moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awanse generalskie w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Niech hasło „ku chwale Ojczyzny” będzie dla was wyznacznikiem wszystkiego, co robicie w życiu. Jesteście panowie kwiatem korpusu oficerskiego Rzeczypospolitej. Za waszą dotychczasową służbę bardzo dziękuję i proszę o więcej – mówił prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, podczas uroczystości wręczenia nominacji generalskich.

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim odbyło się uroczyste wręczenie aktów mianowania dla sześciu oficerów. To pierwsze w tym roku nominacje generalskie. Podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda podkreślał, że awans generalski to jeden z najważniejszych momentów w karierze oficera. – Poza wielką radością, poza wstąpieniem do elitarnego korpusu generalicji Rzeczypospolitej, awans to przede wszystkim wyzwanie i wyznaczenie żołnierza do jeszcze poważniejszych zadań, do jeszcze większej odpowiedzialności, do tego, by w jeszcze większym stopniu hasło „ku chwale ojczyzny” było dla niego wyznacznikiem wszystkiego, co robi w swoim życiu – mówił Andrzej Duda.
Akty mianowania na wyższe stopnie otrzymało – na wniosek ministra obrony Mariusza Błaszczaka – sześciu oficerów.

Do stopnia generała dywizji zostali awansowani: gen. bryg. Dariusz Pluta, zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i gen. bryg. Piotr Trytek, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Prezydent przypomniał, że obaj oficerowie swoją pierwszą generalską gwiazdkę odebrali właśnie z jego rąk w 2018 roku. – Ten czas nie tylko pokazał słuszność tamtej nominacji, ale także to, że zasłużyliście na powierzenie wam jeszcze większej odpowiedzialności – mówił prezydent.

REKLAMA

Z kolei awans na pierwszy stopień generalski – generała brygady – otrzymali: płk Krzysztof Kociuba, radca-koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni; płk Tomasz Kowalik, szef Pionu Wsparcia – zastępca szefa sztabu ds. wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych; płk Dariusz Mendrala, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i płk Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Jesteście kwiatem korpusu oficerskiego RP. Jesteście doskonale przygotowani do wykonywania najtrudniejszych zadań, doświadczeni we współpracy z naszymi sojusznikami, ale też tymi, którzy prowadzą innych na ścieżce żołnierskiego rzemiosła. Proszę, byście to robili z jak największym sercem – mówił Andrzej Duda, zwracając się do oficerów.

Prezydent podkreślił, że nominacja odbywa się w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca, kiedy to upamiętniamy tych, „którzy w beznadziejnej sytuacji nie złożyli broni i do końca byli wierni żołnierskiej przysiędze”. – Ten dzień jest tak ważny, bo pokazuje, co to znaczy prawdziwe, żołnierskie oddanie Polsce, co to znaczy niezłomnie i do samego końca służyć Polsce. Jestem przekonany, że tacy właśnie żołnierze przede mną stoją – mówił zwierzchnik Sił Zbrojnych RP.

Prezydent Duda podkreślił też rolę oficerów w procesie odbudowywania potencjału polskiej armii, budowania wojska nowoczesnego, bardzo dobrze wyposażonego i świetnie wyszkolonego. – Przed nami w tym względzie wciąż duże wyzwania. Chcemy, by polski żołnierz mógł w jak najbardziej bezpieczny sposób stać na straży bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, wspierać naszych sojuszników w budowaniu bezpieczeństwa całego Sojuszu Północnoatlantyckiego, a jak trzeba, to i całego świata. Panowie, jesteście dobrymi dowódcami, ale też ekspertami, którzy potrafią zadbać o to, by polska armia miała odpowiednie wyposażenie – mówił Duda. W tym kontekście prezydent wspomniał o zadaniach, jakie w ostatnich latach realizowali oficerowie, a które były związane z m.in. zawarciem porozumień ze Stanami Zjednoczonymi czy przygotowaniem procedur na zakup bojowych samolotów myśliwskich F-35.

Z rąk ministra Błaszczaka oficerowie odebrali buzdygany honorowe i pierścienie generalskie.

Nominowani na stopień generała dywizji:

 

Gen. bryg. dr Dariusz Pluta to absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Radomskiej, Akademii Sztuki Wojennej, a także Naval Command College w Stanach Zjednoczonych. Służył m.in. w Wojskowym Ośrodku Szkolno-Badawczym Służby MPS w Puławach, Wojskowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Służby MPS w Warszawie, a także w Departamencie Rozwoju i Wdrożeń oraz w Departamencie Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Był dowódcą 1 Brygady Logistycznej, szefem Inspektoratu Uzbrojenia, służył także w Dowództwie Generalnym i na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od sierpnia 2020 roku jest zastępcą szefa SGWP.

 


 

Gen. bryg. Piotr Trytek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Pierwsze stanowisko jako podporucznik objął w 6 Pułku Zmechanizowanym w Wałczu, służył też w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie i w 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Był też szefem Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz zastępcą szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym WP. Dowodził również 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie. Dwukrotnie służył na misjach w Iraku i Afganistanie. Obecnie jest dowódcą 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. 

 


 

Nominowani na stopień generała brygady:

 

Płk Krzysztof Kociuba to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, ukończył także studia w Akademii Rolniczo-Technicznej, w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, a także na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Służbę wojskową rozpoczął w 2 Brygadzie Łączności, służył także w Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i w dowództwie 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia. Jest weteranem misji w Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie. Od 2021 roku jest radcą-koordynatorem w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

 


 

 

Płk Tomasz Kowalik zdobywał wykształcenie w Wyższej Szkole Oficerskiej w Toruniu, Akademii Sił Lądowych USA, na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał stopień doktora. W 1993 roku rozpoczął służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Służył także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i w Ministerstwie Obrony Narodowej. Był m.in. dyrektorem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. Od 1 stycznia 2020 roku jest szefem Pionu Wsparcia zastępcy szefa sztabu w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

 


 

Płk Dariusz Mendrala ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Służb Kwatermistrzowskich, a także Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytecie Warszawskim oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Ukończył także trzymiesięczny Międzynarodowy Kurs Zarządzania Zasobami Obronnymi, zorganizowany przez Podyplomową Szkołę Marynarki Wojennej USA w Monterey. Służył w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie, a także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli, był też zastępcą dyrektora Departamentu Budżetowego MON. Od grudnia 2018 roku jest członkiem zespołu biorącego udział w negocjacjach z USA, dotyczących stworzenia ram prawnych i logistyczno-finansowych dla wzmocnionej obecności wojsk amerykańskich na terytorium RP, a od stycznia 2021 roku – dyrektorem Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.


 

 

Płk Marek Wawrzyniak to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej oraz studiów podyplomowych w Akademii Sztuki Wojennej. Pierwsze stanowisko służbowe pełnił w 17 Batalionie Saperów, później na różnych stanowiskach służył w Pułku Drogowo-Mostowym. Dowodził także 3 Batalionem Drogowo-Mostowym, był także dowódcą 2 Pułku Inżynieryjnego. Jest weteranem misji wojskowych w Iraku i Libanie. Od 2017 roku jest szefem Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Paulina Glińska

autor zdjęć: MON, Grzegorz Jakubowski/KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Artylerzyści będą stacjonowali w Nowej Dębie
 
Nowy zarząd PGZ
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Pierwszy ośrodek wychowania fizycznego armii polskiej
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Test na flance
„Wolverine Strike” odpiera atak
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Kolejne Herculesy dla wojska
Na WAT nauczą się kierować Dunajem
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Mężny duch dla ratowników
Rumuński „Scorpion Spring”
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Ogień z trzech poligonów
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Większe uprawnienia dla wojskowych ratowników medycznych
Nowy karabin z Tarnowa
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Leopardy w natarciu
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Łask czeka na myśliwce V generacji
Kuźnie oficerskich kadr
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Kurs na dyplomację
Nowe książeczki wojskowe
Sportowy jubileusz
Polska stawia na fregaty Miecznik
Udany weekend żołnierzy
Pierwsze kroki na linie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Siły powietrzne czekają na F-35
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Course on Diplomacy
Kierunek: certyfikacja
Jak wojsko walczy z pandemią
Opiniowanie po nowemu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Sto sekund do zagłady
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Mistrzowskie zagranie przegranych
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Nagroda nie tylko od dowódcy
Skok na wyższy poziom
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Jedyna taka brygada
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Przeciwlotnicy i artylerzyści wkrótce w 18 Dywizji
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Ukraiński kurs na Zachód
Rosomaki na okrętach
Podchorążowie medycyny pomagają w szpitalach
Łączenie dwóch światów
Złoto ustrzelone w Indiach
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO