moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy

Pierwszych pacjentów przyjmiemy 16 listopada. Na początek będziemy mogli przyjąć 300 chorych, a docelowo będziemy mogli zająć się tysiącem zakażonych COVID-19 – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, anestezjolog z Wojskowego Instytutu Medycznego. Oficer pokieruje szpitalem tymczasowym zlokalizowanym w stołecznej hali Expo XXI.

– Wojsko będzie odpowiedzialne za przygotowanie kolejnego szpitala tymczasowego w Warszawie. Dyrektorem medycznym zostanie kpt. Siewiera, dowódca misji medycznej w Lombardii – poinformował dziś w mediach społecznościowych minister obrony Mariusz Błaszczak. – Kpt. Siewiera złożył mi meldunek o przygotowaniach do otwarcia szpitala. Placówka zapewni wysoką jakość pomocy pacjentom – dodał szef MON. Placówka, której organizacją zajmie się kpt. Siewiera, to drugi szpital tymczasowy w Warszawie. Powstanie w hali Expo XXI przy ul. Prądzyńskiego. Budowa pierwszego, który podlega MSWiA, ruszyła już na PGE Narodowym.

– Procentują doświadczenia zdobyte podczas misji medycznej w Lombardii we Włoszech oraz w Stanach Zjednoczonych. Zawsze mówiłem, że to, czego się tam nauczyliśmy, na pewno zostanie wykorzystane w Polsce. I teraz tak właśnie się dzieje – mówi kpt. dr n. med. Jacek Siewiera. Jest anestezjologiem, kierownikiem Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej WIM. – Szpital powstaje pod egidą Wojskowego Instytutu Medycznego. Będzie to filia WIM – dodaje.

Kpt. Siewiera wyjaśnia, że już w kwietniu zespół specjalistów z WIM opracował plan organizacji szpitala tymczasowego dla chorych na COVID-19. Wówczas medycy zakładali otwarcie placówki przy szpitalu na Szaserów w Warszawie dla stu pacjentów wymagających intensywnej terapii. – Teraz te rozwiązania wprowadzimy na większą skalę. Szpital w pierwszym etapie przyjmie 300 chorych, w drugim kolejnych 300, a w trzecim do 400 osób zakażonych. W sumie dla chorych będziemy mieli 1000 łóżek – wyjaśnia kpt. Siewiera.

Pierwszych pacjentów szpital przyjmie 16 listopada. Zakażonymi koronawirusem opiekować się będą wojskowi medycy: lekarze, ratownicy i pielęgniarki. – Ale jesteśmy otwarci także na cywilnych specjalistów, którzy chcą z nami pracować – mówi dyrektor.

Polska misja medyczna wyruszyła do Lombardii wiosną tego roku podczas pierwszej fali koronawirusa. Do Włoch pojechało wówczas 15 osób: personel WIM oraz Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej. Medycy polecieli do Brescii, około 50 km od Bergamo. W tamtejszym szpitalu klinicznym rozwinęli oddział intensywnej terapii. Stanęli bezpośrednio przy łóżkach chorych i walczyli o ich życie. Polacy zapoznali się wtedy m.in. z organizacją systemu ochrony zdrowia w obliczu kryzysu, podziałem obowiązków między personelem medycznym. Poznali stosowane leki, sposoby diagnostyki i terapii. Przekonali się, że kluczowym elementem leczenia pacjentów chorych na COVID-19 jest rozwinięcie na wysokim poziomie szpitalnych oddziałów intensywnej terapii. Włosi przekształcili jedno z centrów ekspozycyjnych pod Bergamo w filię szpitala Papa Giovanni XXIII.

Niedługo po powrocie z Lombardii zapadła decyzja o skierowaniu za granicę kolejnej misji medycznej, tym razem stricte wojskowej. Polacy pojechali do Chicago na zaproszenie Gwardii Narodowej stanu Illinois. Obserwowali pracę szpitali uniwersyteckich, centrów zarządzania kryzysowego, centrów ratownictwa oraz innych instytucji odpowiedzialnych za organizację opieki medycznej w czasie pandemii. – Poznaliśmy system zarządzania, obserwowaliśmy rolę wojska w zwalczaniu kryzysu, wizytowaliśmy także tymczasowy szpital przygotowany przez Gwardię Narodową na blisko 3 tys. łóżek – mówi kpt. Siewiera. – Teraz wiedzę zdobytą podczas tych misji w stu procentach wykorzystamy w Polsce – mówi anestezjolog.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierz uratował ofiarę wypadku
 
Równanie do najlepszych
Szable w dłoń! Lance do boju!
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Siła braterstwa
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Dragon ’21” zakończony
Karakal w natarciu
Nowe książeczki wojskowe
Studenci w sytuacji kryzysowej
Nagroda nie tylko od dowódcy
Misje kształtują charakter
Borsuk pokazał swoje możliwości
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
MSPO – przygotowania idą pełną parą
CBW świętuje
Wojsko kupiło symulatory pola walki
V4, czyli razem na rzecz komunikacji
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Course on Diplomacy
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kurs na dyplomację
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
St. sierż. Artur Pelo po raz czwarty wygrał Setkę Komandosa
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Nigdy nie zostawiamy swoich
Afganistan. Czas wracać do domu
Grupy niszczycieli czołgów
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
„Dragon” wskazał cel
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Licealiści, którzy chcą zostać specjalsami
Co ze sprawdzianem z WF?
Ponad 6 mln zł w konkursie „Strzelnica w powiecie”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
PKW Turcja już działa
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
„Albatros” wyszedł na morze
Szczyt NATO już w poniedziałek
Podoficer, czyli lider
Żandarmeria świętuje
Święto Dowództwa Generalnego
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Pierwszy dzień do zwycięstwa
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
CePeLek czeka na weteranów
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Gorzka parada zwycięstwa
Mistrzowski bieg Dobka na Memoriale Kusocińskiego
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Dragon'21 – innowacje w granicach zdrowego rozsądku
„Dragon '21” – Desant pod wiatr
Luksusowe auta zaparkują obok F-16

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO