moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze w sztafecie pomocy

10 pompek lub przysiadów, do tego minimum 5 zł wpłaconych na rzecz chorującego  dziecka oraz nominowanie kolejnych osób, by dołączyły do sztafety pomocy. Tak wygląda akcja „Gaszyn Challenge”, której celem jest finansowe wsparcie leczenia najmłodszych pacjentów. Filmy z „pompowania” umieszcza w Internecie już cała Polska, także żołnierze.

Akcja „Gaszyn Challenge” zaczęła się niepozornie. W lutym mieszkańcy Galewic rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na terapię genową dla niespełna dwuletniego Wojtusia Howisa, który choruje na rdzeniowy zanik mięśni (SMA). Inicjatywę szybko podchwycili mieszkańcy sąsiednich miejscowości. Na drodze do uzbierania 9 mln zł na leczenie chłopca stanęła jednak pandemia COVID-19. Odwołane zostały plenerowe imprezy i wydarzenia mające wspomóc zbiórkę. Wtedy Marcin Topór, strażak OSP z Gaszyna, wpadł na pomysł, by akcję charytatywną przenieść do Internetu. Nagrał film, jak robi 10 pompek i nominuje do wyzwania kolejne osoby. Wpłacił też pieniądze na leczenie chłopca. Tak ruszyła lawina pomocy. W drugim tygodniu zabawy udało się uzbierać ponad 50 tys. zł.

Dziś „pompuje” już cała Polska. Zasady wyzwania są proste: trzeba zrobić 10 pompek lub przysiadów, wpłacić minimum 5 zł na rzecz chorego dziecka (lub 10 zł, jeśli zrezygnuje się z wyzwania), a potem nominować kolejne osoby, które w ciągu 48 godzin muszą wykonać zadanie. Filmy, na których wskazani do wyzwania ćwiczą, umieszczane są w Internecie. Akcja szybko zyskała na popularności. Cały czas dołączają do niej kolejni ochotnicy. Wśród nich są ludzie kultury i sportu, przedstawiciele urzędów i instytucji, placówek oświatowych, funkcjonariusze, a także żołnierze. – Nie spodziewałem się, że akcja zyska taki zasięg, do tego w tak krótkim czasie. Gdy ją rozpoczynałem, wiedziałem tylko, że wyzwanie na pewno podejmą moi koledzy strażacy. Potem, gdy dołączały kolejne osoby, w tym także mundurowi, byłem dumny, bo potrafimy pokazać, że każdy spośród nas może być superbohaterem, nawet jeśli nie ma peleryny – zauważa Marcin Topór, pomysłodawca „GCh”.

REKLAMA


Film: 8 FOW

Wojtuś już uzbierał potrzebną na leczenie kwotę, ale sukces akcji sprawił, że zaczęto wspierać też inne chore maluchy. – Założyliśmy 17 skarbonek dla dzieci chorujących na SMA oraz sześć, które borykają się z innymi problemami zdrowotnymi – mówi Marcin Topór.

W pomoc dla dzieciaków włączyli się także żołnierze Wojska Polskiego, m.in. z 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego, 62 Batalionu Lekkiej Piechoty z Radomia, Żandarmerii Wojskowej, 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej, 1 Warszawskiej Brygady Pancernej oraz podchorążowie Wojskowej Akademii Technicznej. „Pompują” też siły powietrzne, w tym żołnierze i pracownicy baz lotnictwa taktycznego: 22. w Malborku i 31. w Poznaniu-Krzesinach. W tym tygodniu na wyzwanie studentów z Wojskowej Akademii Technicznej oraz 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego odpowiedzieli podchorążowie Lotniczej Akademii Wojskowej. Do robienia pompek stanęło 100 przyszłych żołnierzy zawodowych. – Od 95 lat nasza uczelnia kształci, szkoli i przygotowuje kolejne kadry żołnierzy. Nasi podchorążowie potrafią latać, zarządzać ruchem lotniczym i żyć lotnictwem na co dzień. Ale potrafią też pomagać i dziś to robimy, biorąc udział w „Gaszyn Challenge” – tłumaczy na filmie gen. bryg. pil Piotr Krawczyk, rektor-komendant LAW, który poprowadził ćwiczenie, a do wyzwania nominował dowództwo 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz 1 Bazę Lotnictwa Transportowego.

W akcję wparcia najmłodszych włączyli się też lotnicy z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach, żołnierze Formozy, kadra i kadeci Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, jednostki Dowództwa Garnizonu Warszawa, a także Wojskowe Centrum Geograficzne z Warszawy, które do nagrania „challengu” obok zwykłych kamer, wykorzystało także drony. Pompki robili także żołnierze Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, którzy nominację otrzymali m.in. z WKU z Bielska-Białej. – Nasz „Gaszyn Challenge” dedykowaliśmy 15-miesięcznemu Kajtkowi choremu na SMA, który pilnie potrzebuje pomocy. Dla każdego z nas taka wpłata w ramach wyzwania jest niewielka, ale już wszystkie razem dają realną możliwość działania i planowania leczenia. Wierzę w to, że wszystkim pomożemy, a w przyszłości spotkamy się gdzieś w Polsce na przysiędze wojskowej. Serdecznie zachęcam wszystkich do wspierania tego typu inicjatyw – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Dotychczas w ramach „GCh” udało się zebrać ponad 4,2 mln zł. – Jest to jednak kwota uzbierana wyłącznie na założonych przez nas „skarbonkach”. Myślę, że drugie tyle osoby biorące udział w wyzwaniu wpłaciły na strony konkretnych zbiórek – mówi Marcin Topór. I dodaje, że zapał i chęci do pomagania na pewno zostaną wykorzystane. Trwają bowiem przygotowania do założenia fundacji.

Lista dzieci, którym można pomóc, oraz informacje o akcji znajdują się na stronie www.napompowani.com

Paulina Glińska

autor zdjęć: 9 BKPanc, 31 blt

dodaj komentarz

komentarze


Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
 
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
I Ty możesz służyć Ojczyźnie
16 Dywizja najlepsza!
„Aviation Detachment” w Łasku
Kabina do zadań specjalnych
Polak z Medalem NATO
„Kaper” przeciw terrorystom
Zaplecze dla Rosomaków
Defender 2020: Symulator Pioruna
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Amerykanie odmładzają F-16
Zostań studentem ASzWoj
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Laserowa artyleria US Army
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
F-16 kończą misję w Estonii
Ukraiński kurs na Zachód
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Nowe sanitarki dla wojska
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Komisje sejmowe o umowie z USA
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Ochotnik do Auschwitz
Wojsko przeciw wirusowi
Wybuchowa edukacja
Kraby kontra okręt
Październik pod znakiem Tallboya
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Polsko-amerykańska współpraca
Bohaterska obrona wzgórza 385
Ku czci roku 1918 i 1920
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Kaprale po Legii Akademickiej
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
Dekady za wcześnie
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Szybsza droga do armii zawodowej
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
„Ochotnik” – opowieść o bohaterze
Szybciej do wojska
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Zamek na poligonie
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO