moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szef MON-u o zaangażowaniu armii w walkę z epidemią

Wojsko jest gotowe, żeby nieść pomoc i współdziałać z cywilną służbą zdrowia w walce z koronawirusem – mówił minister Mariusz Błaszczak w Polskim Radiu. Podkreślił, że żołnierze lekarze dzielą się z cywilnymi kolegami doświadczeniami zdobytymi m.in. na misji we Włoszech. Ponadto terytorialsi od wiosny pomagają potrzebującym, przede wszystkim osobom starszym.

– Dziś ponad 2400 żołnierzy jest zaangażowanych w różne formy pomocy dla osób zakażonych koronawirusem – mówił w poniedziałek rano minister obrony Mariusz Błaszczak w „Sygnałach Dnia” w Programie 1 Polskiego Radia. Szef MON-u tłumaczył, że wiosną te liczby były wyższe, ponieważ wojska operacyjne wspierały Straż Graniczną w ochronie zamkniętych granic państwa. – Zawsze jeżeli będzie konieczna pomoc w większym zakresie, wojsko jest gotowe taką pomoc nieść – podkreślił minister.

Pytany o szczegóły zaangażowania w walkę z epidemią Mariusz Błaszczak zaznaczył, że od wiosny wojska obrony terytorialnej wspierają przede wszystkim przebywających na kwarantannie i osoby starsze. Szef MON-u dodał, że pod opieką żołnierzy są kombatanci, ale terytorialsi przeprowadzają także ewakuacje domów pomocy społecznej. – W sobotę ze szpitala w Drezdenku [Lubuskie – przyp. red.] byli przewożeni do domu pomocy społecznej seniorzy, którzy zwalczyli COVID-19 i również w tej akcji pomagało wojsko – mówił Błaszczak.

Minister zaznaczył też, że w czerwcu zakończyło się szkolenie ponad 100 tys. żołnierzy, którzy uczyli się, jak postępować z osobami zakażonymi. – Taka rzesza żołnierzy jest gotowa, żeby włączyć się w działania służby zdrowia, nie tylko wojskowej, ale również cywilnej – podkreślił Błaszczak. Dodał także, iż 14 szpitali wojskowych, w tym największy z nich – Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie – przyjmuje również osoby cywilne zakażone koronawirusem.

W czasie epidemii koronawirusa Wojsko Polskie utrzymuje 6 Lotniczych Zespołów Poszukiwawczo-Ratowniczych w stałej gotowości do wsparcia Lotniczego Pogotowia Ratunkowego przy ewentualnym transporcie chorych na COVID-19.

Jednocześnie wojsko współpracuje ze służbami medycznymi innych krajów. – Na misjach organizowanych przez WIM we Włoszech, Stanach Zjednoczonych i na Słowenii zdobyto bardzo cenne doświadczenia – podkreślił szef resortu obrony. Przypomniał, że największą wiedzę dotyczącą epidemii Polacy zdobyli w Lombardii. – Tam zarówno lekarze, jak i ratownicy medyczni pomagali w pielęgnowaniu osób zarażonych, ale także obserwowali, w jaki sposób ta opieka jest sprawowana. Uzyskali również wiedzę dotyczącą budowy tymczasowych placówek szpitalnych dla pacjentów z koronawirusem – tłumaczył Błaszczak. Dodał, że ta wiedza dotyczy wielu aspektów, na przykład tego, że pomieszczenia, w których są chorzy muszą być wyższe, niż stanowi standard budowlany, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Mariusz Błaszczak zapytany o to, czy doświadczenia z Lombardii zostaną wykorzystane przy budowie szpitala polowego na Stadionie Narodowym w Warszawie, zaznaczył, że temat budowy szpitali tymczasowych przedstawi premier. – Wczoraj na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawialiśmy tę sprawę – mówił minister obrony.

Jednocześnie szef MON-u zapewnił: – Wojsko jest gotowe, żeby współdziałać z cywilną służbą zdrowia, a żołnierze lekarze dzielą się wiedzą z cywilnymi lekarzami, żeby wykorzystać te metody w walce z koronawirusem w Polsce.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: DWOT, MON

dodaj komentarz

komentarze


Siła braterstwa
 
„Albatros” wyszedł na morze
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Misje kształtują charakter
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
PKW Turcja już działa
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Moździerze dla WOT-u
Kurs na dyplomację
Nowe książeczki wojskowe
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
A Multi-Front Operation
Krwiodawcy w mundurach
Afganistan. Czas wracać do domu
Co ze sprawdzianem z WF?
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Borsuk bezwzględnie potrzebny
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Specjaliści od wsparcia
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Dragon” wskazał cel
Tygrysy grasowały także nocą!
Course on Diplomacy
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Kask Weterana do zdobycia!
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
W drodze do Ameryki
CBW świętuje
Podoficer, czyli lider
Borsuk pokazał swoje możliwości
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie
Grupy niszczycieli czołgów
Jacht i menażki od wojska
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Żandarmeria świętuje
Szczyt NATO już w poniedziałek
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Marynarz na „Korfantym”
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Gorzka parada zwycięstwa
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO