moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Tygrysi zlot myśliwców

Walki powietrzne w różnych konfiguracjach, misje ofensywne i defensywne, loty w ugrupowaniach nawet 50 myśliwców, współdziałanie z marynarką wojenną, wojskami lądowymi i specjalsami – takie zadania przez dwa tygodnie wykonywać będą uczestnicy NATO Tiger Meet. W dwutygodniowym szkoleniu w Portugalii bierze udział ponad 50 myśliwców, w tym polskie F-16 z Krzesin.

NATO Tiger Meet to jedno z najbardziej prestiżowych szkoleń lotniczych Sojuszu Północnoatlantyckiego. Znakiem rozpoznawczym manewrów jest tygrys – właśnie tego drapieżnika mają w logo eskadry, które co roku meldują się na NATO Tiger Meet. Tegoroczna edycja odbywa się w Portugalii. Oficjalne otwarcie NTM odbyło się w bazie Beja 2 maja, natomiast loty treningowe prowadzone będą nad Portugalią i Oceanem Atlantyckim od 3 do 13 maja.

W szkoleniu lotniczym Sojuszu oprócz Portugalczyków, Czechów, Grecji, Włochów, Holendrów i Szwajcarów biorą udział także Polacy. To piloci z 6 „tygrysiej” eskadry lotniczej z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin oraz 10 wielozadaniowych samolotów F-16. Ale w NTM biorą udział nie tylko piloci. W skład polskiego komponentu wchodzi przeszło 100 osób – m.in. personel techniczny i zabezpieczający oraz specjaliści od sprzętu wysokościowo-ratowniczego, a także oficerowie operacyjni odpowiedzialni za rozpoznanie sił przeciwnika i planowanie misji powietrznych. – Przebazowanie lotników na NTM było dużym wyzwaniem logistycznym. Do przerzutu personelu oraz sprzętu potrzebnego do obsługi samolotów F-16 użyty został jeden z największych samolotów transportowych An-124, użytkowany przez Polskę w ramach inicjatywy SALIS, oraz Boeing 737 z 1 Bazy Lotnictwa Transportowego. Przebazowanie trwało dwa dni – wyjaśnia kpt. Anna Issel, oficer prasowy 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

REKLAMA

Dowódca komponentu lotniczego na NTM ppłk pil. Arkadiusz Pietrzak, a na co dzień dowódca Grupy Działań Lotniczych 31 BLT, wyjaśnia, że do udziału w natowskim szkoleniu piloci musieli solidnie się przygotować. – W tym roku zmodyfikowaliśmy nieco program szkolenia. Podzieliliśmy go na fazy, stopniując poziom trudności wykonywanych zadań. NATO Tiger Meet potwierdzi, czy wprowadzona koncepcja szkolenia była słuszna – mówi ppłk Pietrzak. Oficer w NATO Tiger Meet bierze udział już po raz piąty. – Czas przygotowań przed NTM był intensywny także dlatego, że przez tydzień gościliśmy w 31 BLT amerykańskie F-16 i F-15, z którymi ćwiczyliśmy w ramach Aviation Detachment – dodaje.

Do udziału w NTM wytypowano zarówno doświadczonych pilotów bojowych, jak i tych, którzy dopiero przygotowują się do roli dowódców ugrupowania. – Naszym głównym celem jest wyszkolenie czterech pilotów do roli mission commandera, czyli dowódcy, który kieruje operacją powietrzną z udziałem kilkudziesięciu różnego rodzaju statków powietrznych. Mission commander musi podejmować w powietrzu najważniejsze decyzje i to on decyduje, jak finalnie przeprowadzona zostanie misja – tłumaczy dowódca komponentu lotniczego w Portugalii. – Z drugiej strony będziemy tu kontynuować szkolenie dowódców klucza. Chcemy, by młodzi piloci zdobyli doświadczenie w środowisku międzynarodowym – uzupełnia.

Podczas dwutygodniowego szkolenia w powietrze wzbiją się w sumie 54 statki powietrzne z 10 różnych „tygrysich” eskadr, m.in. samoloty F-16, F-18 oraz Eurofighter, a ich działania wspierane będą przez samolot wczesnego ostrzegania i dowodzenia AWACS. – W niedzielę rozpoczęły się pierwsze briefingi i planowanie misji. A w poniedziałek odbyły się pierwsze loty – mówi ppłk Pietrzak.

Lotnicy podczas NTM podzieleni zostali na siły „niebieskich” i „czerwonych”. Wykonywać będą misje defensywne i ofensywne, walczyć w powietrzu w różnego rodzaju ugrupowaniach. Będą wykonywać także misje wsparcia powietrznego sił lądowych oraz niszczyć wskazane cele naziemne. Ponadto przećwiczą obronę lub ataki na okręty marynarki wojennej oraz misje COMAO (Composite Air Operation) o realistycznych, dynamicznych i wymagających scenariuszach.

Historia NATO Tiger Meet sięga 1961 roku. Wtedy to 79 Dywizjon Myśliwski Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Europie zaprosił do wspólnych ćwiczeń eskadry z Francji i Wielkiej Brytanii. W ten sposób Amerykanie odpowiedzieli na apel francuskiego ministra obrony Pierre’a Messmera. Wnioskował on o zacieśnienie współpracy wojsk poszczególnych państw NATO. Jednostki, które zaczęły razem trenować, miały w logo tygrysa. W tym samym roku powołały one NATO Tiger Association. Organizacja z każdym rokiem się rozrastała. Regularnie też organizowała „tygrysie” manewry. Pełnymi członkami NATO Tiger Association są 24 eskadry państw członkowskich NATO, 11 kolejnych to członkowie honorowi.

Polskie samoloty F-16 w ćwiczeniach NATO Tiger Meet uczestniczą od 2011 roku. W 2018 roku zlot tygrysów odbył się w Polsce.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 31 BLT, Força Aérea Portuguesa

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO już w poniedziałek
 
W Tokio zgasł olimpijski znicz
„Ryś”, czyli nowe zadania w nieznanym terenie
Prosty język to najważniejsza maksyma!
Musimy myśleć tylko o jednym – walka aż do zwycięstwa!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
OWŚ – betonowa wizja obrony
Defendery. Innowacyjność w cenie
Emerytura wypłacana w … karmie
Współpraca i walka w komunikacji
W walce na dwa fronty – bez szans
Szkoły dumne z mundurowych uczniów
„Ocean 2020”, czyli drony na straży morskich granic
Terytorialsi zapraszają na WOT Games!
Rzetelna informacja w cenie!
Służbowe „M” dla żołnierzy z Zamościa
Ocalić od zapomnienia
Biegacze na orientację z Czarnej Dywizji najlepsi
Wojsko dla mediów, media dla wojska
Ćwierćwiecze AMW
PGZ na londyńskich targach zbrojeniowych
Course on Diplomacy
HSW ma ofertę dla armii
Symulator skoków ze spadochronem
Wybierz się na wojskowe studia
„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”
Srebro sztafety i brąz kajakarek
Ewakuacja z Afganistanu dobiegła końca
Poznajcie produkty nagrodzone podczas XXIX MSPO
In the Only Right Direction
Żołnierze wrócili do Polski
Nowe święto w rocznicę powstania wielkopolskiego?
Wojsko nie może zapominać o dialogu ze społeczeństwem
Symulator dla kierowców ciężarówek
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Szef MON: w XXI wieku fake newsy stały się bronią
Czarna Dywizja świętuje
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
W jedynym słusznym kierunku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan. Czas wracać do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Czołgi do ataku!
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Do broni!
Wojskowy żargon tylko w jednostkach
Po raz dziesiąty pobiegli „śladami gen. Nila”
Nowe racje dla specjalsów
Baza ofiar zbrodni wołyńskiej
Marynarze z 8 Flotylli na czele zespołu NATO
Techniki linowe dla wybranych
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Niech żyje pamięć niezłomnych!
Komunikacja strategiczna to dziś priorytet
Skok na głęboką wodę
Nowy system naboru zmienia też armię
Dezinformacja – oręż wojny hybrydowej
Żołnierze z Leźnicy trenują siatkarzy
Ministrowie państw bałtyckich o zagrożeniach i współpracy
AW 139 W dla Wojska Polskiego?
MSPO 2021 - serwis specjalny
Defender, czyli innowacyjny obrońca
Żołnierze wyjechali, problemy zostały
Ziemia z misji na pamiątkę
Żołnierze bez testów z WF-u
Żołnierze powinni być aktywni w mediach i lokalnie
Pomnik prawdy o Katyniu
Przez sport do wojska!
Misja, w której stawką było życie
Kosmiczne technologie na MSPO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO