moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Awanse generalskie

Gen. bryg. Dariusz Pluta i gen. bryg. Piotr Trytek zostaną generałami dywizji, a pułkownicy: Krzysztof Kociuba, Tomasz Kowalik, Dariusz Mendrala i Marek Wawrzyniak otrzymają pierwsze generalskie gwiazdki. Akty mianowania na nowe stopnie wojskowe wręczy oficerom prezydent Andrzej Duda. Uroczystość odbędzie się 1 marca, w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego poinformowało, że prezydent Andrzej Duda mianował sześciu oficerów na stopnie generalskie. Gen. bryg. Dariusz Pluta, zastępca Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i gen. bryg. Piotr Trytek, dowódca 11 Dywizji Kawalerii Pancernej otrzymali stopień generała dywizji. Natomiast generałami brygady zostaną: płk Krzysztof Kociuba, radca-koordynator w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni; płk Tomasz Kowalik, szef Pionu Wsparcia – zastępca szefa sztabu ds. wsparcia Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych; płk Dariusz Mendrala, dyrektor Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego i płk Marek Wawrzyniak, szef Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Paweł Soloch, szef BBN, podkreślił, że „nominacje były wcześniej omawiane z ministrem obrony narodowej Mariuszem Błaszczakiem i wpisują się w zapowiadaną przez prezydenta dalszą część reformy systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi”.

Oficerowie otrzymają akty mianowania na nowe stopnie wojskowe z rąk prezydenta Andrzeja Dudy 1 marca, czyli w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość odbędzie się w Pałacu Prezydenckim.

Nominowani na stopień generała dywizji:

 

Gen. bryg. dr Dariusz Pluta to absolwent Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Radomskiej, Akademii Sztuki Wojennej, a także Naval Command College w Stanach Zjednoczonych. Służył m.in. w Wojskowym Ośrodku Szkolno-Badawczym Służby MPS w Puławach, Wojskowym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Służby MPS w Warszawie, a także w Departamencie Rozwoju i Wdrożeń oraz w Departamencie Polityki Zbrojeniowej Ministerstwa Obrony Narodowej. Był dowódcą 1 Brygady Logistycznej, szefem Inspektoratu Uzbrojenia, służył także w Dowództwie Generalnym i na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego. Od sierpnia 2020 roku jest zastępcą szefa SGWP.

 


 

Gen. bryg. Piotr Trytek jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu. Pierwsze stanowisko jako podporucznik objął w 6 Pułku Zmechanizowanym w Wałczu, służył też w 6 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Stargardzie i w 2 Brygadzie Zmechanizowanej. Był też szefem Oddziału Planowania Użycia Sił Zbrojnych oraz zastępcą szefa Zarządu Planowania i Programowania Rozwoju Sił Zbrojnych w Sztabie Generalnym WP. Dowodził również 12 Brygadą Zmechanizowaną w Szczecinie. Dwukrotnie służył na misjach w Iraku i Afganistanie. Obecnie jest dowódcą 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. 

 


 

Nominowani na stopień generała brygady:

 

Płk Krzysztof Kociuba to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu, ukończył także studia w Akademii Rolniczo-Technicznej, w Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy, a także na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Służbę wojskową rozpoczął w 2 Brygadzie Łączności, służył także w Brygadzie Wsparcia Dowodzenia, Dowództwie Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w Szczecinie, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych i w dowództwie 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia. Jest weteranem misji w Bośni i Hercegowinie oraz Afganistanie. Od 2021 roku jest radcą-koordynatorem w Narodowym Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

 


 

 

Płk Tomasz Kowalik zdobywał wykształcenie w Wyższej Szkole Oficerskiej w Toruniu, Akademii Sił Lądowych USA, na Uniwersytecie Warszawskim i na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał stopień doktora. W 1993 roku rozpoczął służbę w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej. Służył także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego i w Ministerstwie Obrony Narodowej. Był m.in. dyrektorem Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON. Od 1 stycznia 2020 roku jest szefem Pionu Wsparcia zastępcy szefa sztabu w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych.

 


 

Płk Dariusz Mendrala ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Służb Kwatermistrzowskich, a także Akademię Ekonomiczną w Poznaniu. Jest również absolwentem studiów podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytecie Warszawskim oraz na Narodowym Uniwersytecie Obrony w Waszyngtonie. Ukończył także trzymiesięczny Międzynarodowy Kurs Zarządzania Zasobami Obronnymi, zorganizowany przez Podyplomową Szkołę Marynarki Wojennej USA w Monterey. Służył w Centralnym Szpitalu Klinicznym Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie, a także na różnych stanowiskach w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego, w Stałym Przedstawicielstwie RP przy NATO w Brukseli, był też zastępcą dyrektora Departamentu Budżetowego MON. Od grudnia 2018 roku jest członkiem zespołu biorącego udział w negocjacjach z USA, dotyczących stworzenia ram prawnych i logistyczno-finansowych dla wzmocnionej obecności wojsk amerykańskich na terytorium RP, a od stycznia 2021 roku – dyrektorem Zakładu Inwestycji Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.


 

 

Płk Marek Wawrzyniak to absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej oraz studiów podyplomowych w Akademii Sztuki Wojennej. Pierwsze stanowisko służbowe pełnił w 17 Batalionie Saperów, później na różnych stanowiskach służył w Pułku Drogowo-Mostowym. Dowodził także 3 Batalionem Drogowo-Mostowym, był także dowódcą 2 Pułku Inżynieryjnego. Jest weteranem misji wojskowych w Iraku i Libanie. Od 2017 roku jest szefem Zarządu Inżynierii Wojskowej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON, SGWP, 11 DKPanc, 100 Batalion Łączności, MON, 1 psap

dodaj komentarz

komentarze


Medale za typowo wojskowe dyscypliny
Żandarmeria Wojskowa bada sprawę śmierci żołnierza na granicy
Holenderskie Patrioty zostaną dłużej w Jasionce
Anglicy znów uciekną z obozu
Podróż w ciemność
Ramię w ramię z Amerykanami
Królowa wspinaczki kończy karierę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Mewa pisze historię
Marynarka świętuje i zaprasza na pokłady
Zatrzymać drona
Jarzębina i nowe miny przeciwpiechotne
Polskie Apache'e wkraczają do akcji
Pamiętamy o bohaterach powstań śląskich
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski wkład w operację „Overlord”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy niezawodowych
USA i Iran z porozumieniem ws. pokoju w Zatoce
Sprawdzian charakteru
Chirurgia pod ostrzałem. Ukraińscy medycy szkolą się w Krakowie
Wsparcie ma znaczenie
Gdańsk centrum dyskusji o odbudowie Ukrainy
Priorytety na szczyt NATO
Promocja oficerska na WAT
Kolejne nominacje w Wojsku Polskim
Wszystko o Grocie, czyli „GROTowisko-26”
Szermierze i pięściarki na podium
Miliardy na odbudowę i ukraińskie drony z Polski
Airbus A330 MRTT
Kolejna operacja hybrydowa Rosji
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Nowy dowódca Czarnej Dywizji
Zmiana na szczytach US Army w Europie
Wojsko przeszkoliło dzieci w całej Polsce
Zbrodnicza farsa
Pobudka 5:30 i ostra taktyka. Przetrwasz te 27 dni?
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Nowa siła na północno-wschodniej flance NATO
US Army zaprasza do świętowania
Mundur, medale i duma
Dywizja za dywizję – Amerykanie w Polsce rotują
SKON o budżecie MON-u
Kajakarze i pięcioboista na medal!
Powrót Iksa
Śmierć w sercu Azji
Poznański gen wolności
Szefowie MON i MSZ o priorytetach na szczyt Sojuszu
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Bez zmian w emeryturach
Terytorialsi ćwiczyli z Gwardią Narodową z USA
Sportowe jubileusze
Apetyt Smoka rośnie
Twardy ma moc
Niebo bez dominacji
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Szkolenie pilotów F-35 nabiera tempa
Spotkanie ministrów obrony V4 w Budapeszcie
Od dronów po lufy armatnie
Okręt skrojony na Bałtyk
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Na straży odporności Polski
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Orka dobiła do brzegu
Ważne decyzje w Brukseli
Zasadzka w leśnych ostępach
„Iks” nasz powszedni
Wojna pod lupą
Sojusznicza medycyna pola walki
PKW Irak zostaje w Jordanii
Równanie z „Iksem”
W oktagonie o Pas Ministra Obrony Narodowej
Szkolenia załogi okrętu podwodnego – już w sierpniu
Warszawa i Praga stawiają na dalszą współpracę wojskową

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO