moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski generał w NATO

Polski rząd oficjalnie zarekomendował gen. Rajmunda T. Andrzejczaka na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. Jego kontrkandydatem będzie admirał Rob Bauer, szef obrony Królestwa Niderlandów. Wyniki głosowania szefów obrony państw NATO poznamy 19 września, podczas posiedzenia Komitetu Wojskowego w Rzymie.

Komitet Wojskowy to najważniejszy wojskowy organ Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony wszystkich państw członkowskich NATO, którzy wybierają – na trzyletnią kadencję – przewodniczącego Komitetu. Do jego głównych zadań należy m.in. przedstawianie sekretarzowi generalnemu NATO i Radzie Północnoatlantyckiej wypracowanych przez KW opinii i wniosków. Przewodniczący wytycza też kierunki rozwoju i określa tematykę prac Komitetu Wojskowego. Kieruje również pracą regionalnych dowództw Sojuszu. Obecnie na czele Komitetu stoi Brytyjczyk, marszałek lotnictwa sir Stuart Peach. Choć jego kadencja zakończy się dopiero w przyszłym roku, już we wrześniu odbędą się wybory następcy.

Jednym z dwóch kandydatów, obok adm. Roba Bauera, szefa obrony Królestwa Niderlandów, będzie gen. Rajmund T. Andrzejczak, który od ponad dwóch lat stoi na czele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Poinformował dziś o tym Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że dzięki bogatemu doświadczeniu zdobytemu w kraju, jak i w środowisku międzynarodowym gen. Andrzejczak jest doskonałym kandydatem na to stanowisko – napisał na Twitterze szef MON.

Wyniki głosowania znane będą 19 września, w trakcie wyjazdowego posiedzenia Komitetu w Rzymie. Zmiana na stanowisku nastąpi latem 2021 roku.

Generał Rajmund T. Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych w różnych jednostkach. W roku 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 2014 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa Sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej, a w 2016 r stanął na czele tej jednostki. W lipcu 2018 roku został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Swoje doświadczenie w służbie generał zdobywał też poza granicami kraju. Dowodził m.in. polskim komponentem w ramach UNDOF (Siły Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan) oraz dwoma rotacjami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Służył także w siłach koalicyjnych w Iraku oraz dowodził Grupą Bojową Unii Europejskiej.

Za służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego II klasy, Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu oraz srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Komitet Wojskowy pełni w NATO funkcję doradczą w kwestiach wojskowych. We współpracy z dowódcami strategicznymi Sojuszu opracowuje plany, zalecenia, które przekazywane są do dalszej dyskusji władzom politycznym jako stanowisko wojskowe. Na podstawie politycznych decyzji Rady Północnoatlantyckiej KW opracowuje i przekazuje dowódcom strategicznym stosowne wytyczne. Członkowie Komitetu Wojskowego spotykają się dwa razy w roku w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
 
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Będą podwyżki dla żołnierzy
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Kobiety a pokój
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Napięta sytuacja na granicy
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Ogień na alpejskich szczytach
KFOR: wyższy stopień gotowości
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wybierz się na wojskowe studia
Duch Invictus jest, czas na formę
Emerytura wypłacana w … karmie
Saper robi przejście
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Żołnierze poszkodowani na granicy
„Ramstein Alloy” nad Litwą
O bezpieczeństwie państw NATO
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
W jedynym słusznym kierunku
Inwestycje Stoczni Wojennej
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Course on Diplomacy
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Time for Miecznik
Legia Akademicka po raz piąty
103 lata Sztabu Generalnego
Kraby dla podhalańczyków
Dron dla hydrografów
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Star Army
Polityka nie znosi próżni
Czy będą podwyżki?
Wilk na poligonie
Ciemne strony Facebooka
Żołnierze bez testów z WF-u
Szef MON odwiedził USA
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szczury Torbuku
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Afganistan. Czas wracać do domu
Raki dla podhalańczyków
Zbrodnia bez kary
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
AZOR – podwodny specjalista
UE o wspólnym bezpieczeństwie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO