moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydenci Polski i USA podpisali deklarację o współpracy obronnej

Dowództwo dywizyjne w Poznaniu, Centrum Szkolenia Bojowego w Drawsku Pomorskim, eskadra dronów w Łasku i pododdział sił specjalnych w Lublińcu – m.in. takie jednostki amerykańskie powstaną niedługo w Polsce. To założenia podpisanej dziś w Nowym Jorku umowy o współpracy militarnej. Sygnowali ją prezydenci Polski Andrzej Duda i USA Donald Trump.

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą od soboty przebywają z oficjalną wizytą w Stanach Zjednoczonych. Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP poleciał za ocean w związku z 74. Sesją Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
W przeddzień debaty w siedzibie ONZ, w poniedziałek wieczorem (polskiego czasu), doszło do spotkania prezydentów USA i Polski, Donalda Trumpa i Andrzeja Dudy. Politycy podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy obronnej i obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Dokument jest uszczegółowieniem umowy, jaka została zawarta 12 czerwca 2019 roku, w czasie poprzedniej wizyty prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych.

 

Dywizja USA w Poznaniu

Deklaracja nawiązuje do 3. i 5. artykułu Traktatu Północnoatlantyckiego, jako podstawy wzajemnych relacji obronnych. Polska i USA uznały, że zwiększona obecność amerykańskich żołnierzy w Polsce wzmocni dotychczasowe operacje militarne NATO prowadzone w naszej części Europy. Umowa potwierdza stałą obecność 4500 żołnierzy amerykańskich w Polsce i mówi o skierowaniu w „bliskiej przyszłości” dodatkowego tysiąca wojskowych. Obie strony uzgodniły lokalizacje dla większości amerykańskich pododdziałów, które mają znaleźć się w Polsce. Poznań będzie siedzibą dla Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego oraz grupy wsparcia dla sił lądowych USA. W Drawsku Pomorskim powstanie Centrum Szkolenia Bojowego, z którego będą mogli korzystać polscy i amerykańscy żołnierze. We Wrocławiu (a dokładnie Wrocław-Strachowice) powstanie infrastruktura dla bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej USAF. W Powidzu natomiast będzie miała siedzibę lotnicza brygada bojowa i batalion bojowego wsparcia logistycznego.

W Łasku, gdzie stacjonują polskie F-16, ma powstać eskadra zdalnie sterowanych statków powietrznych. Bezzałogowce MQ-9 Reaper będą wykorzystywane do działań wywiadowczych, zwiadowczych i rozpoznawczych, a informacje zebrane przez drony mają być udostępniane stronie polskiej. Zgodnie z podpisaną umową zwiększy się także obecność amerykańskich sił specjalnych w Polsce. Nowe obiekty dla komandosów powstaną w Lublińcu i w Powidzu.

To jednak nie koniec ustaleń. Trwają jeszcze rozmowy na temat lokalizacji amerykańskiej Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej. Polska zobowiązała się do przygotowania infrastruktury dla armii amerykańskiej, ale wyposażenie żołnierzy USA i ich uzbrojenie pozostaje w gestii USA.

Ważny dzień dla bezpieczeństwa Polska

– Za nami półtora roku negocjacji, bardzo ważnych spotkań. Udowodniliśmy, że potrafimy negocjować jak równy z równym. Rezultatem ciężkiej pracy jest podpisana właśnie deklaracja o pogłębianiu współpracy wojskowej – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak. Szef MON towarzyszył prezydentowi w czasie konferencji prasowej w Nowym Jorku. – To wielki dzień dla bezpieczeństwa Polski i państw Sojuszu Północnoatlantyckiego. To wydarzenie, które ma charakter historyczny – dodał.

Minister Błaszczak podkreślił, że Polska dołączyła do wąskiego grona państw, w których na trwałe stacjonują wojska amerykańskie. Mówił również o tym, że rozpoczynają się właśnie prace związane z budową infrastruktury dla wojsk amerykańskich.

Po spotkaniu bilateralnym prezydentów odbyły się rozmowy w szerszym gronie. USA reprezentowali m.in. wiceprezydent Mike Pence, sekretarz stanu Mike Pompeo, który chwalił polskie MON za zaangażowanie przy opracowaniu treści porozumienia. Prezydentowi Dudzie towarzyszyli natomiast ministrowie obrony Mariusz Błaszczak i spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz oraz szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

Spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem poprzedziły bilateralne rozmowy Andrzeja Dudy z prezydentem Republiki Korei Moon Jae-inem. Zwierzchnik siła zbrojnych wziął udział w inauguracji Szczytu Klimatycznego, otworzył także „polski pokój konferencyjny” w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Jutro Andrzej Duda weźmie udział w rozpoczęciu debaty generalnej 74. Sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie wygłosi swoje wystąpienie.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP

dodaj komentarz

komentarze

~Piotrr
1569346440
Dlaczego wszystkie instalacje powstaną na zachód od Wisły?
2F-CF-F8-22

Historyczne zwycięstwo Ukraińców w potyczce morsko-powietrznej
 
Polska dołącza do satelitarnej elity
Święto zwiadowców
Gdy sekundy decydują o życiu
Bat na wrogów i niepokornych
Wspólna wola obrony
USA wycofają się z działań na rzecz pokoju w Ukrainie?
Szef MSZ do Rosji: Nigdy więcej nie będziecie tu rządzić
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Poznajcie Głuptaka – polskiego kamikadze
Medycy dla „Tarczy Wschód”
Nasi czołgiści najlepsi
Zapraszamy na „Wakacje z wojskiem”
Nowa partia Abramsów już w Polsce
Ogień z nabrzeża
Sport kształtuje mentalność
Tysiące dronów dla armii
Każdego dnia trzeba podtrzymywać pamięć o naszej historii
Mamy pierwszych pilotów F-35
Władysław Kosiniak-Kamysz: Nasza strategia to strategia na rzecz pokoju
Kontrakty dla firm produkujących na rzecz obronności
Gdy zgasną światła
Nurkowie bojowi WS wyróżnieni
Bohater odtrącony
AI w służbie MON-u
Zawody West Point. Kadeci AWL-u z ósmą lokatą
Pilecki – mniej znane oblicze bohatera
Wojskowe widowisko w Zakopanem
Long Range. Mamy nowych mistrzów Polski
Obierki z błotem
Walka pod napięciem
MON: Polska nie wyśle wojsk na Ukrainę
Więcej na mieszkanie za granicą
Pegaz nad Europą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy w obronie Europy, czyli „Defender ‘25”
Jeszcze więcej OPW w roku 2025
Czołgi końca wojny
Pierwsza misja Gripenów
Żołnierz influencer?
Sportowcy z „armii mistrzów” pokazali klasę
Pod siatką o medale mistrzostw WP
Polskie Pioruny dla Belgii
Piorun – polska wizytówka
Spartakiadowe zmagania w Łasku
Basen dla Rosomaka
Apache’e nadlatują
Gra o kapitulację
Zostań cyberlegionistą! Wojsko rusza z nowym programem
Pod żaglami – niepokonani z AMW
Historyczna umowa z Francją
Polska 1 Dywizja Pancerna zajęła Wilhelmshaven
Międzynarodowe manewry pod polskim dowództwem
Koniec wojny, którego nie znamy
Atak na masową skalę. Terytorialsi ćwiczyli z amerykańskimi żołnierzami
Składy wysokiego ryzyka
Mistrzyni olimpijska najszybsza na Bali
Tarcza Wschód. Porozumienia z Lasami i KOWR-em
Misja PKW „Olimp” doceniona
Podchorążowie z AWL na podium w grach wojennych w Waszyngtonie!
DriX – towarzysz okrętu
Jak daleko do końca wojny?
Ukwiał z Gdańska
Narodowy Dzień Zwycięstwa z żołnierzami
Ustawa bliżej żołnierzy
Podniebny Pegaz
Zarzuty w sprawie ujawnienia fragmentów planu „Warta”
Wsparcie dla polskich Abramsów
Pracowity dyżur Typhoonów
Na początek: musztra i obsługa broni
Typhoony i Gripeny nad Bałtykiem
Wiedza na trudne czasy
Na pomoc po katastrofie
Wakacje? To czas na wojsko
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Nowy prezes PGZ-etu
Polska i Norwegia zacieśniają stosunki
Ukraińcy i Rosjanie spotkali się pierwszy raz od 2022 roku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO