moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką

Umowa rozszerzająca współpracę obronną pomiędzy Polską a USA została dziś ratyfikowana przez prezydenta Andrzeja Dudę. Dokument otwiera drogę do uruchomienia w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. – Chciałbym, aby ta ratyfikacja była symbolem współpracy niezależnej od bieżących politycznych wydarzeń – podkreślał prezydent.

Dzisiejsza ratyfikacja stanowi ostatni etap zatwierdzania polsko-amerykańskich ustaleń. Wcześniej rozmowy na temat rozszerzenia współpracy wojskowej obydwu państw prowadzili prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda, 15 sierpnia zaś stosowny dokument podpisali w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak oraz sekretarz stanu Mike Pompeo. Jednym z pierwszych efektów tej rozszerzonej współpracy będzie ulokowanie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu US Army. Oznacza to, że w razie potrzeby to właśnie z Polski amerykańska armia będzie kierować operacjami wojskowymi na wschodniej flance NATO, nawet z udziałem kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy. Na co dzień w poznańskim dowództwie służyć będzie około 200 mundurowych. Uruchomienie placówki najpewniej odbędzie się jeszcze w tym miesiącu. Na tym jednak nie koniec.

Ratyfikowana dzisiaj umowa zakłada m.in. zwiększenie liczebności pododdziałów US Army nad Wisłą – z 4,5 to 5,5 tysiąca żołnierzy oraz znaczącą rozbudowę wojskowej infrastruktury. W Drawsku Pomorskim powstaje już Centrum Szkolenia Bojowego, z którego korzystać będą wojska USA, Polski oraz innych państw NATO. We Wrocławiu ulokowana zostanie lotnicza baza załadunkowo-rozładunkowa sił powietrznych USA, w Lublińcu stacjonować będą amerykańskie wojska specjalne, w Łasku zaś eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Lista tego typu lokalizacji jest znaczenie dłuższa.

REKLAMA

Strona polska zobowiązała się pokryć koszty pobytu żołnierzy USA. Rocznie sięgną one 500 mln zł. – Obecność wojsk amerykańskich wzmacnia bezpieczeństwo naszej części Europy. Stanowi też gwarancję, że artykuł 5 umowy euroatlantyckiej będzie przestrzegany – podkreślał podczas uroczystości prezydent Andrzej Duda. Zapis, o którym wspominał, mówi o kolektywnej obronie. Innymi słowy: każdy z członków NATO zobowiązany jest do pomocy zaatakowanemu sojusznikowi.

Podczas swojego wystąpienia prezydent mówił o długiej historii wojskowej współpracy obydwu państw. Wymienił Tadeusza Kościuszkę i Kazimierza Pułaskiego, którzy walczyli zarówno za wolność Polski, jak i podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Przypomniał amerykańskich lotników walczących podczas wojny polsko-bolszewickiej i załogi latające z zaopatrzeniem dla Powstania Warszawskiego. Przywołał też wspólną służbę polskich i amerykańskich żołnierzy podczas misji w Iraku czy Afganistanie. – Teraz widomym znakiem tego braterstwa broni jest obecność wojsk USA w Polsce – zaznaczał. A ponieważ od kilku lat obecność ta stale się zwiększa, potrzebna stała się nowa umowa. – Odpowiada ona wymogom współczesności. Daje też jednak możliwości rozwoju – przekonywał prezydent i dodawał, że mocno liczy, że tak właśnie się stanie. – Dobra współpraca wojskowa przekłada się bowiem na możliwości rozwoju gospodarczego. Rynek środkowoeuropejski staje się w ten sposób bezpieczniejszy, spokojniejszy, bardziej stabilny – mówił prezydent. – Dzięki temu w ostatnich latach mogliśmy obserwować zwiększenie amerykańskiego zainteresowania, jeśli chodzi o współpracę energetyczną czy różnego rodzaju inwestycje w tej części Europy – podkreślał. Odniósł się też do wyborów prezydenckich, którymi Stany Zjednoczone żyły przez ostatnie dni. – Chciałbym, aby ta dzisiejsza ratyfikacja była symbolem naszej współpracy: spokojnej, niezależnej od wszelkich politycznych burz i procesów. Nie mam żadnych wątpliwości, że nasze partnerstwo budowane jest całkowicie ponad bieżącymi wydarzeniami politycznymi – przekonywał Duda.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Jakub Szymczuk/ KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Święto sportowców w mundurach
 
Poznań z dowództwem amerykańskiego korpusu
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
Start w nieznane
Prąd od wojska dla szpitala tymczasowego we Wrocławiu
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Laserowa artyleria US Army
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Płk Korpowski pokieruje Rządowym Centrum Bezpieczeństwa
Wymagający sprawdzian podoficerów
Tymczasowy szpital na Okęciu szuka pracowników
Polowe fortyfikacje
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Obrady ministrów obrony NATO
Gepardy już na Mazurach
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
„Orca” na Atlantyku
Komisje sejmowe o umowie z USA
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
A17 – następcy Kobbenów?
Sąd nad systemem
Proobronni wspierają potrzebujących
Walka z COVID-19 trwa
By nie zostawić bohaterów w potrzebie
Żołnierze pomagają w domu dziecka
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Żołnierze – gdzie i komu pomagają podczas epidemii
NATO broni cyberprzestrzeni
Ukraiński kurs na Zachód
Kolejny dzień walki z pandemią
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
F-16 kończą misję w Estonii
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
Świąteczne prezenty od AMW
Dominatorzy biegów na orientację
Uwaga, lot kontrolowany
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Kolejne wozy Aero trafiły do spadochroniarzy
Debata nad wyzwaniami przyszłości
EkstraKLASA dla uczniów
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Amerykanie odmładzają F-16
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO