moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Miliardy na nowe uzbrojenie

Minister Mariusz Błaszczak podpisał dziś „Plan modernizacji technicznej SZ na lata 2017–2026”. Na 16 programów wojsko chce wydać aż 185 mld złotych. – To jest rekordowy plan. To więcej o 45 mld zł niż zakładał poprzedni PMT – podkreślał szef resortu obrony. Nowy sprzęt ma w pierwszej kolejności trafić do jednostek na wschodzie kraju. Priorytetem jest zakup 32 myśliwców piątej generacji.

– Plan modernizacji technicznej to swoista mapa drogowa, to fundament rozwoju polskich sił zbrojnych. Jego podpisanie poprzedzone było wieloma naradami, grami decyzyjnymi, odprawami, konsultacjami, m.in. z ekspertami z NATO – wyjaśniał minister Mariusz Błaszczak. Szef resortu obrony narodowej spotkał się dzisiaj z najwyższymi dowódcami Wojska Polskiego, z którymi rozmawiał o wyzwaniach czekających ich w ciągu najbliższych kilka lat. Program modernizacji technicznej to dokument określający najważniejsze programy modernizacyjne, które będą realizowane w Wojsku Polskim do 2026 roku. Całość wydatków na nowy sprzęt i uzbrojenie ma się zamknąć sumą 185 mld zł. – To jest rekordowy plan. To więcej o 45 mld złotych niż zakładał poprzedni PMT – podkreślał minister Mariusz Błaszczak. Nowy sprzęt ma w pierwszej kolejności trafić do jednostek na wschodzie kraju – nowo sformowanej 18 Dywizji Zmechanizowanej oraz rozwijanej 16 Dywizji Zmechanizowanej.

 

REKLAMA

Wśród przyjętych 16 programów są takie, które będą kontynuacją już rozpoczętych zakupów, jak chociażby pozyskanie systemów rakietowych Patriot (program „Wisła”), armatohaubic Krab (program „Regina”), moździerzy Rak czy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych Himars (program „Homar”). Spośród nowych programów jako priorytet wskazany został zakup Harpii, czyli wielozadaniowych samolotów, które zastąpią wysłużone Su-22 oraz MiG-29. Minister zapowiedział, że pozyskane mają być 32 myśliwce piątej generacji. Obecnie na rynku dostępna jest tylko jedna taka konstrukcja – amerykańskie samoloty F-35. – Dlaczego piątej generacji? Po pierwsze, takie maszyny zmultiplikują zdolności samolotów F-16. A po drugie, chcemy doprowadzić do takiego skoku jakościowego, jakim przed laty było kupienie samolotów F-16. Pozyskanie samolotów piątej generacji będzie podobnym przełomem – komentował. Gen. broni Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podkreślał, że wielozadaniowe maszyny piątej generacji zwiększą zdolności odstraszania naszej armii. – Myśliwce piątej generacji pozwolą wedrzeć się w miejsca osłaniane przez przeciwnika, zwiększając zdolność reakcji szczebla operacyjnego – mówił generał.

Drugim w kolejności zakupowym priorytetem, ma być Narew, czyli zestawy rakietowe krótkiego zasięgu. Mają być one naturalnym uzupełnieniem systemów przeciwrakietowych i przeciwlotniczych Patriot, które przeznaczone są do zwalczania celów na większym dystansie. Minister Błaszczak zapowiedział, że pociski do nich powinny być produkowane w Polsce. – Zależy nam na transferze technologii, aby polski przemysł należał w tej dziedzinie do najlepszych – mówił.

Trzecim zakupowym priorytetem są śmigłowce uderzeniowe Kruk. – Po maszynach dla wojsk specjalnych oraz śmigłowcach do zwalczania okrętów podwodnych, których pozyskanie właśnie finalizujemy, kolejnym zakupem będą śmigłowce szturmowe Kruk – zapowiedział minister Błaszczak. Mają one zastąpić wysłużone śmigłowce Mi-24 i dać możliwość rażenia przeciwnika rakietami kierowanymi.

Szef resortu podkreślał w swoim wystąpieniu, że PMT na lata 2017–2026, choć bardzo ambitny, bo zakładający wydanie aż 185 mld zł na nowe uzbrojenie i sprzęt wojskowy, w tym ponad 3 mld złotych na obronę cybernetyczną, nie jest w stanie pokryć wszystkich potrzeb modernizacyjnych polskiej armii. – Są one dużo wyższe, szacujemy że dwa razy wyższe niż PMT – komentował. Mariusz Błaszczak dodał, że resort obrony już pracuje nad kolejnym planem modernizacji, obejmującym lata 2026-2034.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król

dodaj komentarz

komentarze


Służba przygotowawcza, czyli krok bliżej armii
 
Czarne berety biorą odwet za Warszawę
Innowacyjne rozwiązania dla wojska
Super Warrior w GROM-ie
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Military Doctor 2020 – z kliniki na pole walki
Strzelnice dla terytorialsów
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polsko-amerykańska współpraca
Wojsko przeciw wirusowi
Świętuj z żołnierzami
Nowoczesny trał konstruktorów z Gdyni
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Kierunek: misja
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Online z mistrzami sportu
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Tak się zostaje prymusem
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Amerykanie odmładzają F-16
F-16 kończą misję w Estonii
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
F-16 z Krzesin przebazowane do Łasku
Odznaczenia z okazji Święta Wojska Polskiego
Polskie porty bardziej otwarte
Ruszyła budowa muzeum w Ossowie
Więcej celowników z PCO dla wojska
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Międzynarodowy Trybunał Wojskowy – przełom w światowym sądownictwie
Na misjach święta inne niż zwykle
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Awanse na Święto Wojska Polskiego
Nowi generałowie na Święto Wojska Polskiego
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Szarża „Hallerczyka”
30 lat GROM-u – serwis okolicznościowy
Chłopiec, który przyniósł śmierć
Uroczystości na Westerplatte przygotuje wojsko
Bitwa Warszawska, dzień pierwszy: Armia Czerwona w natarciu
Dla odważnych i walecznych
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Wzmacnianie sojuszu polsko-amerykańskiego
Chemicy do zadań specjalnych
Ukraiński kurs na Zachód
Trwała odporność terytorialsów
Biblią w bolszewików
Dawny „Sokół” dostanie drugie życie
Pancerniacy z Teksasu ćwiczą w Drawsku
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Przeciwlotnicy w drodze do USA
Rusza praktyczny etap Legii Akademickiej
Bon turystyczny także w wojsku
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Mobility: specjaliści od pojazdów bojowych
Sprawdzony sojusznik
Amerykanie znów w Drawsku
Wystawa ku pamięci bohaterów 1920 roku
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO