moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Gryfy bliżej

Będą mogły wykonywać zadania nie tylko rozpoznawcze, lecz także uderzeniowe z użyciem różnego typu bomb i rakiet. Inspektorat Uzbrojenia MON zakończył fazę analityczno-koncepcyjną dotyczącą zakupu taktycznych dronów średniego zasięgu o kryptonimie „Gryf”. Kolejnym etapem są negocjacje z producentami takiego uzbrojenia. Na razie resort nie ujawnia, z kim chce usiąść do rozmów.

Zgodnie z planem modernizacji technicznej do 2022 roku Wojsko Polskie chce pozyskać cztery typy większych bezzałogowych statków powietrznych – Zefir, Gryf, Orlik oraz Wizjer. Dwie pierwsze konstrukcje mają być dronami uderzeniowo-rozpoznawczymi do atakowania celów z użyciem różnego typu bomb i rakiet, Zefiry klasy MALE (Medium Altitude – Long Endurance) – operacyjnymi dalekiego zasięgu, a Gryfy – taktycznymi średniego zasięgu. Natomiast Orlik i Wizjer są bezzałogowcami przeznaczonymi wyłącznie do zadań rozpoznawczych. Orliki to drony taktyczne krótkiego zasięgu, Wizjery zaś zostały sklasyfikowane jako klasa mini.

Najbliżej pozyskania są Orliki. Wartą prawie 800 mln złotych umowę na dostawę ośmiu zestawów (plus cztery jako opcja) resort obrony narodowej podpisał z konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej w listopadzie 2018 roku.

Kolejnym typem pozyskanych dronów mogą być Gryfy. Inspektorat Uzbrojenia MON poinformował, że zakończył fazę analityczno-koncepcyjną w tym programie i już wkrótce rozpoczną się negocjacje z przemysłem w sprawie ich zakupu. Kiedy może zostać podpisana umowa, tego niestety nie wiadomo. – Prowadzone przez Inspektorat Uzbrojenia postępowanie powinno zakończyć się podpisaniem umowy w terminie umożliwiającym wykonanie zadania zgodnie z obowiązującymi w resorcie obrony narodowej dokumentami planistycznymi. Ostateczne wskazanie terminu będzie uzależnione od przebiegu negocjacji z wykonawcami, obejmującymi wszystkie aspekty związane z wykonaniem zadania, w tym doszczegółowienie przedmiotu zamówienia – mówi mjr Krzysztof Płatek, rzecznik prasowy IU MON.

MON nie ujawnia, z jakimi podmiotami usiądzie do negocjacji. Można jednak przypuszczać, że jednym z nich będzie Polska Grupa Zbrojeniowa. Ta zaś nie ukrywa, że chce współpracować w tym zakresie z czołowymi światowymi producentami. – Jest kilku dostawców, z którymi możemy współpracować. Na przykład Textron i z nim nam najbliżej, ale nie wykluczamy współpracy z Elbitem, który oferuje Hermesa 450, czy Thalesem, który proponuje Watchkeepera. Jest jeszcze Sagem z opartym na polskim projekcie szybowca Patrollerem – mówił podczas ubiegłorocznych targów logistyczno-lotniczych Air Fair 2019 płk rez. nawig. dr inż. Tomasz Gugała, ówczesny dyrektor programu SBSP w PGZ.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Wikipedia

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1608713340
zamiast promować polskie produkty ... widzę że cała para w zakupie zagranicznych produktów ... czy panowie zamawiający wiedzą skąd biorą się pieniądze ...
17-46-FC-0F

Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
GROM pod nowym dowództwem
Klucz do przyszłości
Zakochałam się w slalomie
PKW Irak ewakuowany
Polskie antydrony z Gdyni
Cyberterytorialsi uczą się, jak przetrwać w trudnym terenie
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
OSA wystartowała!
Zielone światło dla potwora
Rekompensaty dla weteranów
Po pierwsze taktyka i przywództwo
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Ratunek pod ostrzałem
Kosmiczny Bałtyk
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Polska będzie zbrojna!
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Apache’e kontra drony
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polski sukces w Duńskim Marszu
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
AWL stawia na rozbudowę
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Rozproszenie, drony i autonomia – logistyka w nowej wojnie
Międzynarodowy poligon AWL
Latający Wartownik dla polskiego wojska
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wodny test Rosomaków
Kierunek: przyszłość
Leopard nie stoi w kolejce
Buzdygany 2025 wręczone
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Piekło „Pługa”
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Francuska tarcza dla NATO
Powaga w lekkości
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Prezydenckie weto dla SAFE
Odnaleźć zaginionych
Cel: Podwoić moc
Co kryje Bałtyk
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Baza dla sił powietrznych USA powstaje we Wrocławiu
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Centrum wsparcia dla AH-64E
Patrol z Syriusza
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO