moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Coraz więcej żołnierzy walczy z COVID-19

Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. Poleciłem, aby pomagało nie mniej niż 20 tysięcy żołnierzy – poinformował minister Mariusz Błaszczak. Na froncie walki z COVID-19 są żołnierze jednostek operacyjnych i WOT-u. Dziś do godz. 15. w trybie natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach zameldują się wszyscy terytorialsi.


– Obecna sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań. Więcej wojska zaangażuje się w walkę z koronawirusem. W związku z rosnącą liczbą zakażeń poleciłem, aby nie mniej niż 20 tys. żołnierzy pomagało w przeciwdziałaniu pandemii. Rozszerzamy także skalę zadań, które będą realizowali żołnierze – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, po odprawie z dowódcami Wojska Polskiego. Żołnierze jednostek operacyjnych i wojsk terytorialnych mają przede wszystkim odciążyć cywilną służbę zdrowia i wspomóc medyków. Będą się angażować m.in. w budowę tymczasowych szpitali i pomoc w placówkach służby zdrowia.

Polecenie szefa MON-u już jest realizowane. Jak informuje płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej, dziś do godz. 15 w trybie natychmiastowego stawiennictwa w jednostkach wojskowych zameldują się wszyscy żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych. Oznacza to, że mundur włoży dziś ponad 23 tys. terytorialsów. – Żołnierze przejdą dodatkowe szkolenia w zakresie wsparcia osób starszych, pobierania wymazów, kwalifikowanej pierwszej pomocy i szkolenia z indywidualnej ochrony przed COVID-19 – mówi płk Pietrzak. – Ale po przeszkoleniu nie wszyscy otrzymają powołania. Będziemy planować to w zależności od potrzeb poszczególnych brygad i podległych im jednostek. Może być więc tak, że część z tych osób, które dziś zameldują się w jednostkach, powołanie otrzyma dopiero za kilka tygodni – dodaje rzecznik.

Operacja „Trwała odporność”, którą dotąd prowadziły WOT, staje się od dziś operacją połączoną. To znaczy, że zadania związane z walką z pandemią będą wykonywali żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Gen. Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych, wyznaczył w każdym województwie jedną z brygad, która ma współpracować z WOT-em. – Krzywa zachorowań rośnie dramatycznie. W tej chwili ponad 490 tys. ludzi w Polsce jest na kwarantannie, a około 300 tys. jest chorych. Musimy więc zintensyfikować nasze działania – podkreśla płk Pietrzak.


Żołnierze mają działać we wszystkich polskich szpitalach. Będą m.in. odpowiedzialni za czynności przedmedyczne: wywiad epidemiologiczny i mierzenie temperatury. Obecnie taką pracę wojskowi wykonują w ponad 260 placówkach. WOT i jednostki operacyjne skierują także żołnierzy do wszystkich punktów wymazowych, gdzie będą oni pobierać materiał biologiczny do badań w kierunku SARS-CoV-2. Teraz wojsko działa w 225 takich punktach i każdego dnia pobiera kilkanaście tysięcy wymazów. Oznacza to, że co czwarty wymaz w Polsce pobierają żołnierze WP. To nie wszystko. Wzrośnie też liczba punktów badań „Test&Go”, a WOT przygotowują się także do budowy regionalnych centrów pobrań, które w przyszłości będą mogły działać jako centra szczepień. Cały czas w gotowości są również mobilne zespoły do pobierania wymazów, które mogą działać np. w zakładach pracy, domach pomocy społecznej czy placówkach opiekuńczych.

Kierownictwo MON-u skierowało też większą liczbę żołnierzy do budowy szpitali tymczasowych. Wojsko nie tylko będzie wydzielało ludzi do pracy, ale będzie także odpowiedzialne za utrzymanie awaryjnego zasilania w energię elektryczną.

Żołnierze będą wspierać też w większym stopniu działania policji podczas kontrolowania osób objętych kwarantanną. – Na kwarantannie przebywa coraz więcej osób, musimy więc zwiększyć liczbę patroli, które zajmą się monitoringiem. Obecnie żołnierze WOT-u wykonują te zadania we wspólnych patrolach z policjantami, ale być może będziemy też prowadzić te działania samodzielnie – podkreśla płk Pietrzak.

Żołnierze będą także cały czas pomagać kombatantom, osobom starszym i przebywającym na kwarantannie. Wojskowi dostarczają m.in. ciepłe posiłki i niezbędne leki weteranom wojennym. – Dodatkowo terytorialsi uruchomili platformę, za pomocą której zbierane są wnioski o wsparcie działań przeciwkryzysowych samorządów, systemu ochrony zdrowia, służb sanitarnych, ośrodków pomocy społecznej i innych instytucji. Do tej pory na platformie zarejestrowało się 2385 podmiotów, które złożyły 11,5 tys. wniosków o pomoc wojska – informuje Centrum Operacyjne MON.


W systemie opieki zdrowotnej działa 14 wojskowych szpitali oraz pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. Minister Błaszczak polecił, aby co najmniej 25% wszystkich łóżek w wojskowych szpitalach było przeznaczonych na pacjentów z koronawirusem. Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach, należący do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, każdego dnia wykonuje testy umożliwiające wykrywanie koronawirusa. W całym kraju działa siedem wojskowych laboratoriów do wykonywania testów na koronawirusa. Ponadto 24 października zapadła decyzja o tym, że Wojsko Polskie przygotowuje tymczasowy szpital wojskowy dla pacjentów chorych na COVID-19 w Warszawskim Centrum Expo XXI. Szpital przyjmie pierwszych pacjentów 16 listopada.

W walkę z COVID-19 angażują się także brygady logistyczne, które transportują z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali i placówek medycznych materiały do dezynfekcji, środki ochrony osobistej i respiratory.

W czasie epidemii Wojsko Polskie utrzymuje sześć lotniczych zespołów poszukiwawczo-ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

Od początku pandemii Wojsko Polskie prowadzi ogólnopolską akcję krwiodawstwa. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy i pracowników wojska udało zebrać się już ponad 9300 litrów krwi.

MKS

autor zdjęć: 18 DZ, DWOT

dodaj komentarz

komentarze

~Scooby
1604239320
Straszna to ci epidemia , z która dzielnie walczymy. Choć statystyka mów co innego. 220 tyś ludzi w Polsce choruje co roku na grypę w lutym , ile bezobjawowo , tego GUS nie podawał do 2019.
85-BF-76-38

Grupy niszczycieli czołgów
 
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Żandarmeria świętuje
Siła braterstwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Albatros” wyszedł na morze
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Kask Weterana do zdobycia!
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Jacht i menażki od wojska
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Specjaliści od wsparcia
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Gorzka parada zwycięstwa
„Dragon” wskazał cel
Marynarz na „Korfantym”
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wojsko kupiło symulatory pola walki
PKW Turcja już działa
Co ze sprawdzianem z WF?
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
CBW świętuje
W drodze do Ameryki
Course on Diplomacy
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Krwiodawcy w mundurach
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Tygrysy grasowały także nocą!
Podoficer, czyli lider
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Szczyt NATO już w poniedziałek
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Nowe książeczki wojskowe
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Borsuk pokazał swoje możliwości
Afganistan. Czas wracać do domu
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Misje kształtują charakter
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Kurs na dyplomację
A Multi-Front Operation
Moździerze dla WOT-u
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO