpanii i Luksemburgu minister Mariusz Błaszczak.

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu. Jednym z państw stowarzyszonych tej struktury jest Polska. W 2008 roku nasz kraj wyraził chęć zmiany statusu na państwo ramowe. Negocjacje w tej sprawie odbyły się w listopadzie 2011 roku. Postanowiono wtedy, że Polska zostanie państwem ramowym Eurokorpusu 1 stycznia 2016 roku, później termin ten odroczono o rok. Ostatecznie jednak w marcu 2017 roku Polska zrezygnowała z ubiegania się o status państwa ramowego, pozostając państwem stowarzyszonym. Zapadła też wtedy, uzgodniona z partnerami, decyzja o stopniowej redukcji liczby polskich żołnierzy służących w tej strukturze. Wiązała się ona z sukcesywnym ograniczaniem w planach tego dowództwa zaangażowania w misje w ramach NATO oraz zwiększeniem obciążeń sił zbrojnych wynikających z realizacji postanowień szczytów NATO w Newport i Warszawie, związanych z m.in. wzmacnianiem wschodniej flanki NATO.

Teraz sytuacja się zmieniła, bo Eurokorpus zyskuje coraz większe znaczenie w łańcuchu dowodzenia NATO. Nadal ma on pozostawać istotną strukturą dowodzenia w ramach europejskiej obronności, ale ma również pełnić większą rolę w dowodzeniu operacjami o dużej skali.

REKLAMA

Dlatego, jak poinformowało Centrum Operacyjne MON, polski resort obrony rozważa zmianę decyzji sprzed dwóch lat. O gotowości do wstrzymania planowanego, sukcesywnego zmniejszenia udziału Sił Zbrojnych RP w Eurokorpusie zapewnił w liście do ministrów obrony państw ramowych Eurokorpusu minister Mariusz Błaszczak. Dokument, w którym szef resortu obrony deklaruje także rozważenie zmiany statusu Polski w tej strukturze – z państwa stowarzyszonego na ramowe, trafił do jego odpowiedników we Francji, w Niemczech, Belgii, Hiszpanii i Luksemburgu.

Jaka będzie ostateczna decyzja, jeszcze nie wiadomo. – Ewentualne wstrzymanie sukcesywnego ograniczania udziału SZ RP w Eurokorpusie i przyjęcie przez Polskę roli jednego z państw ramowych tego dowództwa wymaga dalszych konsultacji z zainteresowanymi stronami – poinformowało Centrum Operacyjne MON.

Eurokorpus to wielonarodowe siły szybkiego reagowania z siedzibą w Strasburgu, powołane w 1992 roku przez Francję i Niemcy. Faktyczną działalność struktura rozpoczęła w 1993 roku. Do głównych zadań Eurokorpusu należy planowanie i prowadzenie operacji kryzysowych, humanitarnych, ratunkowych oraz utrzymanie pokoju na rzecz organizacji międzynarodowych. Pierwszą operację bojową Eurokorpus realizował w 1998 roku w ramach sojuszniczej misji SFOR w Bośni i Hercegowinie. Następnie w 2000 roku przejął dowództwo nad siłami pokojowymi KFOR w Kosowie, a od sierpnia 2004 do lutego 2005 prowadził misję stabilizacyjną ISAF w Afganistanie. W 2002 roku Eurokorpus został poddany certyfikacji NATO, uzyskując status Sił Wysokiej Gotowości (High Readiness Force) i Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force). W maju 2006 struktura osiągnęła pełną zdolność operacyjną.

Państwami ramowymi EC są Francja, Niemcy, Belgia (od 1993 roku), Hiszpania (1994) i Luksemburg (1996). I to one w głównej mierze decydują o zadaniach, strukturze i przyszłości tej formacji. Państwami stowarzyszonymi – o ograniczonych obowiązkach i prawach – są Grecja, Włochy, Turcja, Rumunia i Polska.

Paulina Glińska

autor zdjęć: HQ Eurocorps

dodaj komentarz

komentarze


Ślązak lepiej uzbrojony?
 
Przełomowy szczyt w Madrycie
Szczęśliwa „Błyskawica”
Kierunek Düsseldorf
Szczyt NATO w Madrycie
Hańcza po raz pierwszy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Śladem profesjonalistów
Światowi liderzy już w Madrycie
Święto Dowództwa Operacyjnego
Dla kogo tanie wczasy?
Szczyt nowych wyzwań
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
For Our Freedom and Yours
Zielone światło dla miliardów
Bitwa, która prawdopodobnie przesądziła o istnieniu Polski
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
Wojskowi rekruterzy zapraszają także w sobotę
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych i krajowych arenach
W desancie zostają najlepsi
Zmiany kadrowe w WP
Jeśli nie Układ Warszawski, to co?
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Spektakl Kremla
Dwanaście razy złoto
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Wojsko niemal rok strzeże polsko-białoruskiej granicy
Kto tym razem otrzyma Buzdygana?
Sojusz z inicjatywą
Gwardziści uczą medycyny pola walki
Unowocześnianie MW RP
Pola walczy z SMA
Umowa na Perkozy podpisana
Przełomowy szczyt
Piąta kadencja generała Konopki
Wizyta w PKW Łotwa
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Poznański Czerwiec kosztował życie 58 osób
Amerykańskie F-15 w Polsce
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Święto Dowództwa Generalnego
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
PKW Orlik wrócił do domu
Virtuti Militari ma 230 lat
Trwa rosyjska ofensywa w Ukrainie
Polsko-tureckie szkolenie w powietrzu
Prezydent i „niezwyciężeni”
Kierunek Liban
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Dobrowolna służba dla absolwentów
Biden: gra na przeczekanie
Motorem jest pamięć o poległych
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Kolejne Kormorany na święto marynarki
Bramy dla generała

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO