moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zgrupowanie „Wschód” na granicy

W 18 Dywizji Zmechanizowanej powstało zgrupowanie „Wschód”. Tworzący je żołnierze, wspólnie z funkcjonariuszami Straży Granicznej dbają o bezpieczeństwo granic aż w czterech województwach. Na brak zajęć nie mogą narzekać – kilka dni temu natrafili na ślad handlarzy narkotyków i udzielili pomocy bezdomnemu z objawami padaczki.

Od kilkunastu dni żołnierze Wojska Polskiego wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej przy zabezpieczeniu granic Polski. Działania te mają na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. Obecnie to zadanie wykonuje ponad tysiąc wojskowych ze wszystkich dywizji.

Najdłuższy odcinek – bo obejmujący tereny graniczne w województwach lubelskim, podkarpackim, małopolskim i śląskim – zabezpieczają żołnierze z 18 Dywizji Zmechanizowanej. – Nasza dywizja odpowiada za bezpieczeństwo granic Polski z Czechami, Słowacją, Białorusią i Ukrainą. To odcinek o łącznej długości prawie 1400 km. Aby skutecznie wykonywać wszystkie działania, zostało utworzone specjalne zgrupowanie „Wschód”. Tworzą go żołnierze ze wszystkich jednostek podległych 18 Dywizji, a także z 6 Brygady Powietrznodesantowej i 2 Pułku Rozpoznawczego – wyjaśnia mjr Przemysław Lipczyński, oficer prasowy związku taktycznego.

REKLAMA

Żołnierze, wspólnie z pogranicznikami, operują na prawie stu posterunkach. – Na granicy z Białorusią i Ukrainą żołnierze służą na funkcjonujących posterunkach, gdzie na co dzień kontrolę przeprowadza Straż Graniczna. Jednak na granicach polsko-słowackiej i polsko-czeskiej sytuacja jest już bardziej skomplikowana, gdyż z uwagi na to, że jest to strefa Schengen, czyli na co dzień odbywa się swobodny ruch, nie ma żadnej infrastruktury. Dlatego do działania zostały zaangażowane pododdziały inżynieryjne, które zbudowały prowizoryczne posterunki, a także rozstawiły blokady dróg – wyjaśnia major.

Wczoraj po raz pierwszy do działania zostali skierowani żołnierze z 19 Brygady Zmechanizowanej. Ich zadaniem było zabezpieczenie terenów przygranicznych w województwie lubelskim. – Kiedy stawiliśmy się na granicy, odbyliśmy krótkie szkolenie z zastępcą komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej dotyczące specyfiki działań. Potem przystąpiliśmy do działania, przez całą noc, patrolowaliśmy z pogranicznikami tereny przygraniczne, a także prowadziliśmy obserwację z pojazdów wyposażonych w kamery noktowizyjne. Nie odnotowaliśmy żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy – mówi kpr. Piotr Wojciechowski, zastępca dowódcy zmiany na przejściu granicznym Wola Uhruska.

Jednak o takim spokoju, nie mogą powiedzieć żołnierze, którzy zabezpieczają granicę polsko-czeską. Kilka dni temu udzielili pomocy bezdomnemu, który miał atak padaczki, teraz musieli się zmierzyć z kolejnymi problemami. – Na jednym z posterunków stawił się leśniczy, który poinformował, że w lesie znalazł porzucony plecak. Okazało się, że znajdują się w nim trzy kilogramy marihuany. Plecak wraz zawartością został przekazany Policji – informuje rzecznik dywizji.

Jednak działalność na granicy, to nie jedyne zaangażowanie żołnierzy z 18 Dywizji Zmechanizowanej w walkę w rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Żołnierze z 21 BSP wspólnie z policjantami opiekują się też osobami, które są objęte kwarantanną, a także szyją maseczki ochronne. Wojskowi nie pozostali też obojętni wobec trudnej sytuacji, jaka panuje w centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Z powodu malejących zapasów krwi postanowili zorganizować jej zbiórki. Odbyły się one w 11 garnizonach podległych dywizji. Dzięki temu ponad 300 żołnierzy tylko w jeden dzień oddało łącznie 140 litrów krwi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: 5 Batalion Strzelców Podhalańskich, 19LBZ

dodaj komentarz

komentarze


Ćwiczenia z torpedą
 
Co z tegorocznym MSPO?
Morskie początki „Anakondy”
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Czas na praktyczne szkolenie studentów Legii
Terytorialsi nie stracą dodatku
Sukcesy sportowców w mundurach
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
Amerykanie odmładzają F-16
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Generał Haller przybył w sam czas
MON nie wycofuje się z MSPO
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
„Spartan” znów na Mazurach
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Głos (z) płonącej Warszawy
Na wakacje z WOT
Święto żołnierzy służących na misjach
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Transportery płyną na drugi brzeg
F-16 kończą misję w Estonii
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
Widzieć i nie być widzianym
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Nowy wiceminister w MON
Agent w generalskich szlifach
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Obradowała Rada Gabinetowa
Mercedes nie tylko do holowania
Prawdziwi wojownicy
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Wojsko przeciw wirusowi
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Online z mistrzami sportu
„Ratownik” od nowa
Polskie porty bardziej otwarte
Białe noce podhalańczyków
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
Koniec kijowskiego snu
„Anakonda” rusza na poligony
Trzeba rozbić to więzienie!
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
NATO walczy z koronawirusem
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
„Harpun” do walki
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
Na misjach święta inne niż zwykle

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO