moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Targi Air Fair 2019

Razem możemy więcej – pod takim hasłem już po raz dwunasty Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 2 z Bydgoszczy oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych zorganizowały wystawę Air Fair. Na otwartej dziś dwudniowej imprezie można zobaczyć najnowsze produkty rodzimego przemysłu i innowacyjne projekty polskich naukowców. Jutro wystawa dostępna będzie dla wszystkich zwiedzających.

Leszek Walczak, prezes WZL nr 2, otwierając imprezę podkreślał, że celem organizatorów jest nie tylko pokazanie potencjału przemysłu i świata nauki, ale również integracja środowisk lotniczych. – Air Fair to spotkanie specjalistów i pasjonatów lotnictwa, którzy wspólnie mogą się zmierzyć z wyzwaniami stojącymi przed polskim lotnictwem i pracującym na jego rzecz przemysłem – mówił. W tym celu w ramach pierwszego dnia targów odbyło się seminarium naukowe pt. „Innowacje i kierunki rozwoju lotnictwa”, w którym wzięli udział przedstawiciele ośrodków akademickich oraz firm lotniczych – prywatnych i państwowych.

O planach Polskiej Grupy Zbrojeniowej w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych opowiedział płk rez. nawig. dr inż. Tomasz Gugała, dyrektor programu SBSP. Podkreślał on, że narodowy holding obronny jest w stanie zaoferować polskiej armii praktycznie wszystkie potrzebne jej typy dronów. – Staramy się budować jak najszersze kompetencje grupy w tej dziedzinie, dlatego zaangażowaliśmy do tego wszystkie firmy lotnicze z PGZ, czyli wszystkie Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1, nr 2, nr 4, Dęblin, WSK Kalisz, ale też Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Wojskowy Instytut Techniczny Uzbrojenia oraz uczelnie, w tym Politechnikę Poznańską – wyliczał.

REKLAMA

Jedynym typem dronów, którego nie chce dostarczać PGZ są uderzeniowe Zefiry. Ale mniejsze, rozpoznawczo-uderzeniowe Gryfy, już tak. Dostawcą ich technologii ma być jednak firma zagraniczna. – Tutaj jest kilku dostawców, z którymi możemy współpracować. Jest Textron i z nimi nam najbliżej, ale nie wykluczamy współpracy z Elbitem, oferującym Hermesa 450 czy Thalesem, proponującym Watchkeepera. Jest jeszcze Sagem z opartym na polskim projekcie szybowca Patrollerem – wyjaśniał.

Jeśli chodzi o mniejsze konstrukcje, PGZ również zamierza bardzo intensywnie korzystać ze współpracy z podmiotami zewnętrznymi. W dronowym programie modernizacyjnym polskiej armii o kryptonimie Wizjer, holding chce zaproponować wojsku drona NeoX 2, nad którym PGZ pracuje wspólnie z Instytutem Technicznym Wojsk Lotniczych.

Tematem, który zdominował pozostałą część seminarium były aspekty prawne używania dronów przez wojsko i cywili. Eksperci debatowali nad potrzebnymi i oczekiwanymi zmianami w tym zakresie, analizując rozwiązania, jakie przyjęły w tej dziedzinie inne kraje na świecie.

Pierwszy dzień Air Fair 2019 przeznaczony był dla przemysłu, wojska i świata nauki, w związku z tym targi były zamknięte dla zwiedzających. W sobotę z najnowszymi produktami zbrojeniówki oraz używanymi przez wojsko statkami powietrznymi, czołgami i transporterami (tę część wystawy przygotował Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych) będą mogli zapoznać się wszyscy chętni. Wystawa będzie czynna od godz. 10 do 16. Wstęp wolny.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Air Fair 2019

dodaj komentarz

komentarze

~andy
1558342860
razem możemy ... tylko dlaczego prywatne firmy posiadający realne sukcesy i kompetencje w dziedzinie np. bezzałogowców są totalnie dyskryminowane i pomijane ... a promuje się u nas przestarzałe rozwiązania pozyskane od zagranicznych koncernów -jakie to rodzi zagrozenia nie trzeba nikogo przekonywać
ED-61-D1-65
~Scooby
1558099680
Ten robot ma więcej elektroniki niż MIG.
88-49-66-EA

Śląskie sceny z życia
 
Defendery 2019 – część 3
Chorwacki test polskich kadetów
W Indiach mieli swój drugi dom
Oko na Europę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Umarły dla świata
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
A Torn Subcontinent
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Rok Żelaznej Dywizji
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Wrzesień ’39 na południu Polski
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Walka i dyplomacja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
Iranian Chess Game
Stalin czekał i kalkulował
Agresja sowieckiego kolosa
Polskie firmy na targach w Londynie
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Kosmiczny gość
GROM Challenge
Wojsko wraca do Łomży
Cienka niebieska linia
Klasy wojskowe po nowemu
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Zapal światło dla ofiar Katynia
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Rozpoczynamy nową erę
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Głos (z) płonącej Warszawy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Terytorialsi na wysokościach
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Historia Liberatora wyjaśniona
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Nowy wiceminister w MON
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Polska nie pozostanie osamotniona
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Nowa misja i nowy sprzęt
Irańskie szachy
Z maratonu programowania do wojska
Sprawdzają Brutusa
Defendery 2019 – część 4
Pamięć o tragedii
Modernizacja Sokołów
Samochód do desantowania
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Thin Blue Line

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO