moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardy na nowe uzbrojenie

Minister Mariusz Błaszczak podpisał dziś „Plan modernizacji technicznej SZ na lata 2017–2026”. Na 16 programów wojsko chce wydać aż 185 mld złotych. – To jest rekordowy plan. To więcej o 45 mld zł niż zakładał poprzedni PMT – podkreślał szef resortu obrony. Nowy sprzęt ma w pierwszej kolejności trafić do jednostek na wschodzie kraju. Priorytetem jest zakup 32 myśliwców piątej generacji.

– Plan modernizacji technicznej to swoista mapa drogowa, to fundament rozwoju polskich sił zbrojnych. Jego podpisanie poprzedzone było wieloma naradami, grami decyzyjnymi, odprawami, konsultacjami, m.in. z ekspertami z NATO – wyjaśniał minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej spotkał się dzisiaj z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego, z którymi rozmawiał o wyzwaniach czekających ich w ciągu najbliższych kilka lat. Program modernizacji technicznej to dokument określający najważniejsze programy modernizacyjne, które będą realizowane w Wojsku Polskim do 2026 roku. Całość wydatków na nowy sprzęt i uzbrojenie ma się zamknąć sumą 185 mld zł. – To jest rekordowy plan. To więcej o 45 mld złotych niż zakładał poprzedni PMT – podkreślał minister Mariusz Błaszczak. Nowy sprzęt ma w pierwszej kolejności trafić do jednostek na wschodzie kraju – nowo sformowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz rozwijanej 16 Dywizji Zmechanizowanej.

 

REKLAMA

Wśród przyjętych 16 programów są takie, które będą kontynuacją już rozpoczętych zakupów, jak chociażby pozyskanie systemów rakietowych Patriot (program „Wisła”), armatohaubic Krab (program „Regina”), moździerzy Rak czy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Himars (program „Homar”). Spośród nowych programów jako priorytet wskazany został zakup Harpii, czyli wielozadaniowych samolotów, które zastąpią wysłużone Su-22 oraz MiG-29. Minister zapowiedział, że pozyskane mają być 32 myśliwce piątej generacji. Obecnie na rynku dostępna jest tylko jedna taka konstrukcja – amerykańskie samoloty F-35. – Dlaczego piątej generacji? Po pierwsze, takie maszyny zmultiplikują zdolności samolotów F-16. A po drugie, chcemy doprowadzić do takiego skoku jakościowego, jakim przed laty było kupienie samolotów F-16. Pozyskanie samolotów piątej generacji będzie podobnym przełomem – komentował. Gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podkreślał, że wielozadaniowe maszyny piątej generacji zwiększą zdolności odstraszania naszej armii. – Myśliwce piątej generacji pozwolą wedrzeć się w miejsca osłaniane przez przeciwnika, zwiększając zdolność reakcji szczebla operacyjnego – mówił generał.

Drugim w kolejności zakupowym priorytetem, ma być Narew, czyli zestawy rakietowe krótkiego zasięgu. Mają być one naturalnym uzupełnieniem systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych Patriot, które przeznaczone są do zwalczania celów na większym dystansie. Minister Błaszczak zapowiedział, że pociski do nich powinny być produkowane w Polsce. – Zależy nam na transferze technologii, aby polski przemysł należał w tej dziedzinie do najlepszych – mówił.

Trzecim zakupowym priorytetem są śmigłowce uderzeniowe Kruk. – Po maszynach dla wojsk specjalnych oraz śmigłowcach do zwalczania okrętów podwodnych, których pozyskanie właśnie finalizujemy, kolejnym zakupem będą śmigłowce szturmowe Kruk – zapowiedział minister Błaszczak. Mają one zastąpić wysłużone śmigłowce Mi-24 i dać możliwość rażenia przeciwnika rakietami kierowanymi.

Szef resortu podkreślał w swoim wystąpieniu, że PMT na lata 2017–2026, choć bardzo ambitny, bo zakładający wydanie aż 185 mld zł na nowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym ponad 3 mld złotych na obronę cybernetyczną, nie jest w stanie pokryć wszystkich potrzeb modernizacyjnych polskiej armii. – Są one dużo wyższe, szacujemy że dwa razy wyższe niż PMT – komentował. Mariusz Błaszczak dodał, że resort obrony już pracuje nad kolejnym planem modernizacji, obejmującym lata 2026-2034.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król

dodaj komentarz

komentarze


Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Rok intensywnych ćwiczeń
US Army od kuchni
MON uspokaja: „Wisła” zgodnie z harmonogramem
„Gra o tron”, sezon I – Dymitriada
Dodatkowe szkolenie pilotów Gulfstreamów
W poszukiwaniu fregat ekspedycyjnych
75 lat od wielkiej ucieczki
Trening na wieżowcu i nad wodą
Szczyt USA–Korea bez porozumienia
Podniebny trening transportowców
„Zoom na proobronność”
Kampania wyborcza poza armią
Jastrzębie widzą w ciemności
Kościuszko na czele insurekcji
201 maratonów w 201 krajach
Pancerna walka w mieście
Chemicy z Polski i USA przygotowują się do wspólnych ćwiczeń
Panie bez taryfy ulgowej
Brunssum, or welcome to the Netherlands
Drugie życie Wilczego Szańca
Premier odwiedził GROM
Spędź sobotę w WAT
Szef NATO w Warszawie
Wybieramy mistrzów sportu powszechnego w 2018 roku
A Biting and Tracking Commando
Cel – bezpieczna Europa
Polacy dzielą się doświadczeniem logistycznym
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Artylerzyści na „Dynamic Front ‘19”
Urodziny „Zo”– napisz scenariusz o życiu generał Zawackiej
Herculesem dookoła świata
Niezwykłe spotkanie weteranów afgańskiej misji
NATO i kosowska łamigłówka
Kraby na służbie w Sulechowie
PGZ wyremontuje ORP „Czernicki”
Trzecia Setka Komandosa
Mistrzynie z Glasgow w szeregach armii
Będą testy pocisków zakazanych traktatem INF
Żołnierz poprowadził reprezentację lekkoatletów do triumfu w mistrzostwach Europy
Żołnierze gotowi do misji „Sophia”
Okrętowa grupa zadaniowa ćwiczyła na Bałtyku
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Pogromcy czołgów poszukiwani
Brąz Rudyka w mistrzostwach świata w kolarstwie torowym
To był realny plan odbudowy Polski
General Anders Joins NATO
Podwyżki dla pracowników wojska
Co dalej w relacjach z Iranem po konferencji bliskowschodniej?
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Gra o tron – sezon II: Polacy na Kremlu
100 km w podziękowaniu za uratowanie wzroku
Błękitna Brygada na misji ONZ w Libanie
Wnioski z „Anakondy ‘18”
Wizja marszałka prysła w Rydze
Jastrzębie dyscyplinują rosyjskie myśliwce
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
Generała Andersa akces do NATO
PKW „Pułaski”: pierwszy sprawdzian w zespole NATO
Step ahead in a different world
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Kpr. Jakub Tynka uhonorowany „Nagrodą specjalną”
Spotkanie ministrów obrony państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO