moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie

Szkolenie pododdziałów 18 Dywizji Zmechanizowanej na poligonie w Nowej Dębie obserwował dziś minister Mariusz Błaszczak. Szef MON podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w 2020 roku pełni rolę tzw. szpicy NATO. Zaznaczył także, że zdolności bojowe 1 Warszawskiej Brygady Pancernej wzrosły, bo jednostka otrzymała pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard 2PL.

Na poligonie w Nowej Dębie szkoli się obecnie około 1800 żołnierzy 18 Dywizji Zmechanizowanej. Główne siły na Podkarpacie skierowała 1 Warszawska Brygada Pancerna oraz 21 Brygada Strzelców Podhalańskich. Poligonowy trening przechodzi także najmłodsza w Żelaznej Dywizji, 19 Brygada Zmechanizowana. – Stawiamy na integrację sił. Zgrupowanie jest jednym z etapów, które mają przygotować 18 Dywizję do osiągnięcia w przyszłym roku pełnej gotowości operacyjnej – wyjaśniał gen. dyw. Jarosław Gromadziński. – Dziś obejrzeliśmy dynamiczną część szkolenia, synchronizację działań pomiędzy czołgistami a podhalańczykami – dodał dowódca Żelaznej Dywizji.

Kierowanie ogniem kompanii Leopardów 2A5 i kompani wsparcia wyposażonej w moździerze Rak przy wsparciu śmigłowców W-3 Sokół z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej obserwował dziś minister obrony Mariusz Błaszczak. – Wojsko Polskie musi być sprawne, przygotowane do działań i temu właśnie służą takie ćwiczenia jak to w Nowej Dębie – zaznaczył szef MON. Minister Błaszczak odniósł się także do przypadającej wczoraj, 81. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę w czasie II wojny światowej i podkreślił, że 17 września 2020 roku Sejm ratyfikował umowę ze Stanami Zjednoczonymi. – Na jej podstawie obecność wojsk USA będzie miała w Polsce trwały charakter. To niezwykle ważne, jeśli chodzi o odstraszanie ewentualnego agresora – dodał szef MON.

REKLAMA

Mariusz Błaszczak zwrócił jednak uwagę na to, że choć umowa jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa Polski i wschodniej flanki NATO, to nie zwalnia ona Wojska Polskiego z obowiązku zapewnienia bezpieczeństwa ojczyźnie. Zdolności wojska do obrony, jak mówił minister, cały czas się zwiększają, m.in. dzięki wspólnym, krajowym i międzynarodowym ćwiczeniom. Podkreślił rolę 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, która w tym roku pełni zadania tzw. szpicy NATO, czyli stanowi trzon wielonarodowej brygady bardzo szybkiego reagowania. Musi utrzymywać zdolność do działania w ciągu 48-72 godzin. W ramach Sił Odpowiedzi NATO może zostać aktywowana, gdyby doszło do zagrożenia bezpieczeństwa któregokolwiek z państw członkowskich Sojuszu.

Minister Błaszczak odnosząc się do taktycznego współdziałania podhalańczyków i czołgistów wspomniał, że 1 Brygada otrzymała nowy sprzęt. – Do wyposażenia 1 Warszawskiej Brygady Pancernej trafiły pierwsze zmodernizowane czołgi Leopard. Zostały zmodernizowane przez polski przemysł zbrojeniowy do standardu 2PL – mówił szef MON. – Jest to sprzęt dużo wyższej klasy, chociażby pod względem opancerzenia, systemu kierowania ogniem czy mocniejszego silnika. To wzrost zdolności bojowych 1 Brygady – podkreślił.

„Polskie” Leopardy mają zainstalowane dodatkowe opancerzenie, wymienione systemy stabilizacji armaty i napędu wieży, unowocześnioną armatę Rh-120 L44, która została m.in. przystosowana do nowych typów amunicji. W czołgach ulepszono także systemy optoelektroniczne przeznaczone dla dowódcy i działonowego, w tym zainstalowaną kamerę termowizyjną III generacji typu KLW-1 Asteria.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Terytorialsi nie ustają z pomocą
Most pontonowy ponownie stanął na Wiśle
Terytorialsi pomagają przy budowie szpitala tymczasowego
Podyplomówki dla nauczycieli klas mundurowych
Brother from Overseas
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Uczniowie o zbrodni katyńskiej
„Gepard’ 20” na Mazurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Czarna Dywizja triumfuje na Spartakiadzie Wojskowej
Święto sportowców w mundurach
F-16 kończą misję w Estonii
W stołecznej hali Expo XXI powstaje szpital tymczasowy
Coraz więcej chętnych do armii
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Nowy sprzęt dla cyfrowej brygady
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kolejne Bieliki wylądowały w Dęblinie
Urodzony żołnierz
52 mld zł w budżecie MON na 2021 r.
Among Us, Allies
Galowy na półkę. Polowy to podstawa!
Jeszcze więcej OPW
Komisje sejmowe o umowie z USA
Szef MON ma koronawirusa
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
WSzW i WKU – jesteśmy dla kandydatów
Amerykanie odmładzają F-16
Rozejm dla prowadzenia wojny
Wsparcie żandarmerii w czasie pandemii
Nowe wojskowe karetki kupione
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Amunicja z Meska
WZU w Grudziądzu chcą otworzyć uczelnię
Korpus WOT i nowe specjalności w armii
Ukraiński kurs na Zachód
Jakie tajemnice nadal skrywa pole bitwy o Westerplatte?
Miasto niezłomne składa broń
„Astral Knight” – sojusznicza integracja w powietrzu
Polsko-amerykańskie szkolenie transportowców
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Gotowi na trzynastą zmianę
Włosko-polski czołg?
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zobacz wystawę o gen. Maczku
Laserowa artyleria US Army
Invictus Games rzuca weteranom wyzwanie
Żołnierze w „ustawie o dobrym samarytaninie”
84 medale żołnierzy na mistrzostwach kraju
Charytatywny rekord Buzdygana
Żołnierze NATO na polskich drogach
Pod sztandarami Zielonej Wyspy
Pilica – ostateczne odliczanie
Nauka pobierania wymazów
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO