moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Walka z COVID-19 trwa

Wspierają personel placówek medycznych, oddają honorowo krew, pomagają także seniorom. Żołnierze nie schodzą z frontu walk z koronawirusem i każdego dnia udowadniają, że można na nich liczyć. Tylko wczoraj do zadań mających na celu powstrzymanie pandemii COVID-19 zostało skierowanych prawie pięć tysięcy wojskowych.

Wojskowi każdego dnia angażują się w walkę z epidemią koronawirusa. Tylko wczoraj do takich działań zostało skierowanych prawie pięć tysięcy żołnierzy zarówno z wojsk operacyjnych, jak i obrony terytorialnej. Najwięcej z nich zostało skierowanych do placówek ochrony zdrowia. Żołnierze wspierali między innymi personel 644 szpitali. Byli obecni w punktach pobierania wymazów zarówno w warunkach stacjonarnych, jak i drive-thru. Pobrali łącznie 7238 próbek do badań.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego działają żołnierze z 9 Batalionu Dowodzenia. – Wspieramy między innymi stacje sanitarno-epidemiologiczną oraz szpitale w regionie. Żołnierze mierzą temperaturę osobom wchodzącym na teren placówek oraz monitorują liczbę wolnych łóżek. Są w stałej gotowości do niesienia pomocy – mówi ppor. Agnieszka Zalewska, oficer prasowy batalionu. Wśród żołnierzy oddelegowanych do wykonywania podobnych zadań jest szer. Patryk Nowocień, ratownik medyczny, który ma za sobą szkolenie z pobierania wymazów od potencjalnych nosicieli wirusa. – Dzięki temu mogę wspierać cywilny personel medyczny w codziennej pracy – zaznacza.

Ale to niejedyny rodzaj wsparcia, na jaki może liczyć personel medyczny. Żołnierze z 1 Brygady Obrony Terytorialnej pomagali między innymi w odśnieżaniu terenu przy Szpitalu Wojewódzkim w Łomży, w tym lądowiska dla śmigłowców. – Wykonaliśmy to zadanie na prośbę dyrekcji szpitala. Korzystaliśmy z pługu zamontowanego na pojeździe Star 266M2 – informuje kpt. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 BOT.

Żołnierze zaangażowali się także w realizację narodowego programu szczepień. Terytorialsi pomagają w kierowaniu ruchem pacjentów zgłaszających się na szczepienie do punktu, który znajduje się na stadionie PGE Narodowego. Na pomoc żołnierzy WOT mogą liczyć także osoby, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć na szczepienie. Dla nich wojskowi organizują transport lub kierują personel medyczny do ich domów.

Wojsko pomaga również w zapewnianiu bezpieczeństwa placówkom oświatowym, dostarczając do nich na przykład płyny dezynfekcyjne. – Żołnierze transportują je codziennie. Środki do dezynfekcji pobierają z magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale i dostarczają je do szkół i przedszkoli – mówi Aneta Szczepaniak, rzecznik prasowy 5 BOT. – Do tej pory takie środki trafiały do placówek z powiatu siedleckiego, ostrołęckiego, pułtuskiego, makowskiego, łosickiego, ostrowskiego, wyszkowskiego, ciechanowskiego, płońskiego oraz przasnyskiego. Tylko na terenie północnego Mazowsza terytorialsi przetransportują łącznie 58 tys. l płynu – zaznacza.

Żołnierze odpowiedzieli także na apel centrów krwiodawstwa. Regularnie honorowo oddają krew. Jej zbiórki odbywają się w jednostkach wojskowych na terenie całego kraju. W tym tygodniu takie akcje zorganizowano między innymi w 9 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Braniewie, dzięki czemu udało się pozyskać ponad 15 l krwi. Dziewięć litrów oddali natomiast żandarmi z województwa mazowieckiego. Co więcej, w 34 tego typu placówkach w całym kraju żołnierze pomagają w preselekcji dawców oraz przeprowadzają wywiady epidemiczne.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: DWOT, st. szer. Adrian Jórski, 5 MBOT

dodaj komentarz

komentarze


Nowy stopień w siłach zbrojnych
 
Bryza na południowej flance
Jakie zmiany w zakwaterowaniu?
Wojskowa politechnika świętuje
Kawaleria powietrzna w akcji, czyli skok na poligon
„Globstate ‘21”, czyli wyzwania dla sił zbrojnych
Afganistan. Czas wracać do domu
Nastał dzień krwi i chwały…
SOMA dla specjalsów
Szer. Alicja Tchórz i szer. Radosław Kawęcki mistrzami Europy!
Komandos z Lublińca na czele korpusu podoficerskiego WOT
Podchorążowie na posterunku
Lekcja wojska od górali
Czy będzie koniec służby kontraktowej?
16 Dywizja przeprawiła się przez Narew
Wojsko, fotonika i rewolucja technologiczna
Marynarz najlepszy na trasie Maratonu Komandosa
Terytorialsi wybrali najlepszych pracodawców
Logistic Network
F-16 lecą na Litwę
Sojusznicze wsparcie na granicy
Reforma administracji wojskowej
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Retro Liga, czyli rozgrywki z historią w tle
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Dowódca generalny na granicy
Dodatek specjalny za ochronę granicy
#MuremZaPolskimMundurem na scenie
W jedynym słusznym kierunku
Słowo jak odcisk palca
11 medali dla wojskowych na czempionacie w boksie
Wojskowi studenci medycyny pomagają na Okęciu
Kiedy słyszysz „Alpha Scramble”!
„Tumak ’21” na finiszu
Najlepszy Sportowiec Polski 2021 roku. Głosujmy na żołnierzy!
Zakupy dla wojska w nowym trybie?
Zespół NATO na bojowo
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Pułkownik Ciepliński w rękach UB
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Oczy na wschodnią flankę
Uczniowie powalczą o tytuł mistrza
Siły NATO ćwiczą w Kłajpedzie
Mielec wraca do odrzutowców
Śladem „białych kurierów”
Nocny szturm na polską granicę
Harduny dla strażaków?
W Sejmie o kondycji PGZ
Orlik po raz dziesiąty
Święto żołnierzy artylerii
O Polskę walczyli u boku Napoleona
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Niespokojna granica
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Niemiec z Goździkiem
Tarcza Polski coraz bliżej. Umowy w sprawie „Wisły” i „Narwi”
Wojsko wobec wyzwań przyszłości
W BBN o sytuacji na granicy
Siedem medali zapaśników na wojskowym czempionacie
Legioniści wkraczają do Warszawy
Hybrydowa agresja ze Wschodu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO