Konsorcjum firm wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej finalizuje badania zdawczo-odbiorcze przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica. Testy na poligonie w Ustce to już ostatni etap przed wprowadzeniem tej broni do służby. Do końca 2022 roku Wojsko Polskie ma otrzymać sześć baterii Pilic.
Kilka dni temu Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce kończą się wojskowe badania zdawczo-odbiorcze polskiego przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego. Pilica to broń bardzo krótkiego zasięgu przeznaczona do zwalczania dronów, śmigłowców i samolotów oddalonych maksymalnie o pięć kilometrów.
Będą kolejne zestawy?
Podczas testów przeprowadzono strzelania z armat ZUR-23-2SP Jodek, pocisków Grom oraz Piorun do pozorowanych celów na różnych wysokościach i odległościach. Wojskowi specjaliści oceniali nie tylko działanie systemów ogniowych, lecz także systemu dowodzenia oraz wchodzącej w skład baterii stacji radiolokacyjnej. Strzelania odbywały się zarówno w dzień, jak i w nocy.
Przedstawiciele PGZ liczą na to, że wdrożenie nowej broni do służby przyczyni się do rozwoju innych systemów przeciwlotniczych opracowywanych przez narodowy holding. – Chcemy dobrze wykorzystać efekty testowanych rozwiązań i już wkrótce skonfigurować pozostałe systemy VSHORAD (bardzo krótkiego zasięgu – przyp. red.) i SHORAD (krótkiego zasięgu – przyp. red.) dla Sił Zbrojnych RP – komentował Hubert Stępniewicz, członek zarządu PGZ S.A.
Sześć baterii za dwa lata
Zgodnie z podpisaną jesienią 2016 roku umową, o wartości 750 mln złotych, wojska obrony powietrznej i przeciwrakietowej do końca 2022 roku mają otrzymać sześć baterii przeciwlotniczego systemu rakietowo-artyleryjskiego Pilica.
PSR-A Pilicę opracowali inżynierowie z konsorcjum trzech spółek należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej: PIT-Radwar S.A., PCO S.A. oraz Zakładów Mechanicznych Tarnów.
Jedna bateria Pilicy składa się z sześciu systemów ogniowych ZUR-23-2SP Jodek uzbrojonych w podwójną armatę o kalibrze 23 mm oraz w dwa pociski przeciwlotnicze Grom lub Piorun. Wyposażona jest także w stację radiolokacyjną oraz stanowiska dowodzenia.
Polska zbrojeniówka prace nad Pilicą rozpoczęła w 2006 roku. Cztery lata później konsorcjum składające się z Wojskowej Akademii Technicznej, Zakładów Mechanicznych Tarnów S.A. i BUMAR sp. z o.o. otrzymało z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju dofinansowanie na opracowanie prototypowego systemu. Efekt prac badawczo-rozwojowych zaprezentowano na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2012 roku.
autor zdjęć: PGZ
komentarze