Tymczasowy szpital wojskowy w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na Okęciu jest już gotowy do przyjęcia pacjentów. Pierwsi chorzy mają tam trafić prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu. Na razie ruszył I moduł placówki, w którym przygotowano 56 łóżek. Docelowo szpital będzie mógł przyjąć do 250 chorych na koronawirusa.
Tymczasowy wojskowy szpital dla chorych na COVID-19 został przygotowany jesienią ubiegłego roku, podczas drugiej fali zakażeń. Ulokowano go w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego na warszawskim Okęciu. Do dzisiaj placówka nie została uruchomiona i pozostawała w gotowości, by w razie potrzeby można było szybko zwiększyć liczbę dostępnych w stolicy łóżek szpitalnych.
Teraz uruchomiony został I moduł placówki, w którym przygotowano 56 łóżek. MON podaje, że gotowych jest 30 łóżek respiratorowych i 26 na oddziale internistycznym. – Docelowo szpital może przyjąć do 250 pacjentów, w tym 30 wymagających wentylacji mechanicznej z użyciem respiratora – mówił kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, dyrektor medyczny szpitala, w wywiadzie dla „Polski Zbrojnej”.
Szpital jest filią Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie i wstępny triaż pacjentów zakażonych koronawirusem prowadzony będzie w siedzibie WIM na ul. Szaserów. Wówczas personel medyczny WIM będzie podejmował decyzję o skierowaniu chorych z COVID-19 na Okęcie. – Prawdopodobnie pierwsi covidowi pacjenci w tymczasowym szpitalu wojskowym pojawią jeszcze w tym tygodniu – informuje MON. W zależności od potrzeb kolejne miejsca w placówce będą sukcesywnie zapełniane.
– Placówka składa się z sześciu modułów, z czego jeden to moduł intensywnej terapii. Pięć pozostałych ma charakter internistyczny, czyli taki jak oddziały zakaźne – mówił kpt. Siewiera. Część stanowisk przeznaczono tam dla pacjentów, którzy przeszli już zakażenie koronawirusem, ale leczeni są z powodu powikłań, a część wydzielono do opieki paliatywnej.
Szpital został wyposażony w cały potrzebny sprzęt, m.in. tomograf komputerowy, kardiomonitory, defibrylatory i respiratory. – Przeznaczony jest dla pacjentów z COVID-19, którzy wymagają hospitalizacji ze względu na stan kliniczny na różnym etapie choroby, zarówno tych, którzy potrzebują tlenoterapii, jak i wentylacji mechanicznej – tłumaczył dyrektor medyczny szpitala.
Opiekę medyczną na Okęciu zapewni wykwalifikowany personel wojskowy, w tym pracownicy WIM, a także studenci 4. i 5. roku Wydziału Wojskowo-Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Resort obrony podkreśla, że szpital powstał według koncepcji wypracowanych wiosną 2020 roku podczas misji polskich lekarzy wojskowych we włoskim Bergamo oraz w Stanach Zjednoczonych.
Otwarcie w tym tygodniu wojskowego szpitala na Okęciu zapowiedział w poniedziałek Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Powodem jest zwiększająca się liczba pacjentów z COVID-19 w województwie mazowieckim. Z tego powodu zostanie też zwiększona liczba łóżek w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym. – Tam jest wykorzystanych niewiele ponad 200 miejsc. O kolejne 300 miejsc możemy ten stan bardzo szybko zwiększyć. Taka decyzja jest podejmowana – mówił Andrusiewicz.
MON podało jednocześnie w komunikacie, że cały czas Wojskowa Służba Zdrowia intensywnie wspiera cywilną opiekę zdrowotną w czasie epidemii. Zaangażowanych jest 14 szpitali i 5 ośrodków medycyny prewencyjnej. – Ponad 1/3 bazy łóżkowej w wojskowych placówkach medycznych funkcjonuje w ramach opieki nad pacjentami zakażonymi koronawirusem, a wojskowi medycy są przygotowani na zwiększenie liczby łóżek dla chorych – informuje resort w komunikacie.
23 lutego uruchomiono szpital modułowy na terenie WIM przy Szaserów, który dysponuje 60 stanowiskami umożliwiającymi intensywną terapię oddechową, wyposażonymi w respiratory i kardiomonitory. Szpital w razie potrzeby można przystosować do przyjęcia 120 pacjentów, a także przenieść w inne miejsce. – Szpital modułowy to rozwiązanie wyjątkowe, gwarantujące zapewnienie bezpieczeństwa na początku trzeciej fali pandemii – mówił podczas otwarcia minister obrony Mariusz Błaszczak. Placówka przyjmuje chorych od początku marca. W pierwszej kolejności trafili tutaj pacjenci WIM-u zakażeni COVID-19, dzięki temu zostały zwolnione miejsca na oddziałach specjalistycznych w szpitalu na Szaserów.
autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/CO MON
komentarze