moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polsko-amerykańska współpraca

Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych, był gościem Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej. Między innymi rozmawiano o współpracy wojskowej i ćwiczeniach EDRE. – To bardzo ważne doświadczenie i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – mówił po spotkaniu szef MON.

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej spotkał się dziś z Ryanem McCarthy’m, sekretarzem Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. Tematem spotkania była współpraca wojskowa Polski z USA. – Jesteśmy pod wrażeniem doświadczeń, jakie Wojsko Polskie zyskuje dzięki ćwiczeniom z armią Stanów Zjednoczonych – mówił tuż po rozmowach szef resortu obrony. Przypomniał, że US Army było w Polsce nawet w momencie eskalacji koronawirusa, mimo to odbyły się manewry „Defedner Europe’20 Plus”. – To było duże wyzwanie dla nas wszystkich, ale mimo tego ćwiczenie zakończyło się sukcesem – zaznaczył. Podkreślił, że właśnie zaczyna się kolejny etap tego ćwiczenia. W ramach EDRE (Emergency Deployment Readiness Exercise), ponad 500 wojskowych zostanie przerzuconych ze Stanów Zjednoczonych do Niemiec. Następnie żołnierze pobiorą z magazynów US Army sprzęt i ruszą na poligon do Drawska Pomorskiego, gdzie wspólnie z Polakami wezmą udział w ćwiczeniach taktycznych. – To bardzo ważne doświadczenia i bardzo korzystne dla bezpieczeństwa Polski i całej wschodniej flanki NATO – podkreślił szef MON. Przypomniał także, że obecność żołnierzy US Army w Polsce to efekt porozumień, jakie prezydent Andrzej Duda zawarł z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem

Szef resortu przypomniał także, że Polska współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w kwestii modernizacji polskiej armii. Chodzi między innymi o możliwość kupowania sprzętu w ramach FMS (Foreign Military Sales). Jest to program, który umożliwia pozyskiwanie od Stanów Zjednoczonych usług, sprzętu i uzbrojenia. – Ten program nie jest dostępny dla każdego państwa. Dziękujemy za to, że możemy z niego skorzystać, dzięki temu wzmacniamy zdolności obronne Wojska Polskiego – podkreślił minister.

O udanej polsko-amerykańskiej współpracy mówił także Ryan McCarthy, sekretarz Sił Lądowych Stanów Zjednoczonych. – Od wielu lat łączy nas długotrwała i silna więź. Dzięki naszej współpracy i zaangażowaniu na rzecz NATO zwiększyło się bezpieczeństwo w regionie – zaznaczył. – Mimo że COVID-19 zmodyfikował ćwiczenie „Defender Europe’20 Plus”, udało nam się je przeprowadzić – zaznaczył.


Film: MON

Sekretarz McCarthy pogratulował także reelekcji Andrzejowi Dudzie, a także przypomniał, że niedawno Prezydent RP odwiedził Stany Zjednoczone. – Ostatnia wizyta w Stanach Zjednoczonych potwierdziła silną więź między naszymi krajami – powiedział. Dodał także, że w ubiegłym roku liderzy obu krajów podpisali dwie deklaracje, które podkreślają wspólne wartości oraz sposób, w jaki będziemy pogłębiali naszą współpracę obronną. – Mamy nadzieję, że już wkrótce podpiszemy kolejne – podkreślił.

Mimo że podczas konferencji nie padła żadna informacja dotycząca relokacji wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski, McCarthy podkreślił rolę obecności żołnierzy USA w naszym kraju. – Obecność amerykańska w Polsce wzmacnia potencjał NATO i przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa w regionie – powiedział. – Zwiększenie tej obecności zapewnia demokrację, wolność i respektowanie suwerenności – podkreślił. – To jasny sygnał, że natowscy sojusznicy są zjednoczeni i zdeterminowani do tego, aby bronić NATO i zapobiegać jakiejkolwiek agresji ze strony potencjalnych przeciwników – mówił. – Tak głębokie relacje między USA a Polską są kluczowe, jeśli chodzi o eliminowanie przyszłych zagrożeń. Stany Zjednoczone cały czas szukają nowych możliwości wzmocnienia sytuacji obronnej, pogłębiania bezpieczeństwa transatlantyckiego. Dlatego bardzo się cieszymy, że będziemy mogli nadal współpracować – zaznaczył.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


IPN zaprasza na festiwal filmów o totalitaryzmie
 
Niemcy donoszą światu o Katyniu
Polska obecność w europejskich projektach zbrojeniowych
Amerykańskie myśliwce wylądowały w Polsce
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Złoto ustrzelone w Indiach
Rumuński „Scorpion Spring”
Kierunek: certyfikacja
Udany weekend żołnierzy
Afganistan. Czas wracać do domu
Kurs na dyplomację
Buzdygan Internautów 2020 – zaczynamy głosowanie!
Kpt. Jacek Siewiera – na pierwszej linii walki z pandemią
Nowy batalion na Lubelszczyźnie
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
Jedyna taka brygada
Artyleryjskie ćwiczenia „Bizon ’21”
Kraby na „Bizonie ‘21”
Łask czeka na myśliwce V generacji
Leopardy w natarciu
Morskie targi zbrojeniowe, czyli surfowanie po sieci
Nagroda nie tylko od dowódcy
Course on Diplomacy
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Bitwa pod Iganiami, czyli stracona szansa
Błękitna Armia wyrusza do Polski
Wojsko pomoże w organizacji punktów szczepień
Getto walczy
Specjalsi zakończyli dyżur w Siłach Odpowiedzi NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Sportowy jubileusz
Szer. Beata Pacut mistrzynią Europy w judo
Opiniowanie po nowemu
Kuźnie oficerskich kadr
Nowy etap w sporcie wojskowym rozpoczęty
Pierwsze kroki na linie
Siły powietrzne czekają na F-35
Polska stawia na fregaty Miecznik
Jak komuniści z LWP niszczyli tradycje polskiego wojska
Sto sekund do zagłady
Katyń – symbol bezprzykładnej zbrodni
Mjr rez. Wojciech „Zachar” Zacharków – nigdy nie chodzi na skróty
Rosomaki na okrętach
Łączenie dwóch światów
Kolejne Herculesy dla wojska
Pamiętamy o katastrofie smoleńskiej
Korekta do igrzysk: dwunasty złoty medal dla Polski
Spadochroniarze gotowi do misji w Kosowie
Mężny duch dla ratowników
Osłonić konwój, ratować rozbitków
Leki za zero złotych należą się rannym weteranom!
Nowe książeczki wojskowe
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Aplikacja dla kandydatów do wojska
„Wolverine Strike” odpiera atak
Jak wojsko walczy z pandemią
Michał Szeliga – przywraca pamięć o przodkach ze Wschodu
Błękitni po raz trzeci w Libanie
Mistrzowskie zagranie przegranych
Filip Bątkowski – menedżer sportu i… żołnierzy
Nowy karabin z Tarnowa

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO