moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polski generał w NATO

Polski rząd oficjalnie zarekomendował gen. Rajmunda T. Andrzejczaka na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego NATO. Jego kontrkandydatem będzie admirał Rob Bauer, szef obrony Królestwa Niderlandów. Wyniki głosowania szefów obrony państw NATO poznamy 19 września, podczas posiedzenia Komitetu Wojskowego w Rzymie.

Komitet Wojskowy to najważniejszy wojskowy organ Sojuszu Północnoatlantyckiego. W jego skład wchodzą szefowie obrony wszystkich państw członkowskich NATO, którzy wybierają – na trzyletnią kadencję – przewodniczącego Komitetu. Do jego głównych zadań należy m.in. przedstawianie sekretarzowi generalnemu NATO i Radzie Północnoatlantyckiej wypracowanych przez KW opinii i wniosków. Przewodniczący wytycza też kierunki rozwoju i określa tematykę prac Komitetu Wojskowego. Kieruje również pracą regionalnych dowództw Sojuszu. Obecnie na czele Komitetu stoi Brytyjczyk, marszałek lotnictwa sir Stuart Peach. Choć jego kadencja zakończy się dopiero w przyszłym roku, już we wrześniu odbędą się wybory następcy.

Jednym z dwóch kandydatów, obok adm. Roba Bauera, szefa obrony Królestwa Niderlandów, będzie gen. Rajmund T. Andrzejczak, który od ponad dwóch lat stoi na czele Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Poinformował dziś o tym Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Jestem przekonany, że dzięki bogatemu doświadczeniu zdobytemu w kraju, jak i w środowisku międzynarodowym gen. Andrzejczak jest doskonałym kandydatem na to stanowisko – napisał na Twitterze szef MON.

Wyniki głosowania znane będą 19 września, w trakcie wyjazdowego posiedzenia Komitetu w Rzymie. Zmiana na stanowisku nastąpi latem 2021 roku.

Generał Rajmund T. Andrzejczak jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, Akademii Obrony Armii Czeskiej, Akademii Obrony Narodowej w Warszawie oraz Królewskiej Akademii Obrony w Londynie. Służył na wielu stanowiskach dowódczych i sztabowych w różnych jednostkach. W roku 2012 roku objął dowodzenie 17 Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Międzyrzeczu. Od 2014 r. pełnił obowiązki zastępcy dowódcy – szefa Sztabu 12 Dywizji Zmechanizowanej, a w 2016 r stanął na czele tej jednostki. W lipcu 2018 roku został szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Swoje doświadczenie w służbie generał zdobywał też poza granicami kraju. Dowodził m.in. polskim komponentem w ramach UNDOF (Siły Narodów Zjednoczonych ds. Nadzoru Rozdzielenia Wojsk na Wzgórzach Golan) oraz dwoma rotacjami Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie. Służył także w siłach koalicyjnych w Iraku oraz dowodził Grupą Bojową Unii Europejskiej.

Za służbę został odznaczony Orderem Krzyża Wojskowego II klasy, Gwiazdą Iraku i Gwiazdą Afganistanu oraz srebrnymi medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” oraz „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Komitet Wojskowy pełni w NATO funkcję doradczą w kwestiach wojskowych. We współpracy z dowódcami strategicznymi Sojuszu opracowuje plany, zalecenia, które przekazywane są do dalszej dyskusji władzom politycznym jako stanowisko wojskowe. Na podstawie politycznych decyzji Rady Północnoatlantyckiej KW opracowuje i przekazuje dowódcom strategicznym stosowne wytyczne. Członkowie Komitetu Wojskowego spotykają się dwa razy w roku w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli i raz w wybranej stolicy państwa członkowskiego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Źródło: MON

dodaj komentarz

komentarze


Nowy batalion na Lubelszczyźnie
 
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Course on Diplomacy
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Kolejne Herculesy dla wojska
Mężny duch dla ratowników
Złoto ustrzelone w Indiach
Kraby na „Bizonie ‘21”
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Kurs na dyplomację
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Polska stawia na fregaty Miecznik
Nagroda nie tylko od dowódcy
Udany weekend żołnierzy
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Nowy karabin z Tarnowa
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Jak wojsko walczy z pandemią
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Sto sekund do zagłady
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Sportowy jubileusz
Kierunek: certyfikacja
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Rumuński „Scorpion Spring”
Aplikacja dla kandydatów do wojska
Kuźnie oficerskich kadr
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Łask czeka na myśliwce V generacji
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Rosomaki na okrętach
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Siły powietrzne czekają na F-35
Jedyna taka brygada
Afganistan. Czas wracać do domu
Mistrzowskie zagranie przegranych
Pierwsze kroki na linie
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Łączenie dwóch światów
Getto walczy
„Wolverine Strike” odpiera atak
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Leopardy w natarciu
Nowe książeczki wojskowe
Opiniowanie po nowemu
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO