moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO

Szef Obrony Królestwa Niderlandów adm. Rob Bauer został wybrany na nowego szefa Komitetu Wojskowego NATO. Zastąpi na tym stanowisku Brytyjczyka sir Stuarta Peacha. W korespondencyjnym głosowaniu szefów obrony państw NATO adm. Bauer zdobył większość z 30 głosów. Służbę w strukturach NATO oficer rozpocznie latem 2021 roku.

Kadencja szefa Komitetu Wojskowego NATO, marszałka lotnictwa sir Stuarta Peacha, kończy się w przyszłym roku. Jednak zgodnie z zasadami Sojuszu, już teraz konieczne było wskazanie jego następcy. Pod koniec sierpnia polski rząd zarekomendował na to stanowisko gen. Rajmunda T. Andrzejczaka, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Jego kontrkandydatem był adm. Rob Bauer, szef Obrony Królestwa Niderlandów, były dowódca Królewskiej Marynarki Wojennej Holandii.

Początkowo wybory miały się odbyć 19 września w Rzymie, podczas wyjazdowego posiedzenia Komitetu Wojskowego. Ostatecznie, z racji sytuacji epidemicznej, do spotkania 30 szefów sił zbrojnych Sojuszu nie doszło. Przedstawiciele NATO zmienili zasady wyboru nowego szefa KW i zdecydowali, że zostanie on wybrany korespondencyjnie w głosowaniu tajnym.

REKLAMA

Dziś podczas wideokonferencji zostały otwarte koperty z głosami wszystkich 30 szefów obrony państw członkowskich Sojuszu. Kandydaci mogli też głosować na samych siebie. Ostatecznie największe poparcie zdobył adm. Bauer.

Komitet Wojskowy to najważniejsza władza w Sojuszu Północnoatlantyckim. W jego skład wchodzą szefowie obrony 30 państw członkowskich NATO, którzy wybierają przewodniczącego KW na trzyletnią kadencję. Komitet pełni funkcję doradczą w kwestiach wojskowych, a do jego głównych zadań należy m.in. przedstawianie m.in. Sekretarzowi Generalnemu NATO i Radzie Północnoatlantyckiej wypracowanych przez siebie opinii i wniosków. Przewodniczący wytycza kierunki rozwoju i określa tematykę prac Komitetu Wojskowego. Zajmuje się także kierowaniem pracą regionalnych dowództw Sojuszu. Komitet Wojskowy spotyka się dwa razy w roku – w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

Polskie siły zbrojne mają swoich przedstawicieli w strukturach dowódczych NATO. Od ubiegłego roku zastępcą szefa sztabu ds. strategicznego rozwoju i przygotowań w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE) w belgijskim Mons jest gen. dyw. Piotr Błazeusz. Odpowiada on za m.in. planowanie strategiczne użycia sojuszniczych sił w operacjach NATO oraz UE, a także opracowywanie wojskowej strategicznej polityki, dyrektyw i procedur dotyczących sojuszniczych operacji.

Z kolei od stycznia tego roku na czele sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, jednego z dwóch ważniejszych dowództw NATO, stoi gen. broni Krzysztof Król. Dowództwo jest odpowiedzialne za m.in. za bezpieczeństwo wschodniej flanki Sojuszu, siły szybkiego reagowania i siły wysuniętej obecności, a także natowską misję w Afganistanie.

Paulina Glińska

autor zdjęć: defensie.nl

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze na froncie walk z COVID-19
 
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kutno w sieci LogHubs
Pustynna burza wokół Husajna
Na rozgrzewkę – zapasy
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Armia Fight Night znów w akcji
Dama odeszła do historii
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Trudny rok na misjach
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
155 mm dla US Army
Jakie zmiany w mundurówce?
Telefon dla seniora
Wojsko – plan na życie
Malutka na poligonie
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
Komandosi znad Garigliano
Obrady ministrów obrony NATO
Laserowa artyleria US Army
Amerykanie odmładzają F-16
Kombatanci mogą liczyć na terytorialsów
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Kierunek: Litwa
Krotony w akcji
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Klub Złotej Rybki – uratowani z wody
Co musi umieć kierowca czołgu
Symulator Orlika w Dęblinie
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Żydzi od Andersa
Na straży niebieskiej linii
Żołnierze testują nauczycieli
Pandemię pokonamy szczepieniami
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Trudny egzamin przed misją
WBH upublicznia swoje archiwa
Ferie z gwiazdami sportu
Kuźnie oficerskich kadr
Komisje sejmowe o umowie z USA
Dowództwo 6 Mazowieckiej BOT jest w Radomiu
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Ukraiński kurs na Zachód
Drewniany koń, czyli skok ku wolności
Jest Warszawa
We Never Stop
Agenci wywiadu na bobslejach
Daglezje na większe przeprawy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO