moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kolejne misje wojskowych medyków

Wojskowy Instytut Medyczny przygotowuje dwie misje. Dziś czterech lekarzy poleciało do Słowenii, by wesprzeć tamtejszych medyków i podzielić się doświadczeniami z organizowania szpitali i sposobów leczenia pacjentów z COVID-19. Jutro z tygodniową misją do USA ruszają kolejni lekarze i ratownicy WIM. Część z nich była już na medycznej ekspedycji we Włoszech.

– Po bardzo udanej misji w północnych Włoszech, w Lombardii, w której uczestniczyli żołnierze lekarze i medycy z Wojskowego Instytutu Medycznego, ruszają kolejne misje do Słowenii oraz do Illinois w USA – zapowiedział dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON wyjaśnił, że celem jest przede wszystkim zdobycie przez polskich lekarzy dodatkowej wiedzy dotyczącej leczenia chorych na COVID-19. – Tak było w przypadku włoskiej misji. Doświadczenia zdobyte w Lombardii już zostały wykorzystane w walce z koronawirusem w Polsce – podkreślił minister.

Priorytetem słoweńskiej misji jest wymiana informacji na temat organizacji zarządzania w służbie zdrowia, co ma przekładać się na ograniczenie liczby zachorowań i wygaszanie epidemii. – Słowenia jest jednym z wielu krajów dotkniętych epidemią, który oczekuje wsparcia eksperckiego w działaniach związanych z COVID-19. Doświadczenia zebrane przez przedstawicieli WIM w Polsce oraz podczas misji medycznej we Włoszech pozwalają na udzielenie takiego wsparcia – wyjaśnia płk lek. Jarosław Kowal, rzecznik prasowy WIM. – Jest to także okazja do wzbogacenia własnych doświadczeń i wyrażenia solidarności z innymi krajami w obliczu głębokiego kryzysu epidemicznego i wspólnych zagrożeń – dodaje oficer.

REKLAMA

Misja ekspercka w Słowenii potrwa trzy dni. Dziś z Warszawy na pokładzie wojskowego samolotu C-295M wyleciało czterech lekarzy WIM: płk dr n. med. Artur Bachta, płk dr hab. n. med. prof. nadzw. Witold Owczarek, kpt dr n. med. Monika Konior, mjr dr n. med. Bartosz Żakowski. – To specjaliści m.in. od spraw związanych z organizacją pracy szpitala, także w czasie podczas epidemii, eksperci od logistyki, chorób zakaźnych oraz epidemiologii – dodaje płk Kowal. Lekarze spotkają się m.in. z kadrą głównych słoweńskich ośrodków medycznych: Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego, Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Lublanie, w Instytucie Mikrobiologii i Immunologii Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Mariborze.

Natomiast w czwartek na pokładzie samolotu Gulfstream G550 do Stanów Zjednoczonych poleci dziewięciu żołnierzy, pracowników WIM. W większości są to te same osoby, które na początku kwietnia przebywały z misją medyczną w Lombardii, czyli specjaliści od intensywnej terapii, anestezjologii, medycyny pola walki oraz ratownicy medyczni.

Medycy polecą do Chicago. Przez siedem dni będą tam uczestniczyć w różnego rodzaju seminariach oraz telekonferencjach z personelem amerykańskich placówek służby zdrowia. – Miejscem spotkań będą szpitale i lokalne centra medyczne, gdzie zgodnie z programem misji nasz personel podzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z opieką i leczeniem chorych z COVID-19 – wyjaśnia rzecznik WIM. – Nasi medycy zdobędą praktyczną i teoretyczną wiedzę na temat tego, jak skutecznie i efektywnie walczyć z największą epidemią choroby, jaka dotknęła świat na przestrzeni ostatnich 100 lat – dodaje pułkownik.

Szef resortu obrony poinformował dzisiaj także, że polscy lekarze i ratownicy w USA będą uczestniczyć w spotkaniach z personelem powstającego obecnie największego tymczasowego szpitala zakaźnego w Chicago. W projekt ten zaangażowani są także wojskowi medycy z USA. – Szpital będzie przeznaczony dla ponad 2 tysięcy pacjentów i lada dzień rozpocznie swoją działalność. Medycy zdobędą tam doświadczenia i wiedzę, która następnie będzie wykorzystana w Polsce i podczas pomocy sojusznikom – podkreślił minister Błaszczak.

W amerykańskim szpitalu jednocześnie będzie mogło przebywać 2250 zarażonych koronawirusem. Tamtejsze władze informują, że placówka ma być uruchomiona jeszcze w tym tygodniu.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
 
Buzdygany dla najlepszych
Pandemię pokonamy szczepieniami
Dama odeszła do historii
Leopardy 2PL ćwiczą na poligonie
Malutka na poligonie
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Płk prof. Rękas – Działa, a nie marzy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko – plan na życie
Większość złotych medali dla żołnierzy-pływaków
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Kuźnie oficerskich kadr
Jest Warszawa
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Amerykanie odmładzają F-16
Międzynarodowy Elbląg
We Never Stop
Laserowa artyleria US Army
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Na straży niebieskiej linii
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Kutno w sieci LogHubs
Komandosi znad Garigliano
Armia Fight Night znów w akcji
Pustynna burza wokół Husajna
Żołnierze testują nauczycieli
Żydzi od Andersa
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Ferie z gwiazdami sportu
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Obrady ministrów obrony NATO
Symulator na szerokie wody
Kierunek: Litwa
Jakie zmiany w mundurówce?
Pseudonim Żmudzin, Polak-rewolucjonista
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
„Do tego dzieła potrzeba wszystkich sił i wszystkich serc”
Co musi umieć kierowca czołgu
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
155 mm dla US Army
Na rozgrzewkę – zapasy
Agenci wywiadu na bobslejach
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Mjr Tarnawski skończył 100 lat!
Daglezje na większe przeprawy
Żołnierze na froncie walk z COVID-19
Symulator Orlika w Dęblinie
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Więcej cywilów z szansą na kaprala
Krotony w akcji
WBH upublicznia swoje archiwa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO