moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy

Od kilku tygodni żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej ochraniają część naszej wschodniej granicy. Dziś wojskowych stacjonujących w Zbereżu na Lubelszczyźnie odwiedził gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. Generał podziękował im za służbę i gotowość do działania.

Wojsko wspiera Straż Graniczną w patrolowaniu i ochronie polskich granic od wielu tygodni. Każdego dnia około 2 tysiące żołninerzy w 150 patrolach jest zaangażowanych w służbę na 143 posterunkach.

Wojskowi działają m.in. w ramach zgrupowania „Wschód”, utworzonego w 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Tworzący je żołnierze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej dbają o bezpieczeństwo granic aż w czterech województwach: śląskim, małopolskim, podkarpackim i lubelskim – mówi mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy Żelaznej Dywizji.

Na posterunkach na Lubelszczyźnie razem z pogranicznikami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej służą żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej. Przedstawiciele służb mundurowych przez całą dobę patrolują tereny przygraniczne, a także prowadzą obserwację z pojazdów wyposażonych w kamery noktowizyjne. Wojskowi, głównie z batalionów zmechanizowanych z Zamościa i Chełma, wspierają działania dziewięciu placówek SG w pięciu powiatach: bialskim, włodawskim, chełmskim, hrubieszowskim i tomaszowskim.

Dziś żołnierzy, którzy razem z funkcjonariuszami Straży Granicznej patrolują granicę rzeczną z Ukrainą, odwiedził gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. – Niezwykle cieszy pasja, z jaką zarówno żołnierze, jak i funkcjonariusze podchodzą do operacji realizowanej na granicach. Współpraca sił zbrojnych i wszystkich służb jest znakiem dojrzałości zarządzania w sytuacji kryzysowej – mówił generał Andrzejczak w Zbereżu. Szef Sztabu podziękował żołnierzom za służbę oraz stałą gotowość i zaangażowanie w zapewnienie szczelności granic i ich bezpieczeństwa.

W spotkaniu na posterunku granicznym w Zbereżu wzięli także udział gen. broni Tomasz Piotrowski, dowódca operacyjny RSZ, oraz gen. bryg. SG Jacek Szcząchor, komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Generałowie odwiedzili też placówkę Straży Granicznej w Janowie Podlaskim. Stacjonujący tam żołnierze 19 Brygady również pomagają ochraniać prawie 30-kilometrowy odcinek granicy rzecznej z Białorusią.

Paulina Glińska

autor zdjęć: SGWP

dodaj komentarz

komentarze


MON szuka dronów do zwalczania dronów
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Spadochronowy triumf
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Mosty (nie tylko) dla Abramsów
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Polski Gnom
Wsparcie ma znaczenie
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Pierwszy krok do Invictusa
Baobaby docierają do wojska
Jak szkolą się nurkowie bojowi?
Prezydent RP o szczycie NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Innowacje z PERUNA
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Wielki sukces podchorążych z AMW
Atak i przejęcie dokumentów
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Marzenia częściowo spełnione
Wojsko stawia na „armię talentów”
Ostatnia niedziela…
Pierwszy krok do specjalsów
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Test w stratosferze
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Azjatycka szansa
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
PKW Irak zostaje w Jordanii
Gen wojownika
Paliwowy krwiobieg NATO
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Morska bryza w dwóch odsłonach
W drodze po oficerskie gwiazdki
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Dawka wiedzy na trudne czasy
Wyścig snajperów
Pieta Michniowska
Inwestycje w bezpieczeństwo
Tour przez garnizony
Poskromić kolosa
Śmierć w sercu Azji
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Pancerne starcie
Borsuki i roje dronów
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
MON i MSZ o szczycie NATO
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO